5 nejznámějších životopisných snímků, ve kterých si tvůrci vymýšleli

01.04.2020

Životopisné snímky bývají velmi oblíbeným žánrem, jelikož jsou skutečné příběhy mnohdy neuvěřitelnější než cokoliv, co si scénáristé vymyslí. Přesto však mají někteří filmoví tvůrci pocit, že si reálné příběhy musí nějakým způsobem přikrášlit. I když je jejich konečný film opatřen puncem „natočeno podle skutečné události“, vše ve snímku nemusí být prezentováno takovým způsobem, jak se to odehrálo ve skutečnosti.

V dnešním článku si proto posvítíme na filmy, které z původních příběhů vycházely pouze okrajově. Tím samozřejmě nechceme tvrdit, že jde o špatné filmy. Některé z nich jsou dokonce ověnčeny mnoha filmovými cenami včetně Oscarů, jen chceme naše čtenáře upozornit, že skutečnost odehrála trochu jiným způsobem, než to předkládají následující filmy.

5. The Social Network

První snímek dnešního článku natočil v roce 2010 uznávaný režisér nezapomenutelných thrillerů jako Sedm, Klub rváčů nebo Zodiac. Tímto režisérem nebyl nikdo jiný než David Fincher (57) a snímek, kterým se dostal na dnešní seznam nepřesných životopisných filmů, nese název The Social Network.

The Social Network vypráví příběhy zakladatelů nejvyužívanější sociální sítě na světě – Facebooku. Sám Mark Zuckerberg (35), který za stvořením této stránky stojí, však uvedl, že si tvůrci filmu přinejmenším spoustu věcí hodně přibarvili a vykreslili jej v mnohem horším světle. Jediná věc, kterou údajně tvůrci založili na skutečnosti, jsou šaty, které Mark nosil.

Tvůrci si například vymysleli, že Zuckerberg stvořil Facebook, aby se seznámil se stejně starými dívkami v jeho okolí. Tou dobou už však budoucí miliardář chodil se svou budoucí ženou a tvorba internetové seznamky tak byla to poslední, na co myslel. Tvůrci Zuckerbergův život okořenili, jelikož dle jeho vlastních slov nebyl až tak zajímavý.

4. Kapitán Phillips

Tom Hanks (63) má za sebou celou řadu filmů podle skutečné události. Namátkou lze vybrat například Terminál, Chyť mě, když to dokážeš, Akta Pentagon: Skrytá válka nebo Apollo 13. Jedním z těchto filmů je i Kapitán Phillips z roku 2013, který vypráví příběh přepadení americké nákladní lodi somálskými piráty.

K této události skutečně o čtyři roky dříve došlo, jen trochu jinak, než tvrdí film. Největší problém mají svědci skutečné události s vyobrazením samotného kapitána lodi, který zřejmě nebyl takovým hrdinou, za kterého jej vydávají tvůrci. Jeden člen původní posádky prozradil americkému deníku New York Times, že Phillips vůbec nebyl odvážným vůdcem, a že za přepadení lodi si vlastně mohl sám, když ignoroval varování ohledně somálského pobřeží.

3. Kód Enigmy

Následující snímek přibližuje život jednoho z velkých hrdinů druhé světové války. Alan Turing byl vědcem, který vytvořil revoluční stroj schopný prolomit doposud zdánlivě neprolomitelnou šifru využívanou Němci pro předávání strategických informací. Turingův stroj neměl ve světě obdoby, ale jeho důležitost na porážce nacistického Německa byla zametena pod koberec kvůli jeho homosexuální orientaci.

Alespoň tak to předkládá snímek Kód Enigmy Benedictem Cumberbatchem (43) v hlavní roli. Pravda je však trochu jinde. Turing skutečně sestrojil přístroj, který dokázal prolomit onu komplikovanou Enigmu, avšak svůj vynález „okoukal“ od polských kolegů, kteří podobnou mašinu sestrojili dříve. Turingův přínos byl ve vytvoření rychlejší verze tohoto přístroje.

Snímek britského vědce navíc vyobrazuje jako autistu, ale to také není pravda. Cumberbatchova verze geniálního vědce je naprostým samotářem, ale skutečný Turing měl údajně několik velmi dobrých přátel a skvělý smysl pro humor.

2. Králova řeč

I následující snímek se odehrává ve Velké Británii kolem druhé světové války. Hlavní postavou je král Jiří VI., otec a předchůdce současné královny Alžběty II. Krále hraje ve filmu fenomenální Colin Firth (59), který za senzační výkon v roli získal svého jediného Oscara. Zápletka Královy řeči se točí kolem řečové vady, kterou král trpěl.

Přestože Jiří VI. skutečně koktal a pro odstranění tohoto nedostatku opravdu využíval logopeda, nebylo to kvůli tomu, aby mohl Německu vyhlásit válku v rozhlasovém éteru. Ve skutečnosti začal s vadou řeči bojovat mnohem dříve, než válka vůbec propukla. Vady řeči se zbavil dokonce deset let před začátkem druhé světové války.

1. Bohemian Rhapsody

Na konec dnešního článku jsme si nechali snímek, který si čeští diváci skutečně zamilovali. Bohemian Rhapsody totiž bylo v roce 2018 tím vůbec nejnavštěvovanějším filmem v českých kinech, který porazil i velmi očekávaný superhrdinský megafilm Avengers: Infinity War. Film o legendární britské kapele Queen navštívilo přes 656 tisíc diváků.

Přes tak obrovskou diváckou podporu nejsou všechny informace, které Bohemian Rhapsody předkládá, zcela pravdivé. Freddie například svou dlouholetou přítelkyni Mary ve filmu poprvé potkává na jednom z koncertů Queenů. Ve skutečnosti ji však znal už z dřívějška, jelikož původně chodila s kytaristou Queenů Brianem Mayem (72).

To je však pouze jedna z nesrovnalostí, které se ve filmu objevují. Další je například pětiletá pauza, během které se Queeni kvůli Freddieho odchodu nescházeli. Ve skutečnosti však zpěvák nebyl jediným, ba ani prvním členem kapely, který se rozhodl vyzkoušet sólovou dráhu. Členové kapely se tak nikdy nerozešli „ve zlém“. Pokud chcete znát další zajímavosti o Bohemian Rhapsody, přečtěte si článek, který jsme tomuto trháku věnovali dříve.

(tod)

Fandím
2 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Benedict Cumberbatch, David Fincher, Colin Firth, Tom Hanks

Filmy:
The Social Network, Králova řeč, Bohemian Rapsody

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Facebook, Tom Hanks role, žebříčky, Tom Hanks filmy, žebříčky filmů, Bohemian Rapsody zajímavosti, životopoisné snímky, životopoisné filmy, Facebook film, kapitán, akce na moři
TOPlist