5 nejslavnějších superhrdinů, které Marvel v minulosti prodal

04.03.2019

Ačkoliv se to může zdát neuvěřitelné, i komiksový gigant Marvel prošel v minulosti obrovskou finanční krizí. Ta jej donutila rozprodat své nejslavnější hrdiny jiným studiím, které tím získali práva na tvorbu filmů a jiných děl s těmito marvelovskými superhrdiny. Možná byste si řekli, že šlo o nějaké obskurní postavy, o kterých nikdo nikdy neslyšel, ale opak je pravdou.

Marvel totiž v devadesátých letech minulého století prošel opravdu děsivou krizí, která téměř znamenala zánik tohoto slavného komiksového studia. Jediný způsob, jak se mohl zachránit, bylo skrze prodej jeho nejslavnějších superhrdinů, jelikož o ostatní neměl nikdo zájem. Pokud vás tedy zajímá, o které slavné postavy Marvel v minulosti přišel, pak se směle pusťte do dnešního článku.

5. Hulk

Prvního hrdinu dokážeme popsat jen třemi jeho vlastnostmi. Je obrovský, zelený a strašně naštvaný. Znalcům komiksů asi nemusíme vysvětlovat, že jde o Hulka, ale určitě existují i tací, kteří s tímto zeleným monstrem nemají moc zkušeností.

Hulk je alter-egem slavného vědce Bruce Bannera, který se začíná v rozzuřenou horu zelených svalů proměňovat po neúspěšném experimentu s gama zářením. Tento druh radiace Bannera v Hulka proměňuje kdykoliv, kdy se vědec nad něčím nebo někým rozčílí a daná věc či osoba pak nemá moc času na přehodnocování svých životních rozhodnutí. Hulk s nimi totiž většinou udělá hodně krátký proces.

Ačkoliv se Hulk dočkal svého vlastního snímku v roce 2008, kdy vyšel i první Iron Man, práva na tento film nepatří Marvelu. Neuvěřitelný Hulk totiž nevyšel pod taktovkou Paramount Pictures, jako ostatní filmy MCU (Marvel Cinematic Universe), ale pod záštitou Universal Pictures. Tohle studio mělo práva na Hulka už od roku 1992. Možná vás to překvapí, ale Universal si práva na Hulkovy sólové filmy drží dodnes a právě z toho důvodu jsme se Hulka od roku 2008 dočkali pouze v týmových snímcích jako Avengers nebo Thor: Ragnarok.

4. Deadpool

Sólový film o mutantním žoldákovi jménem Deadpool byl jedním z největších hollywoodských překvapení roku 2016. Po tom, co se tento antihrdina objevil ve filmu X-Men Origins: Wolverine, snad nikdo nečekal, že bude jeho sólový film jakkoliv úspěšný. Černý humor a krvavé a skvěle provedené akční scény však dokázaly, že je publikum připraveno i na dospělácké komiksové filmy.

Deadpoolova cesta za jeho sólovým snímkem však rozhodně nebyla vůbec jednoduchá. Film totiž poměrně dlouhou dobu trávil v takzvaném „vývojovém pekle“, kde se ocitají filmy, které kvůli různým problémům nemohou vyjít. Hlavním důvodem sporu mezi Ryanem Reynoldsem (42), který Deadpoola hrál, a studiem 20th Century Fox byla přístupnost filmu. Reynolds si stál za tím, že film bude přístupný od osmnácti let, kdežto filmové studio jej chtělo zpřístupnit i mladším.

To by znamenalo, že by se Deadpool musel chovat slušněji a film by tak nebyl ani zdaleka tak plný brutálního násilí. Po tom, co se však nějakým záhadným způsobem dostalo několik záběrů z necenzurované verze filmu mezi veřejnost, bylo jasné, že film bude muset dostat nálepku „od osmnácti let“.

