5 nejděsivějších scén z nehororových filmů

18.11.2018

Když jdete do kina na nějaký ten horor, máte většinou jasnou představu, co můžete od filmu očekávat. Nějaká ta nechutná monstra, či psychologický teror jsou v těchto případech poměrně zaručenými složkami vašeho nadcházejícího filmového zážitku. Jsou však ale i lidé, kteří horory naprosto nesnáší a vyhýbají se jim jako čert kříži.

Co ale pak mají dělat, když se děsivá scéna objeví ve filmu, který se strachem neměl mít nic společného? Divili byste se, kolik takových „neškodných“ filmů ve skutečnosti hororové scény obsahuje. Proto jsme se rozhodli, že pro vás vytvoříme seznam pěti strašidelných scén v nehororových filmech, abyste se na jejich sledování mohli patřičně obrnit.

Tyto scény jsou velmi často překvapivé a diváka naprosto zaskočí, takže vás musíme předem varovat před menšími spoilery, které v dnešním článku najdete.

5. Falešná hra s králíkem Rogerem – Komiksový děs

Dnes začneme zlehka, jednou z těch méně strašidelných scén. Když ale vezmete v potaz, že se objevila v animovaném filmu pro děti, rozhodně si místo na dnešním seznamu zaslouží. Jde o transformaci sadistického soudce na konci rodinné komedie Falešná hra s králíkem Rogerem.

Onoho soudce si v tomto průkopnickém filmu mistrně mísícím hrané a animované elementy zahrál Christopher Lloyd (80). Toho můžete znát především jako výstředního vynálezce doktora Browna z filmové série Zpátky do budoucnosti. Ve Falešné hře však hraje naprosto odlišnou postavu, která namísto pomáhání ostatním s oblibou škodí.

Jeho odporné chování se mu však vrátí i s úroky, když na konci filmu dojde k jeho až groteskně brutální smrti, která se skládá z přejetí parním válcem a rozpuštěním v kyselině. Už to je na snímek určený dětem dost brutální, ale nejstrašidelnější na celé věci je soudcova proměna, kdy mu začnou lézt oči z důlků. Dodnes nám z toho běhá mráz po zádech.

4. Dobyvatelé ztracené archy – Kletba

V době, kdy ještě filmy o nejslavnějším archeologovi nevycházely pod oficiální hlavičkou Indiana Jones, jste nemohli tušit, co si pro vás Dobyvatelé ztracené archy nachystají. Tento snímek z roku 1981 v sobě totiž mísil celou řadu různých žánrů a je jakousi směsicí dobrodružného, akčního, komediálního a romantického filmu.

Asi vám došlo, že se v prvním Jonesovi skrývá ještě jeden žánr, jinak by se na dnešní seznam asi nedostal. Samozřejmě máme na mysli horor, který vycenil své zuby v samotném finále snímku, kdy se nacisté rozhodnou otevřít pověstnou Archu úmluvy.

Z jejích útrob však k jejich překvapení nevytéká zlato a poklady, ale záhadná energie, která všem přítomným kromě Indyho a Marion doslova rozpustí jejich obličeje. Toto uvaření zaživa se Spielberg (71) rozhodl ukázat ve vší parádě, a tak vás jako diváka čeká odporný pohled na roztékající se tváře a explodující hlavy.

3. Faunův labyrint – Bledý muž

Pokud si jdete pustit jakýkoliv film od Guillerma del Tora (54), rozhodně nemůžete očekávat konvenční podívanou. Každý jeho film je svým způsobem zvláštní a netradiční a žádného z nich se to netýká tolik jako Faunova labyrintu.

Tohle fantasy drama z roku 2006 sleduje dvanáctiletou Ofélii, která před hrůzami života v rodině frankistického důstojníka utíká do fantastického světa pohádkové říše. Dozvídá se, že je ve skutečnosti zdejší princeznou, ale aby se mohla setkat se svým skutečným otcem, králem celé říše, musí podstoupit několik nelehkých úkolů.

Na své cestě se tak setká i s takzvaným Bledým mužem, který se právě rozhodl usednout k večeři. Jeho obrovský jídelní stůl je odshora dolů pokrytý chutně vypadajícím jídlem, a tak se vyhládlá Ofélie přes výstrahy skřítků rozhodne, že ochutná alespoň hroznové víno. To však dosud nehybnou stvůru u stolu probudí a tak se tak rozhodne Ofélii pronásledovat. Nevíme, co je děsivější, jestli celková vizáž bledé obludy nebo trhané pohyby pomocí kterých se hýbe.

2. Kult hákového kříže – Obrubník

Další scéna na dnešním seznamu není hororově děsivá jako ty předchozí, ale je její děsivost se skrývá v odporném chování jedné z hlavních postav snímku Kult hákového kříže. Přestože jsou předchozí záznamy také nepříjemné na sledování, teď vás skutečně musíme varovat, jelikož tahle scéna rozhodně není pro slabé povahy.

Drama z roku 1998 sleduje napravení usvědčeného neonacisty, který si odseděl několik let za mřížemi za vraždu dvou černochů. Právě tento čin je ve filmu velmi detailně a až s brutální syrovostí ukázán. Edward Norton (49) v roli Dereka donutí svou oběť, aby se zuby zakousla do obrubníku, a pak jí vší silou šlápne na hlavu.

Následky tohoto šlápnutí jsou na scéně jen zlomek vteřiny, ale nejhorší ze všeho jsou zvuky, které jeho odporný čin způsobil. Pokud nějakým záhadným způsobem přejdete ono skřípání zubů po betonovém chodníku, následné křupnutí lebečních kostí vás v klidu rozhodně nenechá.

1. Sedm – Lenost

Ani Sedm není na první pohled strašidelným filmem, i když po zhlédnutí filmu budete přemýšlet, jestli byl snímek spíše akčním krimi, nebo psychologickým thrillerem. Snímek Davida Finchera (56) sleduje dva detektivy, kteří se snaží vyšetřit sérii nechutných vražd páchaných ve jménu sedmi smrtelných hříchů.

Většina těchto zločinů má opravdu odporně vypadající místa činu, ale nic nepřebije to, ve kterém Mills a Somerset objeví oběť „Lenosti“. Filmaři si zde navíc pro diváka připravili jeden z nejlacinějších kinematografických triků, který ale funguje perfektně. Ve chvíli máte plné ruce (a oči) práce odporným vzezřením místa činu totiž dá oběť vědět, že přes své znetvoření a zdánlivou smrt tak úplně mrtvá není.

Ve chvíli, kdy se před policisty zvedne ze svého lůžka, se ze svých sedaček zvedne i většina vyděšených diváků. Fincherův pokus o otupění divákovy pozornosti zkrátka zafungoval skvěle a díky takovému rozptýlení přišlo ono „bafnutí“ opravdu nečekaně.

(tod)

Fandím
2 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Christopher Lloyd, David Fincher, Guillermo del Toro, Edward Norton, Steven Spielberg

Filmy:
Sedm, Kult hákového kříže, Dobyvatelé ztracené archy, Falešná hra s králíkem Rogerem, Faunův labyrint

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
ukázky z filmů, filmové efekty, krimi, krimi filmy, film sedm, fantasy filmy, hororové scény, děsivé scény, film Seven, filmy s Bradem Pittem, děsivé krimi filmy, David Fincher filmy, děsivé fantasy filmy, Faunův labyrint scény, Indiana Jones efekty
TOPlist