5 nejlepších soundtracků zesnulého Ennia Morriconeho

13.07.2020

V pondělí 6. července přišel svět filmové hudby o jednoho ze svých největších velikánů. V úctyhodném věku 91 let nás opustil skladatel Ennio Morricone, který se podílel na hudebním doprovodu více než pěti stovek filmů a seriálů. Původem římský skladatel má na svém kontě nespočet různých ocenění včetně dvou Oscarů. Ten poslední získal v roce 2016 za snímek Osm hrozných, ale už o devět let dříve dostal zlatou sošku za celoživotní dílo.

V dnešním článku na tohoto slavného skladatele vzpomeneme a připomeneme si pětici jeho nejlepších soundtracků, které jejich už tak senzační filmy pozvedávají ještě na vyšší úroveň.

5. Hodný, zlý a ošklivý

Morricone proslul především jako skladatel pro westernové filmy. V jeho bohaté filmografii má tento žánr nejširší zastoupení, a proto i v dnešním článku narazíte na několik westernových hudebních podkresů. Tím prvním je snímek Hodný, zlý a ošklivý, což je jeden z nejslavnějších filmů dalšího Itala z Říma – Sergia Leoneho.

Příběh filmu se točí okolo třech pistolníků, kteří jsou nepřátelé na život a na smrt. Každý z nich zná část tajemství, které vede k ukrytému pokladu v hodnotě 200 tisíc dolarů. Chtě nechtě tak spolu musejí spolupracovat, jinak schované zlato nikdy neobjeví. Film je proto plný napínavých melodií, které ještě podtrhávají už tak velmi hustou atmosféru mezi třemi „hrdiny“

4. Věc

Ačkoliv měl Morricone na svědomí nespočet westernových písní, úspěšný byl i v jiných žánrech. Jedním z nich je poměrně překvapivě i horor, jelikož tento italský velikán složil hudbu ke kultovnímu filmu s názvem Věc.

Tento sci-fi horor vypráví příběhy partičky arktických vědců, kteří se nevědomky dostávají do kontaktu s nebezpečným mimozemšťanem. Tento vetřelec je krvelačnou stvůrou, která na sebe dokáže vzít podobu jakéhokoliv živého organismu. Přesvědčivě se tak dokáže vydávat za kohokoliv, a nikdy si tak nemůžete být jistí, jestli hovoříte s kolegou, nebo s nebezpečným mimozemšťanem.

Atmosféra tohoto hororového sci-fi by se dala krájet, a velkým dílem se na tom podílí i soundtrack italského skladatele. John Carpenter (72) je vynikajícím režisérem, ale bez Morriconeho hudebního podkresu by se jeho snímek rozhodně nestal takovým hitem. Carpenter si navíc často skládá hudbu ke svým filmům sám, a tak je přizvání Morriconeho obrovským uznáním jeho talentu.

3. Neúplatní

Dalším žánrem, ve kterém Morricone exceloval, jsou detektivní příběhy z mafiánského prostředí. Příkladem za všechny je krimi thriller s názvem Neúplatní, ve kterém si Robert De Niro (76) zahrál nejznámějšího mafiána všech dob – Ala Caponeho. Hlavním hrdinou snímku je zvláštní vyšetřovatel ministerstva financí Eliot Ness v podání Kevina Costnera (65), který má v Chicagu řídit akci proti ilegální distribuci lihovin.

Příběh se totiž odehrává během prohibice a Al Capone ovládá celé Chicagské podsvětí včetně mnoha uplatitelných členů policejního sboru. Eliot Ness se proto rozhodne vytvořit speciální jednotku neúplatných vyšetřovatelů, kteří se nenechají zlákat Caponeho úplatky a manipulacemi. Tak začíná nelítostný boj mezi Chicagskou mafií a jednotkou nezastrašitelných vyšetřovatelů.

I když si z filmu nepamatujete téměř nic, určitě vám v hlavě utkvěla ona pověstná scéna přestřelky a splašeného kočárku uhánějícího po schodech dolů. Morriconeho hudební podkres jí velmi přidává na dramatičnosti a je jedním z hlavních důvodů, proč je celá scéna tak nezapomenutelná.

2. Osm hrozných

Následující snímek jsme zmínili už v samém úvodu dnešního článku. Jde o film režiséra Quentina Tarantina (57), za který Morricone získal svého jediného „klasického“ Oscara (sošky za celoživotní dílo jsou speciální kategorií). Film s názvem Osm hrozných byl už druhým westernem, který Tarantino kdy natočil. Zatímco však Nespoutaný Django vykazuje prvky mísení westernu s moderní filmařinou, Osm hrozných vypadá, jako skutečný nefalšovaný western z minulého století.

Snímek je plný dlouhých atmosférických záběrů, hrdinové filmu jsou všichni prohnilí až na kost a celkový příběh je černý jako bota. Většina filmu se odehrává v jedné místnosti zasněženého baru, čímž Tarantino umožnil hercům dát na odiv jejich obrovský talent. Obsazení je totiž skutečně senzační, a kromě Tarantinových obvyklých herců se zde objevují i tváře, se kterými režisér spolupracoval poprvé.

Nové tváře jsou však i v zákulisí natáčení a jedna z nich patřila i nedávno zesnulému italskému skladateli. Doposud spolu Tarantino a Morricone spolupracovat nemohli, jelikož se režisérova tvorba naprosto vymykala tomu, pro co Morricone běžně skládal. Tím, že se však rozhodl natočit plnokrevný western, mohl Tarantino sáhnout po hudebním géniovi, který právě na westernech postavil svou kariéru. Zlatá soška od americké filmové akademie tak byla skutečně zasloužená.

1. Tenkrát na západě

Poslední film dnešního seznamu pravděpodobně všichni netrpělivě očekáváte. Morriconeho westernovou tvorbu jsme zmínili už několikrát a bylo by nemyslitelné, kdybychom z dnešního článku vynechali snímek, se kterým je tento italský skladatel spojován nejčastěji. Samozřejmě máme na mysli legendární Tenkrát na západě, jehož melodie jsou zkrátka nezapomenutelné.

Ať už jde o hlavní znělku filmu, kterou do češtiny přezpívala Věra Špinarová, nebo napínavé tóny znějící při závěrečném duelu, Tenkrát na západě je zkrátka plné excelentní hudby. Ta navíc dokonale pasuje ke scénám, které Sergio Leone natočil. Jde o skutečný klenot filmové historie a jeho soundtrack na tom nese velkou zásluhu.

(tod)

Fandím
4 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Sergio Leone, Ennio Morricone, Robert De Niro, John Carpenter

Filmy:
Neúplatní, Hodný, zlý a ošklivý, Tenkrát na Západě

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
sci-fi filmy, westerny, slavné westerny, slavní skladatelé, mimozemšťané, Ennio Morricone smrt, Ennio Morricone úmrtí, Ennio Morricone soundtracky, Ennio Morricone hudba, Ennio Morricone skladby, Ennio Morricone dílo, legendární westerny, Tenkrát na západě hudba, Tenkrát na západě soundtrack, filmy o mimozemšťanech
TOPlist