5 největších zajímavostí, které jste netušili o svých oblíbených filmech

17.02.2020

Natáčení filmů je vždy mnohem náročnějším procesem, než si diváci uvědomují. Všichni jsme se už setkali s nějakými ohromujícími efekty, které nám vzaly dech, ale nejlepšími efekty jsou ty, kterých si ani nevšimnete. Aby vás snímek mohl vtáhnout do děje, musíte přistoupit na jeho „hru“ a odpoutat se od toho, že ve skutečnosti sledujete film. To může překazit celá řada věcí od podivných střihů, zapomenutých rekvizit až po členy štábu, kteří se přimotají do záběrů.

Prací filmařů je mimo jiné i vymýšlet způsoby, které pomáhají takové přešlapy a nedostatky eliminovat. Občas se dají některé věci změnit dodatečně, a občas musí tvůrci přemýšlet hodně dopředu. Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme pětici těch největších zajímavostí, které jste netušili o vašich oblíbených filmech.

5. Terminátorka

První zajímavost, kterou se vám dnes chystáme představit, se týká druhého Terminátora s podtitulem Den zúčtování. Ve druhém díle, který je širokou veřejností považován za nejlepší část série a mnohdy i za nejlepší akční film historie, se nebezpečný T-800 opět vrací do minulosti. Tentokrát však nemá za cíl zlikvidovat Sarah Connerovou, ale chránit jí a jejího syna Johna před ještě nebezpečnějším robotem z budoucnosti.

Jednou z novinek, kterými má nebezpečný robotický zabiják nad starším hrdinným modelem převahu, je i schopnost brát na sebe podobu kohokoliv, koho si zamane. Tuhle schopnost předvede i ve finále filmu, kdy předstírá, že je Johnovou matkou. V jednu chvíli je proto na scéně Sarah hned dvakrát. Zajímá vás, jak to tvůrci dokázali?

Pravděpodobně vás napadne, že jde jen o kvalitní práci se střihem a „poslepování“ různých scén dohromady. Ve skutečnosti je ale řešení tohoto problému mnohem zajímavější. Linda Hamilton (63), která Sarah ve filmu hraje, má totiž dvojče Leslie. Když se proto pořádně zaměříte na scénu, ve které je Sarah dvakrát, můžete si všimnout drobných odlišností v obličejích obou hereček.

4. Společenstvo perspektivy

O tom, že jsou filmy ze série Pán prstenů plné úchvatných záběrů a speciálních efektů asi nemůže být pochyb. Tyto filmy byly neuvěřitelně působivé na svou dobu a ani téměř dvacet let od vzniku Společenstva prstenu jim na lesku neubralo. Ať už žasnete ze speciálních efektů všemožných tvorů či dechberoucích scenérií fantastické Středozemě, každý si najde něco, z čeho si lidově řečeno „sedne na zadek“.

Jak už jsme ale uvedli v úvodu, nejlepší speciální efekty jsou ty, kterých si divák ani nevšimne. Napadlo vás někdy, jak je možné, že jsou hobiti a trpaslíci všech třech filmech o tolik menší než ostatní rasy z Tolkienových příběhů? Je pravda, že třeba Elijah Wood (39), který ztvárnil Froda měří pouze 170 centimetrů, ale to je pouze o deset čísel méně než Viggo Mortensen (61) nebo Ian McKellen (80). Jak je tedy možné, že jsou Aragorn a Gandalf téměř dvakrát větší než jejich hobití přátelé?

Odpověď je jednoduchá. Všechno je otázkou perspektivy. Režisér Peter Jackson (58) je totiž absolutním puntičkářem, který si každou scénu připravuje hodně dopředu. Jedním z důvodů takto poctivé přípravy je i to, že musel přemýšlet, jak dostat herce ztvárňující hobity co nejdál od kamery a jejich kolegy zase naopak co nejblíž, aniž by bylo poznat, že nestojí vedle sebe. To ale není ta nejpůsobivější věc na celém procesu. Kamera v Jacksonových filmech není téměř nikdy statická, a tak bylo z důvodu udržení iluze výškových rozdílů mezi hrdiny filmu nutné rozpohybovat celou scénu se všemi rekvizitami a herci.

