5 nejslavnějších představitelů kovbojů

14.07.2019

Říká se, že je western v současnost už mrtvým žánrem, který nemůže ničím překvapit. Přesto však čas od času stále vznikají překvapivě dobré snímky o pistolnících, banditech a Divokém západě. Tyto filmy fungují především díky hercům, kteří v nich tyto postavy dokáží geniálně ztvárnit. Nejslavnější éra westernů je však nenávratně pryč.

Právě proto vám chceme dnes ukázat jakýsi průřez tímto žánrem a představit vám ty nejlepší představitele kovbojů, kteří westerny proslavili a někteří z nich je dokonce dodnes udržují při životě. Většinu z nich v jejich snímcích charakterizuje široký klobouk, málomluvná povaha a proklatě rychlé kolty. Může jít o šerify, bandity či lovce lidí. Jména těchto herců jsou dnes však nesmazatelně spojena s hrdiny amerického západu.

5. Henry Fonda

Prvním hercem dnešního seznamu je člověk, který je v současnosti známý především díky jeho roli padoucha z nezapomenutelného Tenkrát na Západě. To však ani zdaleka nebyl jeho první film, a dokonce ani film, který by byl vzhledem k jeho celkové filmové tvorbě zcela reprezentativní. Henry Fonda se totiž proslavil jako skutečný westernový hrdina.

Většinou totiž ztvárňoval kladné hrdiny, nebo alespoň padouchy s dobrým srdcem. Můžete ho znát například jako Wyatta Earpa z filmu Můj miláček Klementina, kde hrál bývalého honáka krav, který se po vraždě svého bratra a krádeži jeho stáda stává místním šerifem.

Jeho první westernové role však spadaly právě do ranku záporáků s dobrým srdcem. V roce 1939 například hrál Franka Jamese, bratra legendárního bandity Jesseho Jamese a o rok později se objevil v pokračování s názvem The Return of Frank James. Jeho nejslavnější rolí však zůstává postava chladnokrevného zabijáka Franka z filmu Sergia Leone s názvem Tenkrát na západě.

4. Tom Hanks

Druhý herec dnešního seznamu není úplně tradičním kovbojem, ale snad se na nás nebudete zlobit, když zmíníme i Toma Hankse (62). Pokud si nemůžete vzpomenout na western, ve kterém se objevil, nebojte, nezbláznili jste se. Žádný takový totiž neexistuje. Přesto však Hanks jednoho kovbojského šerifa ztvárnil, a to dokonce už čtyřikrát.

V sérii animovaných filmů s názvem Toy Story: Příběh hraček hraje Hanks totiž šerifa Woodyho. Woody má obrovské charizma, a to přesto, že je pouhou hračkou. V univerzu Toy Story se totiž i hračky chovají jako lidé s vlastními tužbami, myšlenkami a osobnostmi. Woody je hrdinným kovbojem, který se jako nejoblíbenější hračka mladého Andyho stal šerifem všech jeho hraček.

Pro Hankse byla role dobrosrdečného šerifa něčím, co si přes svou bohatou filmografii doposud nikdy nevyzkoušel. Dosud byl totiž nejblíže westernům v momentě, kdy jako Forrest Gump probíhal americkým Monument Valley. Jeho ztvárnění sympatického kovboje však v dnešní době (i když jen okrajově) udržuje westernový žánr při životě. Letošní čtvrtý díl navíc sklízí chválu ze všech směrů, takže Hanks zřejmě ví, co dělá.

3. Jeff Bridges

Následující herec se kovbojských rolí drží už od počátku své kariéry a nebezpečné pistolníky hraje i v současnosti, kdy se na westernové filmy pohlíží vesměs skrz prsty. Jeho prozatím poslední alespoň částečně westernovou rolí byl Champ z druhého dílu špionážní série Kingsman s podtitulem Zlatý kruh.

V roce 2010 si ale Jeff Bridges (69) zahrál proslulého lovce odměn „Roostera“ Cogburnaremaku slavného westernu Maršál s názvem Opravdová kuráž. Bridges se však podobně jeho otec Lloyd věnoval westernům už od počátků jeho filmové kariéry. V roce 1972 si například zahrál ve filmu Mizerná banda, ale znát jej můžete i z Nebeské brány či Divokého Billa.

2. Clint Eastwood

Dnešním předposledním člověkem, který na westernech postavil svou filmovou kariéru, není nikdo jiný než nezapomenutelný herec, režisér, a producent v jedné osobě, sám Clint Eastwood (89). Přestože tomuto slavnému kovbojovi táhne už na devadesát let, stále je aktivním filmařem, který se i v současnosti podílí na podobě Hollywoodu. Jen v roce 2018 stihl natočit dva filmové trháky, což je na muže v tak pokročilém věku opravdovým úspěchem.

Pro ty, kdo znají jeho role tak může začít připadat, že je sám herec skutečně jedním z ostřílených pistolníků Divokého západu. Stejně jako jim se i Eastwoodovi daří neustále unikat smrti. Obdobně jako Henrymu Fondovi pomohl i Eastwoodovi Sergio Leone, a to především díky jeho „Dolarové trilogii“.

V té se Eastwood převtělil do „Muže beze jména“, který je nejen senzačním pistolníkem, ale také má dost pod čepicí. Tedy… Pod kloboukem. Dokáže jakoukoliv situaci obrátit ve svůj prospěch a už ho moc netíží, jak jeho chování ovlivní ostatní. Jde o málomluvného lovce odměn, který pod svým širokým kloboukem a fešáckým pončem skrývá nejrychlejší kolty západu.

1. John Wayne

Kdo jiný by mohl obsadit první příčku dnešního žebříčku nejslavnějších představitelů kovbojů než muž, který tomuto žánru téměř vlastnoručně vdechl život. Jde o herce, který se ve svém prvním snímku objevil už v roce 1926, když si zahrál ve filmu The Great K & A Train Robbery. Už jeho první snímek byl tedy dost nepřekvapivě westernem.

Byl to právě John Wayne, jehož výkon se v roli „Roostera“ Cogburna snažil Jeff Bridges v remaku Opravdová kuráž napodobit. John Wayne je zkrátka synonymem nejen pro kovboje, ale pro western jako takový. Stejně jako Wayne svou filmovou kariéru začal, tak ji také skončil. Jeho poslední rolí byl stárnoucí pistolník John Bernard Books z filmu Střelec, který přijíždí do jednoho malého amerického městečka, aby zde svedl svůj prozatím nejtěžší souboj. Tentokrát však nebude stát proti žádnému banditovi, ale zákeřné nemoci.

John Wayne i John Bernard Books toho měli mnoho společného. Oba byli posledními velikány odcházejícího světa, kteří přes veškeré nástrahy a nepřátele nakonec umírají na něco, proti čemu jsou veškeré hrdinství a seberychlejší kolty k ničemu. Na rakovinu.

(tod)

Fandím
2 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
John Wayne, Clint Eastwood, Jeff Bridges, Tom Hanks, Henry Fonda

Filmy:
Tenkrát na Západě, Maršál, Toy Story: Příběh hraček, Opravdová kuráž

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
westerny, Tom Hanks filmy, žebříčky westernů, Clint Eastwood filmy, Jeff Bridges role, kovbojové, nejlepší westerny, Clint Eastwood westerny, John Wayne role, Henry Fonda filmy, Henry Fonda role
TOPlist