5 inovativních filmů, které proměnily hororový žánr

22.04.2018

Také vám přijde, že jsou všechny hororové snímky takzvaně „na jedno brdo“? Vždy jsou v příběhu zapleteny nějaké temné síly, partička nerozvážných studentů a celý film nakonec skončí brutálním masakrem většiny postav. Takovýchto klišé je hororový žánr přeplněný k prasknutí. Občas se ale najdou snímky, které se na zaběhlé pořádky lidově řečeno „vykašlou“ a přijdou s něčím novým, s něčím neotřelým, co v hororových filmech nemá obdoby.

I tyhle inovátorské principy však postupem času „šednou“ a i z nich se dříve nebo později mohou stát zažitá klišé. My vám ale přinášíme seznam pěti filmů, které se nebály vzít svou kůži na trh a přijít s něčím úplně novým.

5. Lesní duch

Horor / Thriller / Fantasy

USA, 1981, 85 min

Režie: Sam Raimi

Scénář: Sam Raimi

Hrají: Bruce Campbell, Ellen Sandweiss, Richard DeManincor

Lesní duch (v originále Evil Dead) je filmem, který splňuje snad všechna klišé, která jsme v úvodu tohoto článku uvedli. Vzhledem k tomu, že je to ale film z roku 1981, je potřeba říct, že to co dnes vnímáme jako klišé, bylo v té době velmi neotřelou novinkou.

Příběh filmu se věnuje pětici vysokoškoláků, kteří se vydávají na výlet do osamělé chaty uprostřed děsivě vyhlížejících lesů. Omylem se jim ale povede probudit starobylé zlo, které se rozhodne celou pětici brutálním způsobem zahubit. Film tak ukazuje velmi brutální záběry plné krve a vnitřností, které byly pro začátek osmdesátých let úplnou novinkou.

Tento nízkorozpočtový film se tak právoplatně řadí mezi klasiky žánru i díky tomu, jak mistrně mísí hororové techniky s velmi černým humorem. První Lesní duch tak dal vzniknout celé sérii filmů o nebojácném Ashovi a oživlých mrtvolách. Není se nakonec čemu divit. Vytvořit takový skvost s téměř nulovým rozpočtem je zkrátka umění.

4. Saw: Hra o přežití

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 2004, 99 min

Režie: James Wan

Scénář: Leigh Whannell

Kamera: David A. Armstrong

Hrají: Leigh Whannell, Cary Elwes, Danny Glover

První Saw přineslo do světa hororu skutečně neotřelý koncept. Až do samotného konce filmu totiž úplně přesně nevíte, co se na obrazovce děje. Přesto vás však napětí nepustí ze židle. Saw vypráví příběh geniálního vraha, který své oběti unáší a umisťuje do různých smrtonosných pastí, ze kterých jim ale poskytuje možnost uniknout.

Většinou je ale i tento únik velmi komplikovanou věcí a oběti tohohle šílence se z jeho pastí dostanou při nejlepším se ztrátou jedné či více částí svého těla. Vrah Jigsaw své oběti nejprve zdroguje a pak je umístí do pastí, které je po několika minutách připraví o život. Věznění však mohou přesně následovat vrahovy instrukce, které jim poskytnou možnost se z těchto strojů smrti a nebezpečných místností vymanit. Velká většina vězněných však tyto pokyny poslouchat odmítá a tak dříve nebo později přijdou o svůj krátký život.

Saw sklidilo svým originálním přístupem tak velký úspěch, že je dodnes jednou z největších hororových sérií, která má v současnosti neuvěřitelných osm dílů. Filmaři tak světu ukázali, že se diváci brutálního násilí zkrátka nebojí, a že chytře napsaný příběh může vyvážit poměrně nízký rozpočet, který jednotlivé díly série mají.

3. Vetřelec

Horor / Sci-Fi

USA / Velká Británie, 1979, 117 min

Režie: Ridley Scott

Scénář: Dan O'Bannon

Hrají: Sigourney Weaver, Tom Skerritt, Veronica Cartwrigh

Oscarový Vetřelec vypráví příběhy členů posádky vesmírné lodi Nostromo, když se dostanou do kontaktu s mimozemskou formou života. Palubní počítač vesmírné lodi totiž zachytí nouzový signál z jiné havarované kosmické lodi. Když se ke zdroji signálu přiblíží, zjistí, že je loď plná neznámých vajec. Jedno se v jejich přítomnosti vylíhne a malý tvor se jednomu členovi posádky přisaje na obličej. Nedbaje na bezpečnostní pravidla, vezmou postiženého na palubu lodi, kde však tvor náhle záhadně zmizí.