3. Matrix, nebo skutečnost?

Jestli existuje filmová, která na přelomu tisíciletí přepsala pravidla pro akční scény a speciální efekty, pak je to nepochybně Matrix sester Wachovských. Všechny tři filmy série byly z hlediska svého zpracování skutečně revoluční, a ukázaly světu, co všechno dokáží nejmodernější počítačové efekty vytvořit.

Možná vás proto překvapí, že je celá řada akčních scén natočena pomocí praktických záběrů. Pokud by se snímky této série totiž spoléhaly pouze na počítačovou magii, působily by jeho scény velmi nepřirozeně. Jednou praktických akčních scén je i honička na dálnici z druhého dílu série s podtitulem Reloaded.

Scéna samozřejmě obsahuje spoustu počítačově přidaných efektů, ale její základy jsou skutečné. Tehdy ještě bratři Wachovští si za 2,5 milionu dolarů nechali postavit tři kilometry dlouhý úsek dálnice a autmobilka General Motors jim věnovala více než stovku aut pro všemožné bouračky a exploze. Reálná byla i scéna, ve které Trinity v podání Carrie-Anne Moss (52) uhání po této dálnici na motorce bez přilby. Jediné, co bylo v těchto záběrech přidáno v post procesu, jsou auta, mezi kterými Trinity kličkuje.

2. Pavoučí reflexy

U snímků z počátku druhého tisíciletí zůstaneme i v následujícím bodě, jelikož se zaměříme na prvního Spider-Mana Tobeym Maguirem (44) v hlavní roli pavoučího hrdiny. I teď vám ukážeme, že se některé filmařské problémy dají řešit prakticky namísto počítačové magie. Stojí to sice více úsilí, ale výsledek je často mnohem lepší.

Své by o tom mohl vyprávět již zmíněný Maguire, který si zažil své při natáčení jedné ze scén odehrávajících se v úvodu filmu. Peter Parker své nadlidské schopnosti objeví při obědu ve školní jídelně. Když jeho vysněná láska Mary Jane v jídelně uklouzne v kaluži rozlitého džusu, Peterovy zrychlené reakce se spustí a on před pádem zachrání nejen svou budoucí přítelkyni, ale i její oběd.

Mohli byste si poměrně snadno myslet, že bylo zachycení všech padajících věcí zpátky na tác do filmu přidáno počítačově, ale skutečnost byla mnohem více všední. Maguire totiž chytání trénoval pořád dokola, než se mu všechny části oběda podařilo zachytit ve skutečnosti. Celá záležitost si vyžádala 156 pokusů a bystrým okem si můžete všimnout, že jsou na některých padajících potravinách připevněny magnety, ale i tak jde o působivý výkon.

1. Sám v bazéně

Není to tak dlouho, co jsme dům rodiny McCallisterů uvedli v našem článku o nejslavnějších filmových domech na prodej. Přestože byl tento dům na předměstí Chicaga skutečně použitý pro exteriérové záběry nezapomenutelného Sám doma, pro scény odehrávající se uvnitř domu byl zkrátka až moc nepraktický.

Jeho chodby byly příliš úzké a pokoje až moc malé, aby se v nich dalo natáčet. Filmaři se proto rozhodli pro poměrně radikální krok. Vnitřek domu si postavili z gruntu nový uprostřed školní tělocvičny. To jim dovolilo přetvořit interiéry přesně podle svých představ. Využití tělocvičny mělo ještě jednu nespornou výhodu.

Sklep domu totiž postavili v tamním bazénu, a proto jej nebyl vůbec žádný problém zatopit vodou pro jednu z těch extrémnějších pastí, které si Kevin na nemotorné zloděje přichystal.

(tod)

Fandím
0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Tobey Maguire, Linda Hamilton, Ian McKellen, Carrie-Anne Moss

Filmy:
Spider-Man, Terminátor 2: Den zúčtování, Sám doma, Pán prstenů: Společenstvo Prstenu, Matrix Reloaded

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
americké herečky, sci-fi, terminátorka, Hollywood, sci-fi filmy, zajímavosti o filmech, T-800, Matrix zajímavosti, terminátor T-800, Linda Hamilton sestra, Linda Hamilton dvojče, Carrie-Anne Moss herečka, Carrie-Anne Moss role, Carrie-Anne Moss filmy, Matrix obsazení, Matrix herečka, Tobey Maguir filmy, Společenstvo prstenů zajímavosti
TOPlist