3. Fantastická čtyřka

Jeden ze „služebně“ nejstarších superhrdinských týmů Marvelu tomuto studiu bohužel nepatří. Říkáme bohužel, jelikož filmy o Fantastické čtyřce, které pod vedením studia 20th Century Fox vznikly, rozhodně nedostály kvalitě svých komiksových předloh. O to smutnější je fakt, že mimo Marvel vznikly hned tři snímky o tomto týmu, které jsou jeden horší než druhý.

První Fantastická čtyřka vyšla v období, kdy byly komiksové filmy v porovnání s těmi dnešními opravdu otřesné. Vedle Fantastické čtyřky se svého filmu dočkal i Ghost Rider, Daredevil nebo Elektra. Moderní reboot superhrdinskému týmu také nijak zvlášť nepomohl, jelikož ani jeho kvalita rozhodně není nijak skvostná. Jestli si však někdo zaslouží povedený film, je to právě Fantastická čtyřka, která se na stránkách komiksů objevila poprvé už v šedesátých letech minulého století.

2. X-Men

Předposlední místo na našem dnešním seznamu neobsadil jeden superhrdina, ale superhrdinský tým, a dokonce by se dalo říct, že mluvíme o celém superhrdinském světě. Samozřejmě myslíme mutanty ze série s názvem X-Men. Tahle série navíc naprosto změnila to, jak superhrdinské filmy vypadají dnes.

Do premiéry prvních X-Menů byly totiž filmy podle komiksů většinou velmi potrhlými snímky, které nikdo kvůli jejich chabé kvalitě nebral vážně. To se však nástupem mutantů s různými superschopnostmi v roce 2000 změnilo, a konečně bylo vidět, že i filmy podle komiksů mohou být zajímavou podívanou s promyšlenými příběhy a skvělými speciálními efekty.

K takové filmové revoluci by však zřejmě nedošlo, kdyby se Marvel nedostal do úzkých se svými financemi. To jej totiž donutilo prodat práva na tuto sérii studiu 20th Century Fox, které dalo později vzniknout filmovým X-Menům. Prodej těchto hrdinůbyl však výhodný nejen pro studio, ale i pro fanoušky, kteří se dočkali velmi povedených snímků. Je ale potřeba říct, že studio Disney v loňském roce mutanty od Foxu odkoupilo, a tak je dost dobře možné, že se v budoucnu X-Meni objeví i po boku Avengers.

1. Spider-Man

Na samotný konec dnešního článku jsme si nechali jednoho z nejmilovanějších superhrdinů Marvelu, jehož historie sahá na začátek šedesátých let, kdy ho Stan Lee a Steve Ditko společně stvořili. Finanční krize však Marvel donutila prodat i pavoučího muže, který byl jedním ze základních „stavebních kamenů“ jejich dřívějšího úspěchu.

Práva na Spider-Mana okamžitě odkoupilo Sony, které ihned začalo pracovat na filmové trilogii, kde se role Petera Parkera zhostil Tobey Maguire (43). Marvelu se jej za blíže nespecifikovanou částku podařilo získat zpátky v roce 2016, kdy se po boku Avengers objevil ve filmu Captain America: Občanská válka.

Od té doby se Spider-Man s Tomem Hollandem (22) v hlavní roli dočkal jednoho sólového filmu s podtitulem Homecoming, zářil v Avengers: Infinity War a v letošním roce jej čeká další „sólovka“ s názvem Spider-Man: Daleko od domova. Ani zde však situace není tak jednoduchá, jelikož práva na Spider-Mana stále vlastní především Sony, které jej Disney a Marvelu v současnosti jen půjčuje.

(tod)

Fandím
1 fanoušek
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Tobey Maguire, Stan Lee, Ryan Reynolds

Filmy:
Spider-Man, X-Men, Fantastická čtyřka, Neuvěřitelný Hulk, Deadpool

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
komiksy, marvel, komiksové postavy, hrdinové Marvel, MCU, Marvel postavy, komiksoví hrdinové, Deadpool postava, Neuvěřitelný Hulk film, Neuvěřitelný Hulk postava
TOPlist