5 nízkonákladových filmů, které vydělaly miliony

01.10.2018

V současnosti jsou těmi nejúspěšnějšími filmy ty, do kterých jejich studia vložila nepřeberné množství peněz. Úspěšností těchto filmů se miliony dolarů, které jejich produkce stojí, často velmi dobře zúročí a filmy pak skutečně vydělají ještě mnohem více, než stála jejich tvorba. Samozřejmě existují i výjimky, které z původní astronomické částky vydělaly zpátky jen zlomek původní investice, ale to už je zkrátka riziko podnikání.

Ne každý film však musí stát tak „nekřešťanské“ peníze, aby se stal trhákem. Větší předpoklady k tomu jistě mají ty vysokorozpočtové, ale i spousta nízkonákladových snímků v kinech trhala rekordy. My vám proto dnes přinášíme seznam pěti z těch nejvýdělečnějších nízkonákladových filmů, které kdy vznikly.

5. Saw: Hra o přežití

Rozpočet: 1,2 milionů dolarů

Zisk: 103 milionů dolarů

Hororová série Saw vloni do kin pustila svůj už osmý díl. Jeho cenovka se pohybovala kolem deseti milionů dolarů, což je v současném světě stále poměrně malá částka. Počátky série byly však ještě mnohem skromnější. První díl, který šel do kin už v roce 2004, totiž filmaře stál 1,2 milionů dolarů. Když vezmete v potaz, že snímek s podtitulem Hra o přežití celosvětově vydělal 103 milionů, není divu, že z tohoto hororu vznikla mnohadílná série.

Saw: Hra o přežití vypráví příběh o geniálním vrahovi, který unáší ty, o kterých je přesvědčen, že nežijí tak, jak by měli. Dá jim však šanci na vykoupení, která je však podmíněna obrovskou osobní obětí. Poté, co se jeho oběti probudí v neznámé místnosti, musí se vlastními silami dostat ven.

Tato „úniková hra“ je však bude stát mnohem více, než jen zapojení mozkových závitů. Vrahovy nástrahy jsou totiž smrtící a pro to, abyste se z nich dostali, budete muset podstoupit opravdu bolestivé chvíle, které vás nejednou připraví i o nějakou tu část těla.

4. Rocky

Rozpočet: 995 tisíc dolarů

Zisk: 225 milionů dolarů

I oblíbený film o neúspěšném boxerovi, který se však skrze pot a dřinu vypracoval na nejlepšího bojovníka v těžké váze, má ve své sérii hned několik dílů. Ještě aby ne. Rocky je totiž obrovským filmovým fenoménem, který v Hollywoodu nemá obdoby. Stejně jako příběh třicetiletého boxera je i příběh filmu samotného určitou outsider story.

Natáčení a propagace filmu se Sylvesterem Stallonem (72) v hlavní roli totiž nestálo ani milion dolarů. Z pouhých 995 tisíc první Rocky ale dokázal vydělat neuvěřitelných 225 milionů dolarů, což mu poměrně bezpečně zajistilo hned několik dalších pokračování, která se až na některé výjimky stále těší poměrně velké oblibě.

V prvním filmu série stojí Rocky Balboa proti úřadujícímu boxerovi jménem Apollo Creed, který oznámí, že se utká s kterýmkoliv boxerem, který si na něj v ringu troufá. Z možných kandidátů nakonec tuto šanci dostane právě Rocky, který se však před soubojem musí dostat do formy. Film tak sleduje nejen jeho trénink, ale i jeho snahu o získání srdce plaché prodavačky Adriany.

3. Šílený Max

Rozpočet: 300 tisíc dolarů

Zisk: 99 milionů dolarů

S dalším snímkem hranice rozpočtu propadá až do téměř neuvěřitelných nížin, přesto si však na úplné dno budete ještě chvíli muset počkat. Přesto je zisk 99 milionů dolarů z pouhého tří set tisícového rozpočtu téměř nevídaným kouskem. Film, který se může tímto úspěchem chlubit, je postapokalyptické sci-fi George Millera (73), ve kterém si hlavní roli v roce 1979 zahrál tehdy ještě poměrně neznámý newyorský mladík Mel Gibson (62).

