5 sci-fi zvratů, které své filmy pozvedly na novou úroveň

13.08.2018

Co dělá ze sci-fi skutečně nezapomenutelné filmy? Nadčasová tématika? Speciální efekty? Neotřelé nápady a technologie? Všechny tyto aspekty jsou pro tyto filmy důležité, ale když chcete, aby byl váš sci-fi snímek skutečně úspěšný, musíte k němu připojit nějakou přidanou hodnotu. Tou může být cokoliv. Herecké výkony, zajímavý střih či skvělý scénář.

Jedním z těchto atributů mohou být i nečekané zvraty, které celý film postaví takřka na hlavu. Divákovi se tak „podtrhne koberec pod nohama“ a on se ocitá někde, kde to neočekával ani v nejdivočejších snech. Showbiz vám proto nyní přináší pět takových zvratů, které sci-fi filmy pozvedly na vyšší úroveň.

Jedná se ale o skutečně závažné zvraty, takže pokud jste některý z filmů na dnešním seznamu neviděli, raději to rychle napravte. Dnešní článek totiž bude plný spoilerů.

5. Planeta Opic – Planeta Země

Začněme pěkně z kraje jedním z prvních veleúspěšných sci-fi filmů, který kdy spatřil světlo světa. Samozřejmě máme na mysli Planetu opic z roku 1967, která se v mnoha reprízách neustále vrací na televizní obrazovky. Není divu, v té době to byl film skutečně revoluční, co se týče nadčasového příběhu, kostýmů a speciálních efektů.

Příběh filmu se točí okolo tří astronautů, kteří se po tisíci letech proberou z hluboké hybernace, ve které byli po celou dobu jejich cestování vesmírem a hledání inteligentního života mimo planetu Zemi. Netrvá to dlouho a astronauti zjistí, že skutečně objevili nový život, jenže ten se k nim nechová tak, jak by si představovali.

Těmito tvory jsou totiž inteligentní opice, které jednoho z astronautů okamžitě zajmou, a tak se ho ostatní snaží vysvobodit. To se jim nakonec podaří, ale to, co záhy zjistí, je připraví o jakoukoliv naději na záchranu z této nehostinné planety. Na pláži totiž naleznou zničenou Sochu Svobody, což znamená jediné. Lidstvo bylo vyhlazeno a Zemi teď vládnou opice.

4. Ex Machina – Vše bylo součástí plánu na útěk

Ex Machina je úspěšné sci-fi z roku 2014, které má skutečně miniaturní obsazení. Příběh se točí okolo Caleba, kterého si zahrál Domhnall Gleeson (35), Nathana, jehož ztvárnil Oscar Isaac (39) a Alicii Vikander (29) v roli Avy.

Caleb vyhraje firemní soutěž, jejíž hlavní cenou je týdenní pobyt na chatě svého zaměstnavatele, milionáře Nathana. První šok však přijde ve chvíli, kdy Caleba přivítá sám Nathan, který mu oznámí, že tam ten týden stráví s ním. Ještě větší překvapení ho však čeká ve chvíli, kdy potká Avu. Ava je totiž umělou inteligencí, kterou Nathan právě testuje a Caleba si na chatu pozval proto, aby mu s tímto testem pomohl.

Vztah Caleba a Avy se neustále proměňuje a z čistě vědeckého přístupu se stává přátelství, které postupně přerůstá romantický vztah. Nebo to tak alespoň ze začátku vypadá. Nakonec totiž vyjde najevo, že je Ava geniálním manipulátorem, který pro svou svobodu udělá naprosto cokoliv.

Film proto končí smrtí Nathana a únikem Avy, ke kterému jí dopomohl nic netušící Caleb. Ten proto nakonec zůstává uvězněn sám na horské chatě bez šance na únik a je tak odsouzen k smrti.

