5 filmů, kterým podrazilo nohy nadšení fanoušků

07.07.2022

Natěšení a očekávání fanoušků může být v některých případech dvousečným mečem. Těsně po premiéře vašeho filmu vám zajistí masivní návštěvnost, která ale při nedodržení slibů složených v trailerech či reklamních kampaních může zase stejně rychle opadnout. Nespokojenost se totiž často šíří stejně rychle jako nadšení a občas je zkrátka potřeba krotit očekávání netrpělivých fanoušků.

To měl někdo říct tvůrcům následující pětice filmů, které si kolem sebe před svou premiérou vybudovaly obrovské fanouškovské základny. Ty se ale téměř okamžitě po uvedení filmu do kin obrátily proti tvůrcům a své zklamání tak okamžitě začali šířit mezi všemi kanály, které měly k dispozici. Ačkoliv se říká, že i špatná reklama je dobrou reklamou, v případě těchto filmů to ale tak úplně neplatí.

Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba

Dnešní článek začneme u série, která má snad nejvýbušnější fanoušky na světě. Ne nadarmo se říká, že největšími nepřáteli fanoušků Star Wars jsou jiní fanoušci Star Wars. Tihle lidé se většinou shodnou jen na tom, že původní Hvězdné války byly nejlepší. Debata nad kvalitou jednotlivých dílů dalších trilogií či spin-offových filmů je pak často až na nože.

Celé to začalo kolem přelomu tisíciletí, když se George Lucas (78) po víc než patnácti lety vrátil ke své nejslavnější sérii. Fanoušci po celém světě se začali převlékat do kostýmů z dávných časů a předaleké galaxie, jen aby později zjistili, že je Skrytá hrozba jedním z nejslabších dílů série. Tohle označení si film v mnoha ohledech drží dodnes.

Pro řadu fanoušků bylo nové směřování, které dávalo mnohem větší prostor vesmírné politice, zkrátka nepřekousnutelně nudné. S příchodem v pořadí třetí trilogie se pak veškeré domněnky o návratu ke „starým dobrým Star Wars“ definitvně rozplynuly, a to i přesto, že tvůrci prakticky zkopírovali původní film z roku 1977.

Muž z oceli

Jen málokterý žánr se v současnosti těší takové oblibě jako superhrdinské filmy. Ačkoliv jejich popularita už začíná trochu klesat, stále jde o jeden z nejpopulárnějších žánrů Hollywoodské produkce. Se stavem okolo roku 2010 se to však nedá srovnat. Tehdy Marvel naprosto válcoval konkurenční DC, které proto v roce 2013 rozhodlo vytasit se svým největším esem.

Při oznámení nového sólového filmu o Supermanovi začali fanoušci tohoto univerzálního hrdiny po celém světě doslova šílet. Už uplynulo hodně vody od posledních filmů s Christopherem Reevem a novou tváří nejslavnějšího muže Kryptonu se tak zanedlouho měl stát Hanry Cavill (39).

Bombastický návrat, které si DC přálo, se ale nekonal a s tím šel ruku v ruce i hněv zhrzených fanoušků. Muž z oceli sliboval podobný restart série, kterého se diváci dočkali s Nolanovou trilogií o Batmanovi, ale nový projekt Zacka Snydera (56) těmhle filmům nesahal ani po kotníky. I proto jsme se dosud nedočkali další Supermanovy sólovky.

Matrix Revolutions

Přelom tisíciletí kromě již zmíněných Star Wars definoval i projekt sester (tehdy ještě bratří) Wachovských, které se rozhodly propojit žánr akčního sci-fipostmoderní filozofií autorů jako byl zejména Jean Baudrillard. I v případě, že vám je filozofie cizí, snímek, který z díla francouzského myslitele vzešel, budete znát určitě. Jde totiž o slavný Matrix.

První díl se stal okamžitým hitem, který dokazoval, že i akční filmy mohou nést hlubší myšlenku. Sláva ale zjevně sourozenecké dvojici tvůrců okamžitě vlezla do hlavy a pro další dvě pokračování diváci museli snášet čím dál šílenější děj, který se prvnímu Matrixu podobal jen „z rychlíku“.

U prvního pokračování s podtitulem Reloaded se to ještě dalo snést, ale ukončení série s filmem Matrix: Revolutions bylo zkrátka pro řadu fanoušků naprosto nepochopitelným krokem se zbytečně zamotaným dějem a podivným chováním ústředních postav. U Matrixu tak zkrátka platí ono otřepané: „Originál je jen jeden.“

Prometheus

Píše se rok 1979 a do kin přichází nový film dosud poměrně neznámého britského režiséra, který má za sebou pouze jedno válečné drama s názvem Soupeři. S novým filmem se ale vydává do vesmíru, kde musí partička nic netušících astronautů čelit útoku krvelačného mimozemského monstra, které nezná slitování. Tenhle režisér nese jméno Ridley Scott (84) a jeho teprve druhým filmem není nic jiného než kultovní Vetřelec.

Tahle série se dočkala řady pokračování, ale ta už pod svá křídla vzali jiní filmoví tvůrci. Představte si to nadšení, když se fanoušci této série dozvěděli, že se Scott v roce 2012 vrátí ke své nejslavnější sérii skrze snímek s nenápadným názvem Prometheus.

Fanoušci se nadchli z myšlenky, že půjde o film, který předchází původnímu filmu se Sigourney Weaver (72) v hlavní roli neohrožené Ripleyové. Ačkoliv šlo skutečně o prequel, přímou návaznost na původního Vetřelce byste v Prometheovi hledali těžko. Film spoustu propojení nenápadně naznačoval, ale to zkrátka divákům nestačilo.

Doctor Strange ve mnohovesmíru šílenství

Na závěr dnešního článku jsme si nechali nejmladší snímek, který se v kinech objevil teprve v květnu letošního roku. Vrátíme se tak k superhrdinským filmům, ale teď se místo DC zaměříme na Marvel. Ten totiž stále vydává jeden film za druhým jako na běžícím pásu. K dnešnímu dni jste jich mohli vidět celkem 29, což je slušný výkon na to, že se do současné filmografie Marvelu počítají až filmy vzniklé po roce 2007.

Vraťme se ale do současnosti ke snímku Doctor Strange ve mnohovesmíru šílenství, ve kterém se Benedict Cumberbatch (45) vrátil k roli slavného čaroděje. Téhle postavě se už v minulosti podařilo „rozbít vesmír“ a vtáhnout do děje postavy, které známe z komiksů a starších filmů. Nový Strange sliboval to samé jen v mnohem větší míře.

Nakonec jsme se ale dočkali jen několika bezvýznamných štěků. Před premiérou kolovaly zvěsti, že se ve filmu objeví Tom Cruise (60) jako Iron Man z jiné dimenze, Hugh Jackman (53) jako Wolverine nebo dokonce sám Deadpool, ale nakonec jsme se dočkali jen hrstky postav, které nezarmoutí, ale ani nenadchnou.

(tod)

Fandím
1 fanoušek
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Benedict Cumberbatch, Henry Cavill, Ridley Scott, George Lucas

Filmy:
Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba, Matrix Revolutions, Muž z oceli, Prometheus

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
fanoušci, americké filmy, Prometheus Vetřelec, slavné filmy, marvel, film Matrix, filmy se superhrdiny, filmové série, nejúspěšnější filmy, akční sci-fi, komiksoví superhrdinové, hype
TOPlist