Samozřejmě nemůže být řeč o ničem jiném než o prvním Šíleném Maxovi. Max Rockatansky je bývalým policistou, který se vydal na dráhu osamělého mstitele. Jediné, co Maxe v dystopické budoucnosti pohání, je jeho touha po pomstě. Řádící motorkářský gang mu totiž zavraždil ženu a dítě a brutálně napadl i jeho nejlepšího přítele a to Max prostě nemůže nechat být.

Nízký budget filmu je z prvního Šíleného Maxe vidět opravdu na první pohled. To jak snímek vypadá se s jeho pokračováními (natožpak moderním rebootem) vůbec nedá srovnat. Přesto si snímek dokázal získat velkou fanouškovskou základnu, která filmu dopomohla i k 99 milionům dolarů v ziscích.

2. Záhada Blair Witch

Rozpočet: 60 tisíc dolarů

Zisk: 248 milionů dolarů

Záhada Blair Witch sice ještě pořád není tím úplně nejlevnějším snímkem na našem seznamu, ale rozhodně je tím, který v kinech vydělal nejvíce peněz. Z neuvěřitelných 60 tisíc dolarů si snímek amatérských režisérů a herců dokázal získat astronomických 248 milionů.

Příběh filmu je přitom až směšně prostý. Sleduje totiž partičku studentů, kteří se vydávají do lesa v Marylandu, aby zde natočili svůj dokumentární film. Tento film má sledovat jejich pátrání po údajném kanibalistickém monstru, které v místních lesích žije.

Děj Záhady Blair Witch proto není nijak průlomový. Co už ale v roce 1999, kdy film vznikl, skutečně originální bylo, byl způsob, jakým byl film natočen. Štáb totiž nepracoval s profesionálními kamerami, ale celý film fungoval jako tzv. „found footage“, což je speciální žánr, který má působit jako reálné záběry, natočené na příruční videokameru. Tento přístup filmu zajistil nejen svěžest, ale i onen nízký rozpočet.

1. Paranormal aktivity

Rozpočet: 15 tisíc dolarů

Zisk: 193 milionů dolarů

Když jsme už ale zmínili využívání pouze příručních kamer, nesmíme zapomenout ještě na jeden horor, který tuto techniku znovu proslavil v roce 2007. Tímto filmem bylo samozřejmě první Paranormal Activity režiséra Orena Peli (48).

Snímek sleduje mladý pár, který se přestěhuje do domu na předměstí. Jejich nové bydlení jim však znepříjemňují podivné události, které se kolem domu dějí. Z podezření, že se k nim do bytu snaží někdo vloupat proto Kate a Micah nainstalují kamerový systém, který má případného zločince zachytit. Kamery však odhalí něco mnohem děsivějšího.

I Paranormal Activity pracuje se systémem „found footage“, ale jeho natáčení stálo ještě mnohem méně, než v případě Záhady Blair Witch. Režiser Oren Peli chtěl totiž původně film natočit za 10 tisíc dolarů, ale nakonec musel trochu „přitvrdit“ a film ho tak stál 15 tisíc dolarů. Takhle nízká cenovka byla zapříčiněna využitím amatérských kamer, malého štábu (o 40 členech), natáčením v režisérově domě a zaměstnáním jen čtveřice herců. Film se proto zaplatil hned během prvního dne od uvedení do kin a celkově vydělal úctyhodných 193 milionů dolarů.

(tod)

Fandím
13 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Mel Gibson, Oren Peli, Sylvester Stallone

Filmy:
Šílený Max, Záhada Blair Witch, Rocky, Saw: Hra o přežití, Paranormal Activity

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
hollywoodske filmy, Mel Gibson filmy, Sylvester Stallone filmy, hollywoodské trháhy, zajímavosti o filmech, nízkorozpočtové filmy, low cost filmy, filmy s nízkým rozpočtem, výdělečné filmy, filmové trháhy, kasovní trháky, Sylvester Stallone tvorba, Rocky zajímavosti, filmy 80tá léta
TOPlist