5 největších překvapení z nominací na Oscary 2020

17.01.2020

Zatímco Zlaté glóby se svého vyhlašovacího ceremoniálu dočkaly už 6. ledna, na vyhlášení Oscarů si budeme muset počkat až do 10. února. Na vyhlášení vítězů se tak alespoň můžete svědomitě připravit tím, že zhlédnete snímky, které se dočkaly nominace. Je mezi nimi celá řada skvělých filmů a nejedno překvapení.

Poté, co jsme celý článek věnovali Zlatým glóbům, se samozřejmě musíme zaměřit i na ty nejslavnější filmová ocenění. Dnes vám proto na Showbiz.cz představíme ty nejzajímavější a nejpřekvapivější nominované, které čeká ceremoniál 92. ročníku udílení Cen Akademie.

5. Joker hvězdou večera

První (a možná to největší překvapení) letošních nominací se týká filmu, u kterého při jeho oznámení nikdo žádné velké úspěchy nečekal. Většina filmových kritiků očekávala, že půjde o jen o další superhrdinský film, kterým se komiksové studio DC pokusí okopírovat úspěchy konkurenčního Marvelu. Opak byl ale pravdou.

Joker se stal jedním z největších hitů loňského roku, do kterého režisér Todd Phillips (49) a Joaquin Phoenix (45), který ikonického záporáka ztvárnil, dali úplně všechno. Namísto otřepaného akčňáku je Joker psychologickým dramatem, který si pohrává s diváckou pozorností. Nikdy si totiž nemůžete být jistí, jestli se to, co vidíte na plátně, skutečně děje, nebo jestli jde jen o představy duševně nemocného člověka.

Filmu se podařilo sjednotit širokou veřejnost i odbornou kritiku, a stal se tak miláčkem téměř všech. Po zásluze jej odměnila i odborná porota vybírající vítěze Oscarů, jelikož Joker sklidil vůbec největší počet nominací. Pokud by se mu podařilo proměnit všechno, odnesli by si jeho tvůrci domů 11 sošek včetně ceny za nejlepší film roku.

4. Zapomenutý Sandler

Naprosto opačným rekordmanem je snímek Drahokam, který také oslnil diváky i kritiku svým tvrdým a nekompromisním vyprávěním. Celá řada filmových znalců očekávala, že bude snímek sklízet jedno ocenění za druhým, ale skutečnost byla naprosto opačná. Snímek, kterému NYFCC udělilo cenu za nejlepší režii nebyl totiž nominován na jediného Oscara.

Jde při tom o senzační film, ve kterém si hlavní roli zahrál Adam Sandler (53). Teď si možná myslíte, že jsme se zbláznili, když chceme dát tak prestižní cenu herci, který je znám pouze svými přihlouplými komediemi. Sandler je však v Drahokamu jako vyměněný. V roli svérázného zlatníka podává senzační výkon, který s jeho nejznámějšími rolemi dobrosrdečných hlupáků nemá pranic společného.

Drahokam nás oslnil natolik, že jsme jej uvedli i v našem žebříčku největších filmových překvapení roku 2019.

3. Oscaři a světelné meče

Poměrně překvapivé byly i tři nominace, které získal poslední film nové trilogie Hvězdných válek. Možná si říkáte, že se filmy ze série Star Wars na vyhlašování Oscarů většinou nedostávají, ale Vzestup Skywalkera je na dnešním seznamu z jiného důvodu. Ve srovnání s předchozími dvěma díly má totiž nominací méně.

Ačkoliv se novým Star Wars od roku 2015 nepodařilo proměnit jediný návrh na Oscara, Síla se probouzí k tomu měla pět příležitostí a Poslední z Jediů čtyři. V pořadí osmá epizoda získala nominace pouze za střih zvuku, vizuální efekty a hudbu Johna Williamse (87). Ten má doma už pět zlatých sošek a Oscar za poslední Star Wars by pro něj byl určitě hezkou tečkou za touto zásadní érou jeho uměleckého života. Jednu ze sošek totiž získal i za v pořadí první natočený díl s názvem Nová naděje.

2. Osamělý Maják

Ještě menší množství nominací získalo neotřele vpadající hororové drama, ve kterém se hlavních rolí ujali Robert Pattinson (33) a Willem Dafoe (64). Ti ve filmu s jednoduchým názvem Maják hrají dva strážce titulní budovy, kteří kvůli odříznutí od civilizace, trýznivé samotě a paranormálním okolnostem začínají přicházet o rozum.

Přestože se jedná o velmi originální snímek, který nejen vypráví napínavý příběh, ale i skvěle vypadá, jde Maják do oscarového souboje pouze s jedinou nominací. O tu bude bojovat Jarin Blaschke (41), který stojí za kamerou. Vynikající herecké výkony ústředního dua však zůstaly Akademií nepovšimnuty.

1. Česká želízka

Poslední překvapení dnešního seznamu je nám velmi blízké. Mezi nominace se totiž dostal i jeden český film, za kterým stojí studentka FAMU Darja Kaščejevová (33). Ta již se svou Dcerou získala studentského Oscara a nyní má příležitost bojovat i o toho skutečného v kategorii krátkometrážních animovaných filmů.

Dcera je filmem, který nejvíce připomíná loutkové divadlo, vypráví příběh vztahu mezi otcem a dcerou a Kaščejevová jej vytvořila ručně a zcela bez využívání speciálních efektů. Animátorka však není jedinou Češkou, která se svou prací vyhlašování Oscarů navštíví. Nominaci získala i Nora Sopková za výpravu tragikomedie Králíček Jojo.

(tod)

Fandím
12 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Joaquin Phoenix, John Williams, Todd Phillips, Adam Sandler

Filmy:
Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
oscary, nominace na Oscara, Hollywood, oscarové nominace, hollywoodští herci, ceny filmové akademie, Adam Sandler filmy, Oscary 2020, Joker Oscary, Adam Sandler Oscar, české oscarové filmy, oscarové nominace české filmy, oceňované české filmy
TOPlist