5 klasických snímků, které jsou základem Vánoc

20.12.2018

Jaké jsou vaše vánoční tradice? Lijete olovo? Rozkrajujete jablka? Házíte střevícem? My v Showbizu držíme jinou tradici a tou je sledování vánočních filmů. I když se mezi námi najdou tací, kteří preferují českou filmovou tvorbu a jiní, kteří zase zbožňují tu zahraniční, shodneme se na tom, že pravému vánočnímu filmu se zktázka nic nevyrovná, a to ať je odkud chce.

Připravili jsme si pro vás proto výběr těch nejtradičnějších snímků, které bez problémů dokáží navodit tu správnou vánoční atmosféru, a to i uprostřed léta. Jelikož se ale Vánoce kvapem blíží, mají tyto snímky opravdu snadnou práci. Fungují na vás stejně jako na nás, anebo na Vánoce sledujete raději něco jiného? Budeme rádi, když se s námi podělíte v komentářích.

5. Sám doma

Většina z nás nejraději tráví Vánoce v rodinném kruhu po boku svých nejbližších. Může se ale stát, že o tuhle možnost z různých důvodů přijdete. Své by o tom mohl vyprávět Kevin McCalister, který ve svých osmi letech musel Vánoce trávit Sám doma.

Kevin totiž pochází z obrovské rodiny a ta se jednoho dne rozhodla, že Vánoce stráví v Paříži. Kvůli různým absurdním okolnostem se však bohužel stalo, že Kevina při pozdním odjezdu na letiště zapomněli doma. Dům McCalisterových si navíc vyhlídli dva zlodějíčci, kteří si chtějí přilepšit své Vánoce obohacením se na druhých. Kevin se však rozhodne rodinný dům bránit zuby nehty a tak díky své nekonečné fantazii na lupiče nastraží několik kreativních pastí.

Kevinovy nástrahy by byly pro většinu obyčejných smrtelníků neslučitelné se životem, ale díky filmové magii se můžeme nad osudy Harryho a Marva mlátit do kolen smíchy. Tahle nesmrtelnost obou zločinců však není jedinou magií, která dává snímku Sám doma ono vánoční kouzlo. Ať už jde o mile dětský výkon Macaulayho Culkina (38), tradičně nepopsatelnou hudbu Johna Williamse (86) nebo jen o krásně ozdobené domy chicagského předměstí, vánoční atmosféra ze snímku jen čiší.

4. Ukradené Vánoce

Po dobrodružném vánočním filmu pro vás máme animák, který má Vánoce přímo v názvu. Nejde však o jen tak ledajakou animovanou pohádku. Za Ukradenými Vánocemi totiž stojí Tim Burton (60), který nedělá nic „jen tak“.

Režie se sice ujal Henry Selick (60), ale jeho film je založený na Burtonově krátké povídce. Ta sleduje kostlivce Jacka Skellingtona, který je vládcem městečka Halloween, kde dohlíží na tvoření všemožných krutostí, hrůz a morbidních potěšení. Jednoho dne však Skellington zabloudí do sousedního Vánočního městečka, jehož atmosféra ho opravdu zaujme. Rozhodne se proto, že unese Santu Clause a udělá Vánoce dle vlastních představ.

Černé saně tažené kostrami sobů, elfové nahrazení duchy a vlkodlaky a dárky tvořené příšerami ze záhrobí jsou jen třešničkou na dortu vánoční nepohody. Přestože má Selickův snímek na první pohled ponurou atmosféru, jeho celkové vyznění je naprosto vánoční. Ona Burtonova specifická „ulítlost“ a chytlavá hudba dělají z Ukradených Vánoc skutečnou klasiku.

3. Pelíšky

Když už mluvíme o filmové klasice, tak by byl hřích, kdybychom nezabrousili i do českých luhů a hájů. Následující film Jana Hřebejka (51) z roku 1999 je na tuzemském filmovém hodnotícím serveru ČSFD na pozici 11. nejlepšího filmu, což z něj zároveň dělá ten nejoblíbenější film z české produkce. I pokud takovéto žebříčky neuznáváte, chtě nechtě nemůžete úspěchy Pelíšků popřít.

