5 slavných filmů, které jejich režiséři nesnáší

24.04.2021

Natočit úspěšný film je v dnešním světě opravdový kumšt. Aby se váš snímek dal považovat za skutečně zdařilý, musí se líbit nejen divákům, ale i odborné kritice. Ne nadarmo se ale říká, že největšími kritiky jsme my sami. Velmi často se tolik soustředíme na negativa výsledků našeho snažení, že ty pozitivní aspekty naprosto přehlížíme.

To se týká i hollywoodských tvůrců. V dnešním článku vám proto představíme pětici nespokojených režisérů, kteří nesnáší výslednou podobu některého ze svých filmů. Jen málokterý filmař se vám svěří s tím, že je s výsledkem své práce nespokojený, ale tihle režiséři se tím rozhodně netají.

5. Spider-Man 3 – Sam Raimi

Původní trilogii filmů o pavoučím muži od Sama Raimiho (61) mnozí dodnes považují za nejlepší zpracování těchto příběhů. Největší ovace sklízel Spider-Man 2, ve kterém se Peter Parker postavil svému mentorovi, jehož mysl začaly ovládat speciální mechanické ruce. Podobné přízni se těší i první díl, kterým Raimi příběhy o pavoučím hrdinovy z Queensu odstartoval.

Jakousi černou ovcí v jeho trilogii ze začátku tisíciletí je ale třetí díl, který šel do kin v roce 2007. Spider-Man 3 utrpěl tím, že v něm bylo až příliš mnoho nápadů, které se Raimimu nepodařilo pořádně zapracovat. Ve filmu se například objeví hned tři záporáci najednou, děj filmu je přeplněný různými klišé a nejhůř dopadl sám hlavní hrdina.

Peter z třetího dílu nemá totiž s tím předchozím téměř nic společného. Děj filmu to vysvětluje mimozemským symbiontem, ale to může být divákům jedno. Chtěli vidět starého dobrého Spider-Mana a místo toho dostali protivného fracka, který se ke svým přátelům chová odporně. Raimiho jeho třetí Spider-Man natolik zklamal, že se rozhodl odmítnout nabídku natáčení čtvrtého dílu.

4. Vetřelec 3 – David Fincher

I v dalším bodě dnešního seznamu se budeme věnovat filmu, který má v názvu trojku. První Vetřelec byl senzačním sci-fi hororem, ze kterého vám napětím vstávaly vlasy na hlavě. Z druhého dílu se podařilo udělat skvělý akční film, který dodnes vypadá famózně. A třetí díl? Definice Vetřelce 3 je mnohem náročnější. A to jej dostal do rukou vynikající David Fincher (58).

Nedá se říct, že by se režisér takových hitů jako je Klub rváčů, Sedm nebo Zmizelá nesnažil. Jeho snaha však nepadala na úrodnou půdu a byla značně zkomplikovaná zásahy filmového studia. Třetího Vetřelce navíc zdědil po Vincentu Wardovi (65), který jej měl natáčet původně. Fincherovi se původní vize nelíbila, a tak ji začal od základů měnit.

Spolu s ní se postupně měnil i natáčecí štáb, až v něm nezůstal téměř nikdo, kdo na projektu pracoval od začátku. Fincher se navíc několikrát dostal do sporu se studiem 20th Century Fox, které mu odmítalo rozšířit rozpočet a šlapalo po všech jeho zajímavých nápadech. Režisér se později nechal slyšet, že Vetřelce 3 z hloubi duše nesnáší, a že s ním vůbec nechce být spojován.

3. Fantastická čtyřka – Josh Trank

Fantastická čtyřka je superhrdinským týmem, který to na stříbrném plátně opravdu nemá lehké. Práva na filmy o těchto superhrdinech dlouhá léta vlastnilo již zmíněné studio 20th Century Fox, které si s nimi moc nevědělo rady. Aby mu ale tahle práva zůstala, vázala ho jedna speciální podmínka.

