5 nejhorších filmů podle počítačových her

07.05.2018

Filmy založené na videohrách nemají úplně dobrou reputaci. Abychom ale byli naprosto upřímní, musíme tuhle větu trochu poupravit. Tyhle filmy mají totiž příšernou reputaci. Jen těžko si vzpomenete na skutečně dobrý film, který by byl adaptací počítačové hry. Filmy podle videoher jsou většinou plné přehnané akce a obsahují zápletky, které by nefungovaly ani ve hrách. Filmy podle her dokonce nesnáší i většina hráčské komunity.

Samozřejmě existují i světlé výjimky, jenže takových filmů bohužel není mnoho. Showbiz vám proto nyní přináší seznam pěti nejhorších filmů podle počítačových her.

5. Mortal Kombat 2: Vyhlazení: ČSFD 29 %

Fantasy / Akční / Dobrodružný

USA, 1997, 91 min

Režie: John R. Leonetti

Scénář: Brent V. Friedman, Bryce Zabel

Hrají: Robin Shou, James Remar, Talisa Soto

A začneme pěkně zostra. Páté místo na našem žebříčku obsadil druhý díl filmové série Mortal Kombat, který na ČSFD získal pouhých 29 procent. My se navíc domníváme, že je tohle hodnocení ještě hodně štědré. První díl tohoto bojového filmu podle brutální bojové hry sice také nebyl žádným kinematografickým zázrakem, ale jisté kvality měl. Jeho hlavní předností je, že se stejně jako hry, na kterých je založený, neberal vůbec vážně.

Je prostě filmem pro fanoušky, kteří se nebojí zasmát se na vlastní účet. Jeho o dva roky mladší pokračování však už žádnou takovou přednost nemá. Bere se „setsakramentsky“ vážně, ale nemá to čím podložit. Herecké výkony jsou v něm směšné, efekty jsou ještě horší a co hůř, ani bojové scény, na kterých je celá herní série založena, nestojí ve druhém díle za nic.

Je až s podivem, že si někdo vůbec myslel, že by takový „film“ mohl mít vůbec úspěch. Asi vás proto nepřekvapí, že se série třetího dílu nedočkala.

4. Wing Commander: ČSFD 44 %

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný

USA / Lucembursko, 1999, 100 min

Režie: Chris Roberts

Scénář: Kevin Droney

Hrají: Freddie Prinze Jr., Saffron Burrows, Matthew Lillard

Neúspěch Wing Commandera je poněkud záhadný a je obtížné přijít na to, kde přesně se stala chyba. Videoherní adaptace totiž většinou zkazí režisér, který ke zdrojovému materiálu zkrátka nemá takový vztah. Režisérem filmu z roku 1999 se však stal tvůrce původní hry o elitním komandu pilotů vesmírných lodí, bojujících s mimozemskou invazí.

Wing Commander měl být filmem, který Chrise Robertse (49) uvrhne do světa slávy hollywodského filmu. Bohužel pro něj to však byl jeho první a zároveň poslední film, který kdy natočil. Produkce tohoto sci-fi stála neuvěřitelných 30 milionů dolarů, z kterých film získal zpět necelou polovinu.

Snímek Wing Commaner je ve finále zkrátka melodramatickou splácaninou, která se často pohybuje až za hranicí nudy. Je také zvláštní, že film, založený na videohře o vesmírných soubojích nezahrnuje více scén se speciálními efekty, na kterých je původní hra založena.

3. Max Payne: ČSFD 49 %

Akční / Krimi / Thriller / Drama

Kanada / USA, 2008, 100 min

Režie: John Moore

Scénář: Beau Thorne

Hrají: Mark Wahlberg, Mila Kunis, Beau Bridges

Max Payne je úspěšná akční série o newyorském detektivovi, který se kvůli vraždě jeho rodiny utápí v depresích a bojuje se závislostí na alkoholu a práškům proti bolesti. Je to taková sonda do ztrápené duše, která se přesto snaží bojovat se zločinem a na vlastní pěst rozvrátit tak newyorské gangy, které jeho obyvatele sužují. Navíc je Maxův příběh podáván atraktivní formou, která mísí prvky filmu a komiksu. Tak to alespoň funguje v jeho videoherní verzi.

