5 hororových snímků plných „lekaček“

15.03.2019

Strach se dá v divákovi budovat různými způsoby. Můžete postupně navazovat jednu nervydrásající scénu za druhou a své filmové monstrum schovávat až do poslední chvíle, kdy divákovo napětí vyvrcholí představením vašeho děsivého výtvoru. Existuje však i jiná cesta, která je pro tvůrce hororů jednodušší, ale scény, ve kterých se divák v průběhu celého filmu bojí, působí velmi lacině.

Jde o takzvané jump scares, které by se do češtiny daly přeložit jako „lekačky“. Jde o to, že na vás tvůrci v nestřeženém momentě vybafnou nečekaným záběrem, kterého se místo permanentního strachu jednoduše leknete. Pokud jsou tyto scény využívány sporadicky a mají ve svých filmech nějaký smysl, je možné tento fenomén prominout. Někteří filmaři však s těmito scénami vůbec nešetří a jejich filmy jsou tak plné těchto záběrů.

My jsme vám dnes připravili seznam pěti hororů, které téměř výhradně spoléhají na tyto „lekačky“. Nemusí jít automaticky o špatné filmy, některé z nich bychom naopak mohli i vřele doporučit, ale lekacích scén v nich rozhodně naleznete víc než dost.

5. Hush

První snímek na dnešním seznamu je tím nejmladším filmem, který vám dnes představíme. Vzniknul v roce 2016 a nese název Hush. Snímek amerického režiséra Mikea Flanagana (40), vypráví o mladé ženě Maddie, která ve svých třinácti letech kompletně ohluchla. V dospělosti se kvůli svému postižení stala velmi samotářskou a kvůli obtížnému shánění zaměstnání se stala spisovatelkou.

Maddie žije v relativní samotě a v jejím okolí bydlí jen dva její přátelé. Když se však jednoho dne po jejich společném setkání vrací domů, zjistí, že před jejím domem stojí neznámý člověk s maskou přes obličej a kuší v ruce.

Snímek s hluchoněmou hrdinkou v hlavní roli má opravdu zajímavý koncept a posouvá onen krvákový žánr, který známe například z Pátku třináctého někam jinam. Právě stav hlavní hrdinky ji často staví do nezáviděníhodných situací, kdy je maskovaný zabiják přímo za ní, aniž by to tušila. Tyto záběry vás pak nenechají v klidu a budete se tak lekat i za Maddie.

4. Insidious

Insidious je hororovým snímkem, který v roce 2010 děsil diváky po celém světě. Jeho režisérem je malajský mistr tohoto žánru James Wan (42), který stál u zrodu série Saw a režíroval například i oba díly V zajetí démonů. Dnes se už ale zdá, že má Wan děsu až po krk, jelikož jeho posledním filmem byl komiksový Aquaman a režíroval i sedmý díl série Rychle a zběsile.

Vraťme se ale zpátky k filmu Insidious. Ten vypráví o rodině, která se přestěhuje do starého domu, kde se okamžitě začnou dít podivné věci. Situace se vyhrotí v okamžiku, kdy za záhadných okolností upadne syn ústředního páru do kómatu a jeho tělo začnou ovládat temné síly. Od té chvíle se navíc zlověstný šepot ze zdí začne přeměňovat ve zjevení děsivých postav a divák je tak jak na trní, kdy a odkud na něj zase něco vybafne.

3. Vzkříšení démona

Následující horor v sobě mísí prvky hororu, thrilleru a science fiction, jelikož se celá zápletka točí okolo vědeckého experimentu, který dokáže mrtvé přivést zpátky k životu. Oživení mrtvého psa proběhlo zdánlivě bez potíží, ale v momentě, kdy po zásahu elektřinou zemře i jedna členka vědeckého týmu, se věci začnou komplikovat.

Nedivíme se, že se zbývající vědci snažili mrtvou kolegyni oživit, přeci jen ji hraje Olivia Wilde (35), ale možná by bylo přeci jen lepší udělat předem pár dalších testů. Zázračné sérum mělo navíc původně pomáhat jen pacientům v kómatu, ale nyní má lidstvo možnost oživit mrtvé. Nic však není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ani jednoduché, ani bezpečné.

Zpátky ze světa mrtvých se totiž s jejich duší svezlo i něco mnohem temnějšího, co s lidstvem rozhodně nemá dobré úmysly. Pro tento snímek by se hodilo, kdyby měly sedačky v kinech bezpečnostní pásy. Budete totiž leknutím neustále vyskakovat ze židle.

2. Paranormal Activity

Hodně jsme přemýšleli, jestli na první příčku nezařadit následující film, ale nakonec nás asi přemohla nostalgie. Proto jsme filmy ze série Paranormal Activity zařadili až na druhé místo. Pokud vám název této série nic neříká, dovolte nám, abychom vám ji trochu přiblížili. Jestli totiž máte jump scares v oblibě, jen těžko najdete film, který na ně spoléhá víc.

První snímek ze série vzniknul v roce 2007 s minimálním rozpočtem, kterého bylo docíleno skrze využívání příručních kamer, malého štábu a natáčením v režisérově domě. Příběh Paranormal Activity se točí kolem mladého páru, který se kvůli podivným událostem odehrávajícím se v jejich domě rozhodl pro instalaci kamerového systému.

Jak se dá z názvu filmu asi bezpečně odhadovat, z kamerových záznamů vyjde najevo, že jejich dům nesužují lupiči, ale paranormální síly. Ačkoliv by to mohlo vypadat, že nízká kvalita záběrů bude na děsivosti ubírat, opak je pravdou. Látající kusy nábytku a posedlí milenci dokazují, že filmová monstra nemusíte vidět, abyste se jich báli.

1. Záhada Blair Witch

Na první místo dnešního seznamu jsme zařadili snímek, který na přelomu tisíciletí vdechl nový život do hororového žánru. Záhada Blair Witch totiž využívala natáčecí postup, který se označuje jako „found footage“. Tento styl přesvědčuje diváka, že jsou záběry, na které se právě dívá, skutečným záznamem událostí, které se opravdu staly. A že na to spousta lidí naletěla.

Film sleduje skupinku studentů, kteří se vydávají natáčet dokument o lese, o kterém kolují zvěstí, že v něm straší. Záhada Blair Witch je přitom natočena na příruční kameru, a tak to skutečně vypadá, že jsou všichni aktéři včetně kameramana ztraceni v lese a bojují tak o přežití.

I tento snímek je plný „lekaček“, ale troufáme si tvrdit, že jsou zde využívány tím správným způsobem. Divák se totiž celou dobu o protagonisty příběhu bojí a stísněná atmosféra děsivého lesa tomu ještě dodává na síle. Pokaždé, když tedy uslyšíte i jen obyčejné prasknutí větvičky, okamžitě se vám sevře žaludek. V momentě, kdy se do toho přidá ještě křik a podivné úkazy, je prakticky „vymalováno“.

(tod)

Fandím
6 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Olivia Wilde, James Wan, Mike Flanagan

Filmy:
Záhada Blair Witch, Paranormal Activity, Insidious

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
horory, žebříčky, hororové žebříčky, žebříčky hororů, hororové filmy
TOPlist