5 nejděsivějších scén z Harryho Pottera

19.11.2023

Série o mladém čaroději s jizvou na čele vznikla jako knížky pro děti, se kterými dospívala celá generace dětí narozených v devadesátých letech. Společně s nimi dospívaly i jednotlivé příběhy, které byly s každým dalším Harry Potterem temnější a temnější. Nadále však šlo o dobrodružné fantasy filmy, které se do opravdu temných momentů pouštěly zřídkakdy.

Jak už jste ale nejspíš pochopili z titulku dnešního článku, i tak se do série dostala řada scén, které byste spíše hledali ve filmech pro dospělé publikum. Některé z těchto scén by nepůsobily nepatřičně ani v hororech. Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme pětici nejděsivějších scén, které najdete v sérii o Harry Potterovi.

Jednorožec v lese

O tom, že se Rowlingové nevadí strašit děti, jsme se mohli přesvědčit už v prvním díle Harryho Pottera, který se točil kolem bájného kamene mudrců. Harry se zde v podání Daniela Radcliffa (34) poprvé dozvídá, že není obyčejným chlapcem, ale kouzelníkem. Při seznamování s magickým světem ale zároveň poprvé přijde do kontaktu se svým úhlavním nepřítelem a černokněžnickým krutovládcem – Lordem Voldemortem.

V prvním díle je ale Voldemort zesláblý a přežívá a získává svou moc jen díky svému oddanému sluhovi Quirellovi, který mu pomáhá shánět jednorožčí krev. Lov jednorožce je ale jedním z nejodpornějších činů kouzelnického světa, o čemž se může Harry přesvědčit na vlastní oči. Při jedné návštěvě Zapovězeného lesa na Quirella narazí a jde o vůbec nejděsivější scénu prvního dílu série.

Quirel je totiž zahalený do temného hábitu a z úst mu stéká stříbrná krev jednorožce. Není mu vidět do tváře a pohybuje se jako přízrak směrem k Harrymu. Toho na poslední chvíli zachrání spřátelený kentaur, ale Harry své smrti uteče opravdu jen o vlásek. Právě v tomhle momentě spousta rodičů nejspíš zjistila, že je Harry Potter možná temnější, než si původně mysleli.

Mozkomorové ve vlaku

Ačkoliv i v prvních dvou dílech najdete děsivé scény (jak jsme ostatně naznačili už v předchozím bodě), situace se „zlomila“ v momentě, kdy režisérské otěže putovali od Chrise Columbuse (65) k Alfonsi Cuarónovi (61). Ten sice natočil jediného Harryho Pottera, ale řada fanoušků série Vězně z Azkabanu dodnes považuje za nejlepší díl série.

O tom, že jde o „jiný film“ Cuarón diváky přesvědčí už v úvodu, kdy milovaný bradavický expres zastaví někde uprostřed skotských polí a celý najednou potemní. Důvodem je opět zahalená postava, ale pod kápí se tentokrát neskrývá Pán Zla, ale takzvaní mozkomorové, strážci věznice v Azkabanu, kteří pátrají po uprchlém vězni.

Mozkomorové jsou děsivými bytostmi, které se živí šťastnými vzpomínkami, které vysávají ze svých obětí. Vznášejí se nad zemí a pod černým hábitem jsou jen kost a kůže. Mají zahalenou tvář a pokud je některý vězeň odsouzen k smrti, jsou to právě mozkomorové, kteří jej usmrtí svým „polibkem“, kterým své oběti připraví o jejich duše. A tyhle monstra byly prosím pěkně na začátku třetího filmu pohádkové série pro děti.

Tělesné tresty magického středověku

Dalším bodem dnešního seznamu se přesuneme k pátému dílu s názvem Harry Potter a Fénixův řád, kde už o pohádkách opravdu mluvit nejde. Teď jsme u dobrodružných filmů pro dospívající publikum, které se jen tak něčeho nezalekne. Přesto se o to tvůrci snaží všemožnými způsoby.

