5 nejlepších filmových překvapení roku 2019

06.01.2020

O tom, že natočit úspěšný film není nic snadného, jsme psali už několikrát. Rok 2019 nebyl v tomto ohledu žádnou výjimkou, a i on s sebou přinesl řadu filmových průšvihů. Nic však není tak černé, jak se může na první pohled zdát, a tak jsme se vloni dočkali i několika překvapivě senzačních snímků, které potěšily nejen odbornou kritiku, ale i širokou veřejnost.

V dnešním článku najdete ta největší filmová překvapení loňského roku včetně masivního celosvětového úspěchu korejského filmu, senzačního hereckého výkonu často odsuzovaného herce či geniálně stylizovaného snímku o dvou mužích žijících ve všeobjímající samotě mořského majáku.

5. Maják

Dnešní článek hollywoodským filmem, ve kterém dvě hlavní role ztvárnil hrdina srdcí fanynek série Stmívání Robert Pattinson (33) a představitel zlotřilého Zeleného Goblina z prvního Spider-Mana Willem Dafoe (64). Ti, kdo se však o svět filmu zajímají více, moc dobře vědí, že mají tihle dva pánové mnohem širší filmografie a díky svým obrovským talentům dokáží zahrát téměř cokoliv.

Stačí se podívat na loňský Maják. Jedná se o umělecké drama říznuté Lovecraftovským hororem, které vám nedá spát ani dlouho po zhlédnutí filmu. Tento černobílý snímek je navíc natočen ve speciálním čtvercovém formátu, a tak z něj ona netradiční atmosféra přímo dýchá.

Kamera a celkový vizuál však nejsou jedinou věcí, která se na filmu povedla. I Pattinson s Dafoem podávají v rolích správců majáku fenomenální výkony, a tak není divu, že si snímek na festivalu v Cannes vysloužil zvláštní cenu mezinárodní kritiky.

4. Na nože

Režisér Rian Johnson (46) v roce 2017 proslul (pro některé nechvalně) režírováním v pořadí osmé epizody Star Wars s podtitulem Poslední z Jediů. Zatímco tenhle jeho snímek rozdělil fanoušky zaběhlé série na dva nesmiřitelné tábory, na kvalitách mysteriózní krimikomedie Na nože se shodnou snad všichni.

Jde o satirickou komedii, která vzdává poctu klasickým detektivním příběhům z pera Agathy Christie. Zápletka se točí kolem úmrtí autora tajemných detektivek a podezřelá je celá jeho rodina. Vyšetřování jeho smrti dostane na starost svérázný detektiv, kterého si ve filmu Na nože zahrál Daniel Craig (51).

Představitel Jamese Bonda však není jediným světoznámým hercem, který se ve filmu objeví. Po jeho boku exceluje i vždy skvělá Jamie Lee Curtis (61), talentovaný Michael Shannon (45) nebo sám Kapitán Amerika Chris Evans (38). Pokud máte rádi detektivní příběhy plné zvratů, které se však neberou příliš vážně, je pro vás Na nože ideálním filmem.

3. Joker

Třetí snímek dnešního seznamu je psychologickým dramatem, které ze všech nejvíce potěšilo fanoušky superhrdinských komiksů studia DC. Hlavním „hrdinou“ je psychycky nemocný Arthur Fleck, který se živí jako klaun. Už možná tušíte, že následujícím filmem není nic jiného než veleúspěšné drama s názvem Joker.

Existuje hned několik verzí původu tohoto ikonického superpadoucha, ale žádná z nich není natolik depresivní, jako ta, kterou ve svém novém snímku představil Todd Phillips (49). Joker byl vždy maniakem, který si liboval v chaosu, ale komiksy nechávaly jeho osobnost záměrně opředenou tajemstvími a stejně postupovaly i dosavadní filmy.

V momentě, kdy však Phillips do hlavní role obsadil talentovaného Joaquina Phoenixe (45), bylo jasné, že bude tenhle Joker něčím výjimečným. Žádných superhrdinů se ve filmu navzdory Jokerově původu nedočkáte, a ke svému vlastnímu zděšení navíc během sledování Arthurova rozpadajícího se života zjistíte, že mu vlastně svým způsobem rozumíte. Přesně tak by mělo správně psychologické drama fungovat.

2. Uncut Gems

Následující film jsme zmínili v úvodu dnešního článku v souvislosti s hercem, kterého má většina kritiků zaškatulkovaného jako odepsaného komika, kterému se od roku 2004, kdy šla do kin romantická komedie 50x a stále poprvé nepodařilo natočit jediný kvalitní film. Adam Sandler (53) má však pořád pár es v rukávě, což dokázal loňským krimi dramatem s názvem Uncut Gems.

Sandler hraje v tomto filmu úspěšného klenotníka, kterému se zhroutil život poté, co jej okradla jeho přítelkyně společně s jedním z jeho prodavačů. Musí proto zariskovat a přijít se způsobem, jak se co nejrychleji zbavit svých dluhů. Film je plný napětí a nepustí vás ze židle až do závěrečných titulků. Tou nejobdivuhodnější věcí je však obrovská proměna Sandlera z přiblblého a hlučného klaďase na nesmlouvavého gamblera, který žije svůj život na absolutní hraně.

1. Parazit

Hlavními hrdiny černé jihokorejské komedie s názvem Parazit je chudá čtyřčlenná rodina, která se rozhodne zamíchat s dosavadní nepřízní osudu. Rozhodnou se totiž „přisát“ na místního milionáře, do jehož domácnosti se různými triky a podvody infiltrují. Hlavním motivem filmuje střet dvou absolutně rozdílných světů prezentovaný skrze zvláštní kombinaci komedie a thrilleru. Parazit je tak skutečně svěžím větrem, který ukazuje, že má kinematografie stále čím překvapit.

Film je podle vlastních slov režiséra Džuna-ho Pona (50) tragikomedií, která je k popukání, dokud nezačnete přemýšlet o tom, co se vlastně snaží říct. Obrovské třídní rozdíly v jihokorejském Soulu jsou zde představeny ostře satirickou formou, ze které občas přeběhne mráz po zádech. I Parazit si z Cannes odnesl ocenění, v jeho případě šlo o Zlatou palmu, která je tím nejvyšším oceněním francouzského filmového festivalu.

(tod)

Fandím
12 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Joaquin Phoenix, Willem Dafoe, Adam Sandler, Jamie Lee Curtis

Filmy:
50x a stále poprvé, Stmívání

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
nové filmy, Hollywood, filmové tipy, Rian Johnson filmy, Adam Sandler filmy, nejlepší filmy 2019, filmy 2019, filmové překvapení 2019, Joker 2019, Robert Pattinson filmy, Robert Pattinson filmy 2019, Maják, Maják film, Maják film 2019, Rian Johnson novinky
TOPlist