5 hororů inspirovaných skutečnými příběhy

28.08.2023

Ačkoliv se mohou tvůrci hororů snažit sebevíc, jen málokdy se jim podaří vymyslet děsivější příběhy, než které napsal sám život. Právě skutečnost totiž často nabízí tak bizarní události, které by nedokázal vymyslet ani ten nejnápaditější scénárista. Zatímco televizi můžete kdykoliv vypnout a z kinosálu odejít, realitě utečete jen těžko.

Právě proto jsme pro vás dnes vybrali pětici hororů, o kterých jste nejspíš netušili, že vyprávějí skutečné příběhy. Ve většině případů dnešního článku sloužily skutečné události pouze jako inspirace pro nadané tvůrce, ale právě to je na tom to nejděsivější. Ačkoliv se to může zdát být neuvěřitelné, jádro následujících snímků vychází z reálných příběhů.

Nezvratný osud

Hned první film dnešního seznamu využívá inspiraci ve skutečném příběhu jen ve svém úvodu. Pokud znáte první díl Nezvratného osudu, nejspíš nečekáte, že přeživší katastrofy pronásleduje smrt, která se snaží srovnat účty. Přesto se však klíčová událost příběhu zakládá na skutečném příběhu, který scénárista filmu Jeffrey Reddick (54) objevil v jednom novinovém článku.

Reddick se údajně dočetl o ženě, které se podařilo vyhnout letecké katastrofě, když jí její známý zavolal a přesvědčil ji, aby nenastoupila na let, který měla koupený. Po chvíli dohadování svému známému skutečně vyhověla a díky tomu nebyla na palubě letadla, které tragicky havarovalo.

Velmi podobnou událostí začíná i první díl série Nezvratného osudu, když jeden ze studentů zažije naprosto realistický sen, ve kterém se zřítí letadlo s ním a jeho spolužáky na palubě. Proto začne vyšilovat a společně s několika kamarády je z letadla vyhozen, jen aby o pár okamžiků později na obloze zpozorovali ohnivou kouli, kterou tam zanechal výbuch jejich letadla.

Otevřené moře

Thriller s názvem Otevřené moře vypráví o mileneckém páru, který se jednoho dne rozhodne, že si dovolenou na exotickém ostrově zpestří potápěním. Všechno jde podle plánu, ale když se pár ve smluvený čas vynoří nad hladinu, zjistí, že je instruktor i ostatní potápěči záhadně opustili a teď jsou na širém moři úplně sami.

Tom a Eileen Lonergan si tenhle příběh skutečně prožili a na otevřeném moři zůstali po ubíjející domu 48 hodin. Nikdo kromě nich nemůže s jistotou říct, co všechno v osamocení modré plochy prožili, ale pokud je pravda jen polovina toho, co se filmaři rozhodli ukázat, musel to být opravdu zničující zážitek plný strachu, paniky a pocitu beznaděje.

Noční můra v Elm Street

Wes Craven byl během svého života jedním z těch nejlepších hororových tvůrců. Zanechal po sobě spoustu klasik žánru, ze kterých můžeme zmínit například Vřískot, Hory mají oči nebo Noční můru v Elm Street. Právě poslední zmíněná série je inspirovaná skutečným příběhem, o kterém se Craven (podobně jako Reddick v Nezvratném osudu) dočetl v novinách.

Craven adaptoval článek o mladém uprchlíkovi z Kambodži, který jedné noci náhle zemřel. Příčinou jeho náhlého skonu byl fakt, že se čtyři noci po sobě snažil zůstat vzhůru. Svým rodičům se svěřil, že nemůže jít spát, protože ho ve spánku něco pronásleduje a snaží se ho zabít. A právě tenhle novinový příběh inspiroval režiséra k natočení filmu o monstru, které své oběti zabíjí ve spánku.

V zajetí démonů

Ačkoliv je řada událostí z hororového filmu s názvem V zajetí démonů samozřejmě trochu zveličena a nafouknuta, aby byl film zábavnější, v základu stojí skutečný příběh nejslavnějších „lovců duchů“ moderní historie. Ed a Lorraine Warrenovi byli ve světě duchařiny obrovskými celebritami, které si zoufalí lidé pod útokem paranormálních jevů zvali, aby je zachránili před zlými silami.

Létající nábytek, smrad zkaženého masa či komunikace s démony, které můžete pozorovat ve V zajetí démonů,byly podle očitých svědectví denním chlebem tohoto manželského páru. Zatímco Ed zemřel v roce 2006, Lorraine byla v době natáčení filmu naživu a s tvůrci údajně jednotlivé scény konzultovala, aby byl snímek co nejvěrnější jejím zážitkům z domu na Rhode Islandu, který se společně s manželem snažili ochránit.

Asi vás nepřekvapí, že měli manželé Warrenovi za svého života spoustu odpůrců, kteří rozporovali každé z jejich tvrzení, ale to tenhle pár nezastavilo před tím, aby se snažil obětem paranormálních útoků pomáhat. Kde vězí pravda o jejich aktivitách se už asi nikdy nedozvíme, ale V zajetí démonů nám může sloužit jako jejich verze příběhu.

Texaský masakr motorovou pilou

Maniakální vražedné řádění masového vraha Eda Geina inspirovalo řadu hororových tvůrců k vytvoření nezapomenutelných filmů. Mimo jiné se stalo inspirací pro Hitchcockovo Psycho nebo postavu Buffalo Billa v Mlčení jehňátek. Nejvěrnější zpodobnění tohoto zabijáka ale naleznete v Texaském masakru motorovou pilou.

Takzvaný „Leatherface“ stojí za zmizením nespočtu nevinných obětí, domov si „zkrášluje“ lidskými ostatky a svůj obličej skrývá pod maskou z lidské kůže. Toho všeho se s oblibou dopouštěl i skutečný vrah, který sice nežij v Texasu, ale ve Wisconsinu, jinak byl ale filmové verzi zabijáka s motorovou pilou v mnohém podobný.

Film zároveň nijak nemaskuje Gainovu zálibu v kanibalismu a preparování částí lidských těl. Zatímco ostatní zmíněné filmy se v Gainově řádění jen inspirují, Texaský masakr motorovou pilou se do jeho šílenství pouští naplno.

(tod)

Fandím
1 fanoušek
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Alfred Hitchcock, Wes Craven, Jeffrey Reddick

Filmy:
Noční můra v Elm Street, Texaský masakr motorovou pilou, Nezvratný osud, Otevřené moře

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
horory, americké horory, filmy podle skutečné události, horory podle skutečné události, děsivé filmy, děsivé příběhy, skutečné příběhy
TOPlist