Každý z nás je schopný vybavit si několik nezapomenutelných scén nebo hlášek, které se nám navždy vryly do paměti. V kombinaci s typicky československým prostředím konce šedesátých let na pozadí invaze vojsk Varšavské smlouvy jde o jeden z největších klenotů české kinematografie. Film sleduje tragikomické osudy několika pražských rodin, které jsou více či méně propleteny a ukazuje radosti a strasti obyčejných lidí.

Pelíšky nejsou tradičně vánočním filmem. Druhá polovina filmu je spíše hořká než sladká, ale ta první je krásně Vánoční. Navíc ty nejznámější scény filmu se odehrávají přímo o Vánocích. Dodnes si lámeme hlavu, kde přesně udělali soudruzi z NDR chybu.

2. Láska nebeská

Od hořkosladké komedie z českého prostředí se přesuneme k takové, jejíž příběhy se odehrávají především v Anglii. I tento snímek sleduje hned několik různých dějových linek, které jsou netradičními způsoby provázány, ale na rozdíl od Pelíšků je dějová linka Lásky nebeské jakoby naruby. Snímek začíná v depresi a končí radostně.

Do své romantické komedie z roku 2003 obsadil režisér Richard Curtis (62) ty největší hvězdy britského filmu. Rolí se v něm zhostily světoznámé celebrity jako Bill Nighy (69), Colin Firth (58), Emma Thompson (59), Liam Neeson (66) nebo Hugh Grant (58). Hvězdami se to v Lásce nebeské jen hemží a kritika a diváci kvality filmu náležitě ocenili.

Ono skloubení různých historek o lásce, od pozitivních až po ty skutečně tragické, je tak mistrně provedeno, že nás dodnes, i patnáct let po premiéře filmu, nenapadá snímek, který by různé překážky rozdílných vztahů popisoval věrněji.

1. Tři oříšky pro Popelku

Už jsme napsali, že jsou Pelíšky opravdovou klasikou českých filmových Vánoc. Věříme však, že byste nás asi ukamenovali, kdybychom na první místo tohoto vánočního žebříčku neobsadili film o mladé transvestitce, nekvalitní obuvi a náročnosti třídění luštěnin. Samozřejmě si s tímto popisem děláme legraci, jelikož je opravdu obtížné Tři oříšky pro PopelkuLibuší Šafránkovou (65) v hlavní roli nemilovat.

Film, který vznikl v koprodukci Československa a Východního Německa, je s Vánocemi spjatý jako kapr se salátem. Každoročně jej na Vánoce naleznete v televizním programu té či oné televize a ani letošek nebude výjimkou. Pokud Vánoce bez Popelky nezvládnete, nalaďte si na Štědrý den ve 20:40 ČT 1 a vaše potřeby budou naplněny.

Ať už vám učarovala pohádková zimní krajina, roztomilé herecké výkony či kouzelná hudba Karla Svobody, můžete si být jistí, že i vám dokáže Popelka domů přinést tu pravou nefalšovanou vánoční atmosféru.

(tod) 

Fandím
3 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Jan Hřebejk, Colin Firth, Hugh Grant, Macaulay Culkin, Tim Burton, Bill Nighy, Libuše Šafránková

Filmy:
Láska nebeská, Sám doma, Pelíšky, Tři oříšky pro Popelku, Ukradené Vánoce

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
komedie, pohádky, Vánoce, české komedie, Jan Hřebejk filmy, české pohádky, princezny, Libuše Šafránková role, vánoční pohádky, vánoční komedie, vánoční filmy, slavné komedie, Sám Doma v televizi, Láska nebeská film, klasické vánoční flmy, klasické vánoční komedie, Ukradené Vánoce film, Kevin McCalister, vánoční program, popoluška, popoluška v televizi, vánoční program ČT, české vánoční komedie
TOPlist