3. Moon – Sam je klon

O tom, že je Sam Rockwell (49) skutečně senzačním hercem snad nemůže být pochyb. Jeho výkony v Milujte svého zabijáka či Nezapomenutelných prázdninách jsou skutečně „nezapomenutelné“ a jeho role v Třech billboardech kousek za Ebbingem mu dokonce přinesla Oscara za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Pro nás je však jeho vrcholným dílem Moon z roku 2009, který je prakticky jeho one-man show. Moon sleduje astronauta Sama Bella, který se po několikaleté misi vrací zpátky na Zem. Situace se však začne komplikovat, když na palubě své vesmírné lodi nalezne svého klona. Samův zdravotní stav se začíná rapidně zhoršovat, ale to není to nejhorší zjištění, které ho čeká.

Největší šok přijde totiž ve chvíli, kdy Sam zjistí, že i on sám je klonem původního Sama, který před několika lety zemřel. Moon je proto spíše psychologickým dramatem, zasazeným do prostředí science fiction.

2. Dokonalý trik – Borden má dvojče

U filmu o kouzelnících z devatenáctého století by pravděpodobně nikdo nečekal žádný sci-fi zvrat, ale přesně tohle Nolanův (48) snímek z roku 2006 nabízí.

Hugh Jackman (49) a Christian Bale (44) ve filmu hrají dva konkurenční kouzelníky, kteří si jdou neustále po krku. Každý z nich se snaží odhalit to, jak ten druhý dělá svoje triky a nezastaví se před ničím. Jackmanův Angier jde navíc tak daleko, že si nechá sestrojit přístroj na klonování, který mu zajistí neopakovatelné triky, na které nemůže nikdo přijít. Jeho klon je však vždy odsouzen ke smrti pro „dobro“ úžasných triků.

Zdá se proto, že Angier Baleova Bordena porazil a ten proto zbytek svého života dožije ve vězení. Celý příběh je však později „obrácen na hlavu“, když Angier (dost bolestivě) zjistí, že všechny Bordenovy triky byly možné díky tomu, že měl jednovaječné dvojče, se kterým sdílel všechny části jeho života. Jeho kouzla proto nebyla způsobena vědeckými zázraky, ale jednoduchým odvedením pozornosti.

Film plný zrady, závisti a nenávisti proto nabývá nových obrátek a s nově nabytými znalostmi je proto skvělé celý film sledovat znovu.

1. Star Wars: Epizoda V – Kdo je tvůj otec?

Jak jsme začali, tak i skončíme. Opět se proto musíme vrátit poměrně dost do minulosti, tentokráte však do roku 1980, kdy vyšla v pořadí druhá (v oficiálním značení pátá) epizoda Hvězdných válek s podtitulem Impérium vrací úder.

Dnes už je tento zvrat vepsán do všech učebnic filmové vědy, ale na tehdejší poměry byl takový šok pro návštěvníky kin něčím nevídaným. Po tom, co rebelové v čele s Hanem Solem, Lukem Skywalkerem a Princeznou Leiou zjistí, že zničením Hvězdy smrti Impérium nezaniklo, rozhodnou se pokračovat v boji.

Luke se odebírá na planetu Dagobah, kde se od mistra Yody učí, co obnáší být skutečným rytířem Jedi. Když však vycítí, že jsou jeho přátelé v nebezpečí, rozhodne se navzdory Yodovým protestům svůj trénink nedokončit a vydat se jim na pomoc do Oblačného města na planetu Bespin.

Jejich věznitelem samozřejmě není nikdo jiný než obávaný Darth Vader. Onen slavný zvrat přichází ve chvíli konfrontace Lukea a Vadera, kdy mladému Skywalkerovi jeho nepřítel oznámí, že je jeho skutečným otcem. Dnes už tento fakt nikoho nepřekvapí, ale představte si, že jste na premiéře Impéria a dozvíte se takovou novinu. Dnes už se takové „bomby“ kvůli sociálním sítím tak snadno neutají, ale v té době si tímhle šokem mohl projít úplně každý.

(tod)

Fandím
5 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Sam Rockwell, Hugh Jackman, Domhnall Gleeson, Alicia Vikander

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
hollywoodske filmy, sci-fi, Hollywood, sci-fi filmy, Alicia Vikander filmy, sci-fi žánr, nezapomenutelné filmy, Planeta Opic film, Planeta Opic zápletka, filmy z vesmíru, filmové zvraty, speciální efekty, Ex Machina film
TOPlist