V té filmové, kde je Max Payne ztvárněn Markem Wahlbergem (46), jde všechna snaha o vyprávění temného příběhu na pozadí amerického velkoměsta tak říkajíc „do kytek“. Barvy filmu jsou vybledlé, aby scény působily jako „film noir“ (detektivní příběhy se sépiovým či černobílým vizuálem a častým vnitřním monologem hrdiny, pozn. red.) na kterém je herní Max Payne založen, ale filmu to spíše škodí a vypadá tak nějak (odpusťte ten výraz) „vyblitě“.

Videoherní Max Payne se navíc proslavil tak zvaným bullet-time, zpomalením času při střelbě, jež okoukal od proslulého Matrixu. I tuhle techniku se snaží film neúspěšně napodobit. Ve filmu je však zpomalována každá přestřelka, což z filmu dělá velmi nudnou monotónní podívanou.

2. Doom: ČSFD 51 %

Horor / Akční / Thriller / Sci-Fi

Velká Británie / Česko / Německo / USA, 2005, 100 min (Director's cut: 113 min)

Režie: Andrzej Bartkowiak

Scénář: Dave Callaham, Wesley Strick

Hrají: Karl Urban, Rosamund Pike, Dwayne Johnson

Doom je jednou z nejslavnějších videoher, která v devadesátých letech proslavila žánr 3D stříleček. Násilí a brutalita Doomu byly už v době vzniku jejího prvního dílu v rokce 1993 hodně kontroverzní a hra se tak dostávala do hledáčku lidem, kteří tvrdili, že videohry podněcují násilí.

Přesto (a možná i kvůli tomu) se stal Doom jednou z nejúspěšnějších a nejznámějších her historie. Hra sleduje bezejmenného mariňáka, který se na Marsu snaží potlačit hrozbu z pekel, která sužuje tamější výzkumnou základnu.

Film z roku 2005 obsadil do hlavních rolí Dwayna Johnsona (46) a Karla Urbana (45), kteří v nudných chodbách bojují s něčím, co spíše připomíná zombie než zplozence pekla. Filmový Doom proto postrádá atmosféru i kouzlo, které herní tituly mají. Jediná scéna, která ve filmu stojí za zmínku, je ta, kdy postava se postava Karla Urbana chopí zbraně a vydává se bojovat s pekelnou hrozbou. V tu chvíli totiž diváci sledují události očima mariňáka, stejným způsobem, jako tomu je ve videohrách.

1. Super Mario Bros.: ČSFD 47 %

Fantasy / Rodinný / Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

Velká Británie / USA, 1993, 104 min

Režie: Rocky Morton, Annabel Jankel, Dean Semler, Roland Joffé

Scénář: Ed Solomon, Parker Bennett, Terry Runte

Hrají: Bob Hoskins, John Leguizamo, Dennis Hopper

Pokud je na našem seznamu videohra, která je známější než střílečka Doom, je to právě Super Mario Bros.. Tato hra spatřila světlo světa už v roce 1985 a ukazuje příběh italského instalatéra, který musí přeskákat různé překážky a vyhýbat se nepřátelům ve snaze zachránit svou princeznu.

Ano, premisa této videohry není žádným oslnivým spisovatelským kouskem, ale film z roku 1993 je na tom ještě mnohem, mnohem hůř. Už během natáčení si představitelé obou hrdinů (Maria a Luigiho) uvědomili, jak strašně špatný tento film bude, a tak své neštěstí utápěli v litrech alkoholu. Později se oba nechali slyšet, že většinu scén natáčeli v opilosti. Bob Hoskins (71) navíc v roce 2005 prohlásil, že bylo Super Mario Bros. tím nejhorším filmem, ve kterém kdy hrál.

Film je plný podivných příšer, které se těm herním nepodobají ani zdaleka, herecké výkony jsou při nejmenším pochybné a zápletka celého filmu se musela scénáristům zdát v nějaké LSD noční můře. Super Mario Bros. byl vůbec prvním filmem podle videohry, který byl kdy natočen, a tak je možné, že za neúspěch většiny videoherních adaptací „vděčíme“ právě jemu.

(tod)

Fandím
3 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Karl Urban, Robin Shou, Freddie Prinze Jr., Mark Wahlberg, Dwayne Johnson , Bob Hoskins

Filmy:
Super Mario Bros., Wing Commander, Mortal Kombat 2: Vyhlazení, Doom, Max Payne

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
nejhorší filmy, akční filmy, žebříčky, filmy podle her, filmové adaptace her, filmové žebříčky, hollywoodské propadáky, filmy podle počítačových her, nejhorší akční filmy, Mortal Kombat 2, film Doom, Mortal Kombat film, slavné propadáky, počítačové hry, slavné počítačové hry
TOPlist