Ne každá děsivá scéna se spoléhá na „lekačky“ nebo groteskní monstra. Pátý Harry Potter se pouští i do hlubin psychologického teroru, a to především v osobě profesorky Dolores Umbridgové, kterou si zahrála Imelda Staunton (67). Ta se naprosto vyžívá v tom, že svým studentům kazí život, a to jak v jejích hodinách, tak při celkovém pobytu na Bradavickém hradě.

Sama se jmenuje do pozice vrchního Inkvizitora, ze které dohlíží na všechny tresty, kterými studenti prochází. Už nejde o pomoc učitelům či Hagridovi, ale o brutální tělesné tresty, které po sobě nechávají známky na tělech „provinilých“ studentů. Jejím oblíbeným trestem je očarovaný brk, který nepíše na papír, ale do kůže dětí, které jej používají.

Jeskyně plná zombíků

Děs a hrůza se s každým dalším příběhem stupňují a ani Princ dvojí krve není výjimkou. Ačkoliv může snímek tu a tam působit jako komedie pro teenagery, občas stoupne do vod plnohodnotného hororu. Když už mluvíme o „stoupání do vod“, nemůžeme opomenout scénu, ve které se Harry s Brumbálem v podání nedávno zesnulého Michaela Gambona vydávají hledat jeden z Voldemortových viteálů.

Ten se ukrývá v zatopené jeskyni, ale voda v jezeru je nejmenším problémem, kterému musí Harry s ředitelem Bradavic čelit. Brumbál musí vypít tekutinu, která mu s každým douškem ubližuje a Harry se musí dívat (a podílet na tom), jak jeho učitel trpí. Když už si oba myslí, že mají vyhráno, vynoří se z jezera děsivé mrtvoly, které se po dvojici začnou sápat.

V kánonu Harryho Pottera se těmto postavám říká Inferi, a jde v podstatě o zombie – oživlé mrtvoly. Harry s Brumbálem nakonec zvítězí, ale opět je to na poslední chvíli v jedné z nejděsivějších scén celé série.

Hadí proměna

Na konec dnešního článku jsme si nechali moment z poslední knihy série, kterou se filmaři rozhodli rozdělit na dva filmy. Harry Potter a Relikvie smrti – část 1 je někde na pomezí akčního filmu a hororu a společně s hrdiny dospěl i příběh. Hrdinové hledají části Voldemortovy duše, zatímco se skrývají před jeho špehy a dalšími Smrtijedy.

Při svém pátrání se chtějí potkat s Bathyldou Bagshotovou, která má Harrymu a Hermioně v jejich pátrání pomoci. Když ji ale hrdinové najdou, chová se stařenka podivně, vůbec nemluví a působí trochu jako chodící mrtvola. Ukáže se, že je tenhle příměr víc než přesný, jelikož je Bathylda už nějakou dobu po smrti a v jejím těle se ukrývá Voldemortův had Nagini, který na Harryho s Hermionou ze stařenčina mrtvého těla zaútočí.

Jde o scénu, za kterou by se nemusel stydět žádný horor. Filmaři v divákovi od prvního momentu setkání budují napětí, které vyústí lekačkou a bojem o holý život, a to navíc s přerostlým kouzelným hadem. Jestli vás tahle scéna nevyděsí, pak máte opravdu nervy z oceli.

(tod)

Fandím
14 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Michael Gambon, Daniel Radcliffe, Alfonso Cuarón, J. K. Rowling

Filmy:
Harry Potter a vězeň z Azkabanu, Harry Potter a Kámen mudrců, Harry Potter a Relikvie smrti - část 1

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
harry potter, harry potter film, pohádkové filmy, Daniel Radcliffe filmy, děsivé scény, strašidelné scény, děsivé filmy, nečekané scény
TOPlist