Netrvá to dlouho a nebezpečný tvor dá o sobě znovu vědět. Tentokrát jsou však následky jeho přítomnosti fatální pro spoustu členů posádky lodi Nostromo. Jediný kdo zůstane naživu je mladá Ripleyová, kterou hraje Sigourney Weaver (68). Jedině ona se nyní musí nebezpečnému mimozemšťanovi postavit a zachránit si tím vlastní krk.

Film Ridleyho Scotta (80) je inovativní kvůli tomu jak mistrně mísí žánr hororu se science-fiction. Jeho kultovní film totiž vznikl už v roce 1979, kdy byla kombinace těchto žánrů nevídanou záležitostí. Vetřelec navíc ukázal divákům, že mimozemšťané nemusí být vždy vysocí zelení mužíci, ale klidně děsivá monstra s vystřelovací tlamou. Hlavním hrdinou vesmírného hororu navíc byla inteligentní a vynalézavá žena, což bylo ve filmovém průmyslu sedmdesátých let poměrně velkou novinkou.

2. Psycho

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 1960, 109 min

Režie: Alfred Hitchcock

Scénář: Joseph Stefano

Hrají: Anthony Perkins, Vera Miles, John Gavin

Asi pro vás nebude velkým překvapením, že se na našem seznamu novátorských technik v hororech objeví i král filmového napětí Alfred Hitchcock. Ten svými horory a neotřelými způsoby natáčení různých scén své diváky s oblibou šokoval. Už jen to, že dokázal z tvorů, jako jsou obyčejní ptáci, udělat filmová monstra, svědčí o mnohém.

Pro náš seznam jsme vybrali Hitchcockův asi nejznámější film, nervy drásající Psycho. Norman Bates je psychicky narušený vlastník motelu, který má však k místu klidného odpočinku velmi daleko. Mladá Marion Craneová totiž náhle zmizela a všechny stopy vedou právě k Batesově motelu. Její zmizení přijíždí vyšetřit soukromý detektiv a sestra zmizelé. To, co však v tomto zařízení objeví, se jim rozhodně líbit nebude.

Psycho celkově změnilo to, jak dnes hororový žánr vypadá. Už jen brzká první smrt, která nastane hned zkraje filmu, byla pro tehdejší kinematografii něčím neobvyklým. Dnes nám to přijde jako běžná věc, ale v šedesátých letech se s prvním zabitím čekalo, jelikož se tvůrci domnívali, že jedině tak se dá tvořit napětí. Hitchcock ale dokázal, jak moc byly tyto úvahy zcestné. Stejně neobvyklý byl i závěrečný zvrat, který si vyžádal jedno z prvních varování před spoilery.

1. Záhada Blair Witch

Horor / Mysteriózní

USA, 1999, 86 min

Režie: Daniel Myrick, Eduardo Sánchez

Scénář: Daniel Myrick, Eduardo Sánchez

Hrají: Heather Donahue, Joshua Leonard, Michael C. Williams

První místo na našem žebříčku obsadila Záhada Blair Witch, která vypráví příběh tří studentů, kteří se v roce 1994 ztratili někde v lesích amerického Marylandu, kde se snažili natočit svůj vlastní dokumentární film. O rok později se našla jejich kamera a záběry, které na ní byly, vyšetřovatelům nedávají spát. Z nevinného dokumentu se totiž stal boj o přežití se záhadnou příšerou.

Záhada Blair Witch je na našem žebříčku díky technice, která je v současnosti tak ohraná, že když ji dnes v nějakém filmu vidíte, musíte si povzdechnout. V roce 1999, kdy Blair Witch vznikla, se však jednalo o žhavou novinku, která do té doby mnoho filmařů nenapadla. Mluvíme samozřejmě o technice „nalezeného záznamu“, kdy jsou filmové záběry divákovi předkládány jako reálný záznam skutečných událostí.

V takovýchto filmech jsou herci zpravidla amatérští, nebo alespoň téměř neznámí, použitá kamera je příruční a drží ji jedna z hlavních postav filmu a divák má tak pocit, že je jedním z účastníků probíhajících událostí. Používání těchto nalezených záběrů je v současnosti nadužívanou technikou, kterou používá kdekdo. Od Paranormal Activity, přes Monstrum až po REC, nalezené záběry se díky Blair Witch staly stálicí filmového průmyslu.

(tod)

Fandím
3 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Bruce Campbell, Anthony Perkins, Sigourney Weaver, Leigh Whannell, Heather Donahue

Filmy:
Záhada Blair Witch, Lesní duch, Vetřelec, Saw: Hra o přežití

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
žebříčky, filmový průmysl, slavné horory, hororové žebříčky, žebříčky hororů, hororový žánr, mysterózní filmy, hororové filmy
TOPlist