5 filmů, ve kterých padouch zabije hrdinu

29.01.2023

Je takovým nepsaným hollywoodským pravidlem, že hrdina vždycky zvítězí a padouch skončí poražený. Takzvaný happyend je totiž stálicí, která se ve filmech objevuje už od jejich prvopočátků. Většina z nás si totiž nepotřebuje prohlubovat vlastní deprese a raději se podíváme na něco, co nám udělá radost.

Jak to tak ale bývá, výjimky potvrzují pravidlo. Proto jsme se dnes v redakci zamysleli a v nejnovějším článku vám představíme pětici filmů, ve kterých padouch nejen zvítězí, ale dokonce zabije hrdinu, kterému celý film držíte palce.

300: Bitva u Thermopyl

Že snímek 300: Bitva u Thermopyl nedopadne pro vojáky z řecké Sparty zrovna dobře, asi věděl každý, kdo má byť jen elementární znalosti o řecké historii, kdo četl některé z mnoha zpracování příběhů této bitvy nebo kdo si umí spočítat, že je 300 tisíc víc než 300.

Tažení krále Leonida proti Xerxovi I. bylo však tak udatné a chrabré, že jste mu zkrátka museli fandit i při tak šílené převaze. Navíc mu hrála do karet znalost místního terénu a strategická pozice úzkého průsmyku. Zradou jednoho ze Sparťanů se však k perskému vojsku dostala informace o tom, jak armádě krále Leonida vpadnout do zad a přes veškerou svou udatnost se v tuhle chvíli už zkrátka ubránit nemohli, a to i přesto, že se Leonidovi podařilo Xerxa zranit.

Gran Torino

Když se někde objeví Clint Eastwood (92) v hlavní roli a na režisérském křesle, skoro jistě vás čeká fantastická podívaná, ačkoliv je dost možné, že nedopadne zrovna dobře. To je i případ napínavého snímku s názvem Gran Torino z roku 2008, ve kterém veterán westernových filmů hraje postaršího vdovce, který žije o samotě ve čtvrti, do které se stěhuje víc a víc členů latinskoamerických gangů.

Přesto si ale mezi výtržníky najde jednoho mladíka, jehož život ještě není zničený zločinem a krvavými penězi. Walt se mladého Thaa snaží ochránit před vstupem do jednoho z gangů, a za svou ochotu nakonec zaplatí vlastním životem. Přesto ale nejde o tradičně smutný konec, ale spíš o takový hořkosladký moment. Bývalý voják totiž umírá za něco, v co věřil a jeho smrt dala šanci mladému životu.

Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje

George Lucas (78) kdysi prohlásil, že se jsou jeho filmy ze světa Hvězdných válek něco jako poezie, že se mezi sebou jednotlivé příběhy jaksi „rýmují“. Po zhlédnutí prvního dílu nejnovější trilogie mu musíme dát zapravdu, jelikož je Síla se probouzí vlastně Novou nadějí přepsanou přes kopírák.

Proto bychom zde stejně dobře mohli mít sedmou i čtvrtou epizodu téhle vesmírné ságy. Pro účely dnešního článku jsme si však vybrali původní film celé série, který se v kinech objevil už v roce 1977. Ačkoliv jeho hlavní hrdina samozřejmě nezemře, přesto o jednu ústřední postavu přijdeme. V souboji s Darth Vaderem umírá Alec Guinness jako Obi-Wan Kenobi.

I v jeho případě jde o hrdinskou smrt, pro kterou se rozhodl sám, aby zajistil přežití mladých hrdinů, kteří toho ve svém životě mohou ještě hodně dokázat. Stejně tak v sedmé epizodě umírá Harrison Ford (80) rukou vlastního syna v podání Adama Drivera (39).

Statečné srdce

Obdobně jako u prvního filmu dnešního seznamu platí i u Statečného srdce, že ty, kdo znají dějiny, konec tohoto historického filmu nijak nepřekvapí. Zůstává však pravdou, že si scénáristé se skutečným příběhem Williama Wallace hodně nakládali tak, jak se jim zrovna zachtělo, a tak si někdo přeci jen mohl myslet, že se skotskému revolucionáři podaří zvítězit.

Nepodařilo. Po krvavém tažení proti svým anglickým vládcům je Wallace v podání Mela Gibsona (67) nakonec přeci jen poražen, zajat a zabit. Ačkoliv jeho filmová smrt nařízená králem Eduardem I. nebyla ani zdaleka tak brutální jako ve skutečnosti (slabé žaludky, ať se po průběhu popravy raději nepídí), ale přesto je na konci svého tažení bez milosti popraven.

Skrytá identita

Na konec dnešního článku jsme si nechali smrt filmového hrdiny, kterou nespáchal úhlavní padouch, ale systém, proti kterému po celou dobu bojoval. Dalo by se ale vlastně říct, že je úhlavním padouchem Skryté identity nakonec přeci jen mafiánské podsvětí, kvůli kterému přijde o svůj život dvojitý agent Billy Costigan v podání Leonarda DiCapria (48).

Billy je policistou, který je díky svému původu nasazen do rodiny mafiánské bosse Franka Costella, kterého si zahrál Jack Nicholson (85). V Billyho rodině byl do podsvětí zapojený snad každý, a on se dal k policii, aby se od toho oprostil. Když dostal příležitost, rozložit zločinecký gang zevnitř, okamžitě po ní skočil.

Costiganovi se podaří odhalit spiknutí a druhého informátora, který byl zase mafiánskou rodinou nasazen k policii, ale při zátahu zemře rukou dalšího dvojitého agenta, o kterém dosud neměl ani potuchy. Vždy se totiž najde někdo další, kdo je pro své vlastní obohacení ochotný udělat cokoliv. Billy tak přišel nejen o svůj život, ale posledních okamžicích svého života zjistil, že vlastně selhal.

(tod)

Fandím
13 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Clint Eastwood, Mel Gibson, Leonardo DiCaprio, George Lucas

Filmy:
Statečné srdce, Skrytá identita, 300: Bitva u Thermopyl, Gran Torino

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
hollywoodske filmy, 300: Bitva u Thermophyl, Star Wars, Clint Eastwood filmy, smutné filmy, padouchové, smutné konce, tragický konec, smrt hrdiny
TOPlist