5 smolných herců s největším počtem oscarových nominací

19.12.2020

Už samotná nominace na Oscara je pro každého herce obrovským úspěchem, který mu v podstatě zaručí úspěšnou kariéru ve světě showbyznysu. Když se jim ale podaří tyhle nominace proměnit ve skutečné zlaté sošky, jsou samozřejmě mnohem radši. Ne každému se však podaří vetřít se do přízně Akademie filmového umění a věd (organizace, která Oscary uděluje, pozn. red.).

V dnešním článku vám proto představíme pět absolutně senzačních herců, kteří mají na svém kontě hned několik oscarových nominací, ale žádnou výhru. Až do roku 2016 by sem patřil například i Leonardo DiCaprio (46), kterému se však podařilo sošku získat díky filmu REVENANT Zmrtvýchvstání. Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme pětici těch největších hereckých smolařů. Ačkoliv v minulosti žili i herci s vyšším počtem nominací, v dnešním článku se zaměříme pouze na současníky, kteří ještě mohou nějakého toho Oscara vyhrát.

5. Bradley Cooper – 4 nominace

Prvního herce dnešního seznamu budou velmi dobře znát všichni fanoušci komiksových filmů od Marvelu, ve kterých jeho hlasem promlouvá vždy naštvaný mýval Rocket, série Pařby ve Vegas či Amerického snipera. Prvním „smolařem“, kterého vám dnes představíme, totiž není nikdo jiný než sám Bradley Cooper (45).

Právě poslední zmíněný film je jedním z těch, který Cooperovi přinesl nominaci za nejlepšího herce. Cooperova situace je navíc ještě o něco složitější než u jeho dalších kolegů na dnešním seznamu. Kromě herectví se věnuje i režii, scenáristice či producentství. Americký sniper je proto jedním z filmů, které Cooperovi přinesly hned dvě neproměněné nominace – nejlepší herec v hlavní roli a nejlepší adaptovaný scénář.

Ještě smolnější byl Cooper při hodnocení remaku slavného filmu Zrodila se hvězda. Tam mu utekla nominace za nejlepšího herce v hlavní roli, adaptovaný scénář i režii. V herectví mu kromě obou již zmíněných snímků mezi prsty proklouzl ještě Oscar za Špinavý trik a Terapii láskou a jeho poslední propásnutá nominace se váže k filmu Joker, který produkoval.

4. Michelle Williams – 4 nominace

Ačkoliv má Michelle Williams (40) na svém kontě slušnou řádku filmových rolí, její jméno není v Hollywoodu až tak zvučné. Znát ji ale můžete z takových filmových hitů, jako je Venom, Největší showman, Zkrocená hora nebo Prokletý ostrov. V každém svém filmu podává senzační herecké výkony, a je proto hřích, že ji nezná víc lidí.

I filmová kritika uznává talent této čtyřicetileté herečky, ale když dojde na lámání chleba, dávají hodnotitelé z Americké filmové akademie přednost jiným. Stejně jako Cooperovi, utekla Williams už čtyři oscarová ocenění za hlavní a vedlejší role ve filmech Zkrocená hora, Blue Valentine, Můj týden s Marilyn a Místo u moře.

3. Willem Dafoe – 4 nominace

Dalším hercem se vrátíme zpátky k hercům, kteří se na vrcholu své slávy rozhodli dát šanci komiksovým filmům od Marvelu. V případě Willema Dafoe (65) to však bylo ještě před tím, než se otěží Marvelu chopilo Disney. Zahrál si totiž Zeleného Goblina v původním Spider-Manovi s Tobeym Maguirem (45) v hlavní roli.

Jeho herecká kariéra však odstartovala o více než dvacet let dříve, když si v roce 1980 zahrál ve filmu Nebeská brána. Jeho první oscarová nominace se dostavila o sedm let později, díky jeho snad nejslavnější roli seržanta Eliase z filmu Četa. Ačkoliv jej za roli ve Spider-Manovi žádné ocenění nečekalo, o rok dříve byl nominován na Oscara za vedlejší roli ve filmu Ve stínu upíra.

Proměnit se mu nepodařilo ani navržení za Florida Project z roku 2017 ani za snímek U brány věčnosti, který se v kinech objevil teprve předloni. Dafoe si však nedostatek Oscarů nijak zvlášť nebere a obecně vypadá, že ho herectví prostě baví. Chlubit se může alespoň Křišťálovým glóbem z Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

2. Amy Adams – 6 nominací

U hvězd z komiksových filmů zůstaneme i v následujícím bodě, tentokrát se však přesuneme od Marvelu ke konkurenčnímu DC. Role Lois Lane, lásky Supermana, se v nové filmové sérii tohoto komiksového studia ujala Amy Adams (46), která tuto krásku hraje už od roku 2013, kdy šel do kin Muž z oceli.

Jejích dohromady šest různých oscarových nominací však pochází z mnohem zajímavějších filmů, které na rozdíl od snímků o superhrdinech sklízí úspěchy i u odborné kritiky. Adams má nesporný herecký talent a dokáže se převtělit do téměř jakékoliv role. Zlatá soška filmové akademie jí však nadále uniká.

Mezi jejími nominacemi jsou filmy: Junebug, Pochyby, Fighter, Mistr, Špinavý trik a předloňský Vice. Za zmínku však rozhodně stojí i oscarové sci-fi s názvem Příchozí, kterému se podobně jako jeho hlavní herečce dařilo na poli nominací, ale s „koncovkou“ to už tak slavné nebylo. Z osmi návrhů na Oscara se mu podařilo proměnit jen jedinou nominaci za nejlepší střih zvuku.

1. Glenn Close – 7 nominací

Na konec dnešního článku jsme si schovali opravdovou „Paní herečku“. Tahle dáma se do světa reflektorů pustila v sedmdesátých letech a od té doby sklízí jeden úspěch za druhým. Ačkoliv její filmy zrají jako víno Glenn Close (73) nadále postrádá to nejvyšší filmové ocenění. Ačkoliv svou první nominaci získala už v roce 1983 za Svět podle Garpa a poslední teprve vloni za Ženu, soška jí mezi prsty stále prokluzuje.

O vlastního Oscara totiž tahle americká herečka těsně přišla už sedmkrát! Kromě již zmíněných filmů se jí nepodařilo proměnit nominace za Velké rozčarování, Přirozený talent, Osudovou přitažlivost, Nebezpečné známosti a Alberta Nobbse. Ačkoliv byste si mohli myslet, že je na neúspěch při vyhlašování cen Akademie už zvyklá, zřejmě jí to stále leží v žaludku. Nedávno se časopisu Harpers Bazaar svěřila o tom, že často vůbec nechápe, díky čemu některé herečky vyhrávají nad jinými.

Konkrétně zmínila Gwineth Paltrow (48) a jejího Oscara za Zamilovaného Shakespeara. V roce 1999 neměla Close žádné „želízko v ohni“, ale je přesvědčená, že si měla cenu odnést Fernanda Montenegro (91) za roli ve filmu Hlavní nádraží.

(tod)

Fandím
2 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Amy Adams, Willem Dafoe, Glenn Close, Bradley Cooper

Filmy:
Zkrocená hora, Četa, Svět podle Garpa, Muž z oceli

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
nominace, válka, Bradley Cooper role, válečné filmy, Bradley Cooper filmy, Willem Dafoe role
TOPlist