Byli právně nuceni k tomu, aby každých několik let natočili film o Fantastické čtyřce, jinak by jejich práva propadla. Proto možná ani netušíte, že první snímek vzniknul v roce 1986 a šlo o nízkorozpočtový film, který se ani nedostal do kin. Dnes už práva vlastní Disney, které se pokusí týmu napravit reputaci po příšerném posledním rebootu z roku 2015.

O nízkých kvalitách prozatím posledního filmu o Fantastické čtyřce moc dobře ví i jeho režisér Josh Trank (36). Stejně jako u většiny ostatních nespokojených režisérů viní Trank z podprůměrných kvalit svého snímku filmové studio. Jen den před premiérou filmu na svůj Twitter umístil poznámku, že před rokem vytvořil skvělý film, který ale nikdy nespatří světlo světa. 20th Century Fox údajně změnilo vše, co šlo, a z původní vize tak zbyla jen poničená troska.

2. Jamaica Inn – Alfred Hitchcock

Nespokojenost s vlastním filmem se dotkla i snad nejznámějšího a nejuznávanějšího režiséra všech dob. Alfred Hitchcock měl za sebou řadu napínavých thrillerů, ze kterých se staly naprosté klasiky a dodnes začínajícím filmařům ukazují, jak se má správně stavět příběh a jak se točí skvělé filmy.

Ne každý Hitchcockův film byl však takovým úspěchem jako Psycho, Ptáci nebo Na sever severozápadní linkou. V mistrově filmografii se totiž objevilo i několik filmů, se kterými náročný režisér nebyl vůbec spokojený. Jedním z nich byla i Jamaica Inn z roku 1939. A co se přihodilo?

Filmová práva na adaptaci slavné knihy odkoupila tehdejší velká herecká hvězda Charles Laughton. Ten nechal původní scénář několikrát přepracovat, a dokonce změnil i konec příběhu, jen aby měla jeho postava na plátně víc prostoru. Hitchcock s jeho požadavky nemohl nic dělat, a tak je nakonec přijal a natočil film podle hercových představ. Později sám několikrát prohlásil, že je výsledek jejich snažení naprosto absurdní.

1. Duna – David Lynch

Na konec dnešního článku jsme si nechali adaptaci slavné knižní série Franka Herberta, která by se letos (snad) měla dočkat svého remaku. Původní Dunu natočil v roce 1984 David Lynch (75) a ačkoliv se jeho snímek stal kultovním hitem, sám uznává, že měl film natočit jinak. Není se čemu divit. Když totiž k filmu psal scénář, neměl přečtenou ani původní knihu.

Na film se postupně nabalovaly další a další problémy jako odcházení klíčových lidí ze štábu, problémy s rozpočtem a konflikty ohledně délky filmu. Právě poslední problém pohřbil naděje na to, že by Duna mohla být skvělým filmem. Lynch totiž snímek sestříhal na tříhodinovou délku, ale záhy dostal od Universalu pokyn, že by jej měl zkrátit na dvě hodiny.

Proto Lynch musel spoustu scén vypustit a několik přetočit, aby byly jednodušší, kratší a snazší na pochopení. Výsledek naprosto neodpovídal jeho původním plánům, a tak se původní Duny zřekl. Zašel dokonce tak daleko, že nechal své jméno z různých vydání smazat a nahradil ho pseudonymy Alan Smithee a Judas Booth, které režiséři používají, když nechtějí, aby s nimi byly filmy spojovány.

(tod)

Fandím
1 fanoušek
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Alfred Hitchcock, David Fincher, David Lynch, Sam Raimi

Filmy:
Vetřelec ³, Jamaica Inn, Duna, Spider-Man 3

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
sci-fi, slavné filmy, slavní režiséři, David Lynch filmy, slavné horory, Spider Man zajímavosti, Sam Raimi filmy, Fantastická čtyřka zajímavosti
TOPlist