5 největších filmových zklamání roku 2019

16.12.2019

Rok 2019 byl plný senzačních snímků, na které budeme ještě dlouho vzpomínat. Jak to tak ale bývá, každá mince má dvě strany, a v dnešním článku se proto podíváme na tu odvrácenou. Zaměříme se totiž na snímky, které končícímu roku rozhodně nedělají dobré jméno a jsou naopak tím, co se spousta filmových nadšenců snaží vytěsnit.

Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme pětici těch největších filmových zklamání uplynulého roku. Abychom vás však nenechávali v depresi z těchto otřesných kinematografických paskvilů, můžeme vám slíbit, že připravujeme i článek o těch největších hitech roku 2019.

5. Hellboy

První snímek byl zklamáním především pro všechny komiksové nadšence. Režisér Neil Marshall (49) vloni převzal otěže po Guillermu del Torovi (55) a natočil reboot jeho Hellboye z roku 2004. Ron Perlman (69) se vzdal role pekelnického hrdiny, a pro moderní snímek se jí tak ujal David Harbour (44), kterého můžete znát především jako šerifa Hoppera ze seriálu Stranger Things.

Ačkoliv se Harbour očividně snaží ze všech sil, sám snímek s podprůměrným scénářem, prapodivnou atmosférou a velmi nekomiksovým zpracováním na svých bedrech zkrátka nedokáže sám utáhnout. Nejenže je tón filmu děsivě nekonzistentní a zdá se, že jeho tvůrci nevěděli, jestli dělají bláznivou komedii, akční film nebo historické drama, a s původním komiksem nemá loňský snímek společného téměř nic.

Komiksový Hellboy si totiž nejen zakládá na ponuré atmosféře a černém humoru a jeho příběhy vycházejí z folklórních povídaček, klasických hororůa starých dobrých sešitových románů (takzvané „rodokapsy“, pozn. red.). Film však tyhle věci naprosto ignoruje a místo toho je jen prazvláštní směsicí na sebe nenavazujících scén.

4. Stehlík

Ačkoli amerického Stehlíka naleznete na ČSFD v současnosti v „červených číslech“ (uživatelé mu přidělili 70% hodnocení, což je hraniční bod mezi nejlepší a střední kategorií), i tak byl snímek vesměs zklamáním. Jeho tvůrci ve všech propagačních materiálech totiž slibovali mnohem víc, než mohli splnit.

Drama o mladém chlapci, kterému během bombového útoku zemřela matka, je adaptací stejnojmenného bestselleru, který získal Pulitzerovu cenu za nejlepší fikci. Bylo proto jen otázkou času, než se jej chopí nějaký režisér a převede jej na stříbrná plátna. Úspěch na stránkách knih však vždy neznamená úspěch v kinech a přesně to byl i případ Stehlíka.

Neúspěch filmu je však poměrně velkou záhadou, jelikož se Stehlík může chlubit skutečně talentovaným obsazením, a ani jeho režisér John Crowley (50) není žádným ořezávátkem. Jeho precizní práce a snaha držet se knižní předlohy však z ambiciózního snímku udělala poměrně utahanou podívanou.

3. Blíženec

Následující snímek měl také velký potenciál stát se velkým hitem. Hlavní role se v něm ujal Will Smith (51), který zde hraje nájemného zabijáka a jeho mladšího klona, a režie připadla Angu Lee (65), který je tvůrcem takových kinematografických klenotů, jako je Tygr a drak, Rozum a cit nebo Pí a jeho život. Blíženec se však těmto filmům neblíží ani vzdáleně.

Henry Brogen je elitním zabijákem, který byl ve špatný čas na špatném místě. Jeho zaměstnavatel se jej proto rozhodne zlikvidovat, ale jediný, kdo má vůbec šanci jej úspěšně odstranit, je jeho mladší verze. Naštěstí pro onoho mafiána existuje společnost, která se experimentálním klonováním zabývá a skutečně tak vytvoří Henryho mladší a odolnější verzi.

Je vlastně zázrak, že se film do kin vůbec dostal, jelikož na něm jeho tvůrci pracovali přes dvacet let a zdálo se, že se jej diváci nikdy nedočkají. Podobně jako u Hellboye není ani v Blíženci problém u představitele hlavní role, ale bohužel ve všem ostatním. Tempo filmu skáče od zběsilé akční scény k přihlouplé konverzačce a scénář filmu často působí, jako by ho napsalo dítě z prvního stupně základní školy.

2. Muži v černém: Globální hrozba

Will Smith má mnoho společného i s dalším snímkem dnešního seznamu. Tentokrát však tomuto herci nemůže být přikládána vůbec žádná vina, za to, jak dopadl. Ačkoliv je Smith hvězdou původních tří Mužů v černém, v Muži v černém: Globální hrozba už naštěstí pro něj neúčinkoval. Místo něj a Tommyho Lee Jonese (73) se hlavních rolí v rebootu zhostili Chris Hemsworth (36) a Tessa Thompson (36).

Ti spolu senzačně spolupracují v superhrdinských Avengers, ale v Mužích v černém to vypadá, jako by je herectví bok po boku fyzicky bolelo. Původní filmy se mohly chlubit skvělými speciálními efekty, zábavným a propracovaným scénářem a hmatatelným nadšením všech, co se na tvorbě především prvního filmu série podíleli.

U moderního zpracování však kromě propracovaných počítačových efektů všechny zbylé přednosti bohužel chybí. Oproti předchozím dílům je Globální hrozba utahanou nudou, která naprosto postrádá kouzlo původních filmů. Padouchy zapomenete hned jak opustíte kino, akce je podprůměrná a většina vtipů je totálně mimo.

1. Rambo: Poslední krev

Pro poslední snímek dnešního seznamu jsme vybrali pátý snímek série o nezničitelném válečném veteránovi, na kterém společně s Rockym vybudoval svou filmovou kariéru Sylvester Stallone (73). Asi jste okamžitě poznali, že jsme si na konec nechali snímek o Rambovi, konkrétně ten s podtitulem Poslední krev.

V něm se hrdina předchozích filmů konečně vrací domů do Arizony, aby zde zapomněl na hrůzy své minulosti. Jak to tak ale bývá, násilí plodí další násilí a Rambova minulost si jej najde, ať se schovává, kde chce. Dcera jeho starého přítele se totiž stane obětí mexické mafie, která ji unese pro svůj ilegální byznys s prostitutkami, což válečný hrdina zkrátka nemůže nechat jen tak být.

Jakkoliv zajímavě může tento námět znít, jeho provedení rozhodně tak bezchybné není. Stallone zřejmě nedokáže vzdát svých ikonických rolí, a zatímco u Rockyho mu to prochází, filmy o Rambovi jsou čím dál tím horší. Příběh na sebe v mnoha částech nenavazuje, a ačkoliv se tvůrci snaží Ramba ukázat v jiném světle, jen těžko vám může být líto někoho, kdo je tak brutální jako právě John Rambo.

(tod)

Fandím
13 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
David Harbour, Ron Perlman, Will Smith, Sylvester Stallone

Filmy:
Muži v černém, Rambo: První krev, Hellboy

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Sylvester Stallone Rambo, nejlepší filmy, Sylvester Stallone filmy, Sylvester Stallone role, nejlepší filmy 2019, filmy 2019, nový Hellboy, film Stehlík, Muži v černém: Globální hrozba, Muži v černém pokračování, Rambo: Poslední krev, Rambo poslední díl
TOPlist