5 kontroverzních filmových obsazení

12.12.2022

Existuje celá řada filmových rolí, které jsou neodmyslitelně spjaté s konkrétními herci. Dokázali byste si například představit, že by Johna McClaina nehrál Bruce Willis (67)? Že by Luka Skywalkera nehrál Mark Hamill (71) nebo že by si Indianu Jonese ztvárnil někdo jiný než Harrison Ford (80)? Asi těžko.

Stejně jako se filmoví nadšenci shodnou, že jsou některá filmová obsazení naprosto fantastická, existují i volby, u kterých se semknou z opačného důvodu. Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme pětici nejkontroverznějších filmových obsazení, které filmové fanoušky rozpálily do běla.

Tonto – Johnny Depp

Pamatujete si časy, kdy obsazení Johnnyho Deppa (59) znamenalo zaručený úspěch vašeho filmu? Depp byl úplně všude a trvalo poměrně dlouho, než filmovým divákům došlo, že je sice skvělým hercem, ale ani ti nejlepší nedokáží zvládnout každou roli. S úspěchem Pirátů z Karibiku se navíc jeho herecké dovednosti začaly zužovat a jen s velkými obtížemi jste pak našli roli, která by vám nepřipomínala kapitána Jacka Sparrowa.

V případě komiksového snímku Osamělý jezdec to platilo také, ale byl tu ještě jeden mnohem závažnější důvod, proč u diváků film propadl. Rodák z Kentucky totiž dostal za úkol hrát indiánského hrdinu, což řadu potenciálních diváků od filmu odradilo. Šlo o hodně špatně odhadnutý krok ze strany filmového studia a parodování a zesměšňování původních obyvatel Ameriky se jim vrátilo i s úroky.

Film v kinech naprosto propadl a ze svého rozpočtu v hodnotě 215 milionů dolarů se mu na domácí půdě podařilo získat jen třetinu. S celosvětovými tržbami skončili filmaři téměř na nule.

Tony Stark – Robert Downey Jr.

Jsou riskantní rozhodnutí, která se filmovým studiím nevyplatí, ale jsou i taková, ze kterých těží dodnes. Jedno z nejlepších rozhodnutí, které zvolilo vedení Marvelu, bylo obsadit Roberta Downeyho Jr. (57) do role superhrdiny Tonyho Starka alias Iron Mana ve stejnojmenném filmu z roku 2008. A že šlo o skutečně kontroverzní rozhodnutí.

Downeyho si režisér Jon Favreau (56) vybral v době, kdy měl za sebou letitý souboj s drogami a alkoholem a jeho jméno se dnes a denně objevovalo na titulních stranách bulvárních časopisů po celém světě. Veřejnost měla za to, že už herec dostal dostatek „druhých příležitostí“ a že by se měl pro roli známého hrdiny hledat někdo jiný.

Favreau ale ze své vize neuhnul, Downey dal svůj život do pořádku a zbytek je minulostí. Na Downeyho výkonu v roce 2008 stojí všech již 30 vzájemně propojených filmů od Marvelu, díky němu se tyto snímky zařadily mezi nejvýdělečnější filmy historie a sám Downey se tak stal jednou z největších hollywoodských hvězd.

Mary Corleone – Sofia Copolla

Kmotr patří dodnes k těm divácky vůbec nejoblíbenějším filmům historie a není se čemu divit. Jde o vynikající mafiánský příběh plný napětí, zvratů a skvělých hereckých výkonů. V celé třídílné sérii je však jedna jediná role, na které se fanoušci kmotra shodnou, že měla připadnout někomu jinému.

O roli Mary Corleonové (Michaelovy manželky) se ucházela řada talentovaných hereček od Julie Roberts (55) až po Winonu Rider (51) a komu nakonec tahle důležitá postava připadla? Dceři režiséra slavné trilogie. Sofia Coppola (51) je dnes sice talentovanou režisérkou, scénáristkou a producentkou, na její výkon v Kmotrovi se však snesla oprávněná kritika ze všech stran. Její obsazení je dodnes diváky vnímáno jako největší chyba série.

Motoko Kusanagi – Scarlett Johansson

V předposledním bodě dnešního seznamu se zaměříme na film z roku 2017, o kterém se píše poměrně těžko. Duch ve stroji z roku 2017 totiž není vyloženě špatným filmem, ale všechny okolnosti jeho vzniku jsou minimálně kontroverzní. To se tak stane, když se Američané rozhodnou adaptovat oblíbené japonské anime.

Největší kontroverze se točily kolem obsazení hlavní role, která připadla Scarlett Johansson (38). Motoko Kusanagi je totiž Japonkou, což newyorská herečka samozřejmě není. Jde o jeden z mnoha případů, kdy se hollywoodští tvůrci rozhodli přebarvit příběhy spojené s nějakou kulturou „na bílo“.

Tomuhle jevu se říká anglickým termínem „cultural appropriation“ a většina současné společnosti se na něj dnes nedívá ráda. Mažou se tak výjimečnosti jednotlivých společenských skupin a jde o stejný problém jako v případě Johnnyho Deppa a indiánského válečníka Tonta.

Mario – Chris Pratt

Na konec dnešního článku jsme si nechali snímek, který sice zatím ještě do kin nevstoupil, už teď ale dokázal namíchnout spoustu lidí. Řeč je o filmovém zpracování příběhů jedné z nejslavnějších videoherních postav. Mario spatřil světlo světa poprvé v roce 1983 a od té doby se objevil v nespočtu videoher, komiksů a dalších zábavních děl.

V příštím dubnu zavítá i na stříbrná plátna. A kdo nakonec propůjčí svůj hlas italskému instalatérovi ze série japonských videoher? Americký herec Chris Pratt (43). Fanoušky nejvíc naštvalo to, že role nepřipadne Charlesi Martinetovi (67), který tuhle postavičku namlouvá v posledních letech. Po zveřejnění prvního traileru se jejich obavy ještě prohloubily, protože Mariův projev postrádal ono kouzlo, na které byli hráči zvyklí.

Nezbývá než si počkat, jestli se tenhle podivný krok filmařům vyplatí, nebo jestli se Mario stane jen další z průměrných (a horších) adaptací videoherních titulů.

(tod)

Fandím
24 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Scarlett Johansson, Johnny Depp, Robert Downey Jr., Sofia Coppola

Filmy:
Kmotr, Iron Man

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
filmoví herci, slavní herci, Johnny Depp role, komiksové filmy, chyby filmových tvůrců, filmové propadáky, obsazení filmů, filmová obsazení, naštvaní fanoušci
TOPlist