5 hollywoodských herců, kteří jsou lepšími režiséry

13.07.2023

Prorazit v Hollywoodu vůbec není jednoduché. Když se ale projevíte jako schopný herec, jsou některá filmová studia ochotná svěřit vám i jiné funkce v průběhu tvorby filmů. Někteří herci se proto stávají producenty, jiní se ukážou jako schopní scénáristé a tu a tam se objeví herecké eso, které díky bohatým zkušenostem dokáže i režírovat vlastní filmy.

Dnes se zaměříme na poslední zmíněnou skupinu hollywoodských herců. Vybrali jsme opravdové hvězdy stříbrného plátna, které jsou však snad ještě lepšími režiséry. Vítejte na Showbiz.cz a pusťte se do dnešního článku.

Clint Eastwood

Kromě Johna Waynea snad neexistuje slavnější filmový kovboj, než kterým je Clint Eastwood (93). Tenhle třiadevadesátník je dodnes v Hollywoodu aktivní, ale mnohem častěji než před kamerou jej naleznete v režisérském křesle. Nedá se ale říct, že by nebyl dobrým hercem. Jak jinak si vysvětlit nespočet pistolníků, které za ta léta ztvárnil.

Jeho typickou rolí je mlčenlivý mstitel s rychlými kolty a zamračeným soustředěným výrazem. Eastwood tyhle role umí zahrát takřka dokonale, ale tam často jeho herecký rozsah končí. V režírování je ale opravdu mistr. Ať už točí sportovní drama, snímek o zmařeném teroristickém útoku nebo hluboký příběh o složitém životě mezi pouličními gangy, sahají jeho schopnosti ještě dál než jeho herectví ve filmech jako Drsný Harry, Pro hrst dolarů nebo Hodný, zlý a ošklivý.

John Favreau

Ačkoliv ho dnes většina z nás zná především jako Happyho – pomocníka Iron Mana, je kariéra Johna Favreau (56) mnohem bohatší. Za svůj život si zahrál v desítkách různých filmů a v obdobném množství seriálů. Věděli jste ale, že je i velmi schopným režisérem?

Pro důkaz tohoto tvrzení stačí, abychom se vrátili zpět k již zmíněnému Iron Manovi. Favreau totiž režíroval první dva díly této série, čímž prakticky nastartoval celé superhrdinské šílenství fanoušků „marvelovek“. Bez Roberta Downeyho Jr. (58) by se mu to pravděpodobně nepodařilo, ale i tak jsou zásluhy tohoto režiséra naprosto neoddiskutovatelné.

John Krasinski

S Johnem Krasinskim (43) se řada filmových diváků seznámila díky roli Jima v americké verzi sitcomu Kancl. Byl jednou z těch nejnormálnějších postav tohoto seriálu, která Kancl alespoň trochu ukotvovala v realitě našeho světa. To byla naprosto klíčová role, protože se postavy Kanclu jinak skládají ze samých šílenců a polopsychopatů.

Přestože je tomuto herci pouhých 43 let, má na svém kontě nejen celou řadu filmových a seriálových rolí, ale může se chlubit i hrstkou režisérských „zářezů“. Za zmínku stojí zejména hororový snímek Tiché místo a jeho pokračování, které se staly okamžitými hity u fanoušků děsivých filmů. V příštím roce se navíc dočkáme jeho dalšího filmu, který ponese název Imaginary Friends.

Mel Gibson

V devadesátých letech byl Mel Gibson (67) jednou z největších hvězd akčních filmů. Stačí si vzpomenout na Smrtonosnou zbraň, Odplatu nebo Mad Maxe a je vám hned jasné, o jak velkou hvězdu šlo. Když k tomu navíc přidáte historické filmy, jako je Statečné srdce nebo Patriot,jen s velkými obtížemi byste našli někoho, koho by režiséři obsazovali raději.

Jenže s přelomem tisíciletí začaly na povrch vyplouvat zprávy o jeho vznětlivé povaze, násilnických sklonech a prapodivných názorech a Gibson se z filmové hvězdy rázem proměnil v někoho, koho se režiséři báli obsazovat. Možná i proto se tenhle australský herec rozhodl, že se sám stane režisérem, aby se mohl do svých filmů obsazovat.

Jedním z jeho prvních snímků bylo již zmíněné Statečné srdce, ale Gibson má na svém kontě mnohem víc veleúspěšných filmů. Za zmínku stojí například Umučení Krista či Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny. O jeho režisérských schopnostech svědčí i řada nominací na různé filmové ceny včetně jednoho proměněného Oscara za nejlepší režii.

Ben Affleck

Tvrdit, že Ben Affleck (50) nemá jako herec zrovna největší herecký rozsah nejspíš není nic kontroverzního. Přesto si zahrál v celé řadě různých filmů rozličných žánrů od „romanťáren“ až po bombastické akční či dokonce superhrdinské snímky. Jeho filmařské schopnosti jsou však mnohem širší, než by se mohlo zdát.

Je totiž skvělým scénáristou a snad ještě lepším režisérem. Za Dobrého Willa Huntinga dostal Affleck Oscara za scénář a v roce 2013 na něj čekala zlatá soška za režii životopisného thrilleru s názvem Argo. I když tedy sám zvládne zahrát jen dva výrazy, v řízení ostatních a tvorbě filmů je jedním z těch nejlepších hollywoodských es současnosti.

(tod)

Fandím
5 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
John Krasinski, Clint Eastwood, Mel Gibson, Ben Affleck

Filmy:
Statečné srdce, Drsný Harry, Iron Man, Argo

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
oscarové filmy, talent, hollywoodští herci, slavní režiséři, Mel Gibson filmy, superhrdinské filmy, Clint Eastwood filmy, herci režiséři
TOPlist