5 filmů, které tajně prozradily klíčový zvrat hned na začátku

28.03.2018

Spousta filmů se drží trendu zavádění překvapivých zvratů na svém konci. Touto technikou nejvíce proslul režisér M. Night Shyamalan (47), autor snímků jako Šestý smysl, Vyvolený nebo předloňský hit Rozpolcený.

Někteří filmaři si však nemohou pomoci a závěrečný zvrat naznačí hned na začátku svých filmů. Tohle naznačování pak funguje jako jakési pomrknutí tvůrce snímků směrem k divákovi, který se na film dívá už podruhé a už moc dobře ví, jak film dopadne.

Tyhle „nápovědy“ mohou být malé a nenápadné, ale také do očí bijící, až si říkáte, jak je možné, že jste si jich napoprvé nevšimli. My vám teď proto přinášíme seznam hned 5takových filmů, které své šokující zvraty tajně „propašovaly“ hned na začátek.

Musíme vás ale varovat, že je tenhle článek až po okraj naplněný spoilery.

5. Prokletý ostrov

Drama / Thriller / Mysteriózní

USA, 2010, 138 min

Režie: Martin Scorsese

Hrají: Leonardo DiCaprio, Mark Ruffalo, Ben Kingsley

Začneme hned zostra jedním z největších spoilerů, které kdy spoilerovaly. Vážně, pokud jste ještě neviděli Prokletý ostrov, rychle to napravte, protože se vám právě chystáme prozradit jeden z největších zvratů kinematografie. Připraveni? Jdeme na to!

Poručík Teddy Daniels, kterého ve filmu hraje Leonardo DiCaprio (43), přijede na odloučený ostrov s psychiatrickou léčebnou vyšetřovat vraždu. Nebo si to alespoň myslí. Ve skutečnosti je totiž místním pacientem, který podstupuje experimentální léčbu. Jediný, kdo o tom neví, je on sám a diváci. Řekněte sami, čekali jste to?

Pokud jste ale v průběhu filmu dávali dobrý pozor, ale opravdu, OPRAVDU dobrý pozor, mohli jste si všimnout, že něco není v pořádku. Hlavní psychiatr blázince, kterého ztvárnil Mark Ruffalo (50), se totiž vydává za DiCapriova kolegu. Předstírání, že je policista, mu ale tak úplně nejde. Po příjezdu na ostrov musí oba „policisté“ odevzdat své zbraně a Ruffalo velmi dlouho zápolí s pouzdrem od pistole, než se mu ho podaří odstranit. To úplně nesvědčí o dlouholeté praxi v policejním sboru.

4. Mission: Impossible

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 1996, 110 min

Režie: Brian De Palma

Scénář: David Koepp, Robert Towne

Hrají: Tom Cruise, Jon Voight, Emmanuelle Béart

Další položka na našem seznamu se netýká pouze prvního dílu akční série s Tomem Cruisem (55) v hlavní roli, nýbrž všech pěti filmů, které série má. Ptáte se, jak může všech pět filmů prozradit klíčové elementy příběhu? Odpověď je prostá. Pomocí úvodních titulků.

Možná jste to nevěděli, ale série o agentovi Ethanu Huntovi je založená na stejnojmenném seriálu z 60. let. S tím ji pojí nejen charizmatický agent, ale i úvodní titulky, které ve filmu i seriálu začínají ikonickým vzplanutím zápalné šňůry.

Po vzoru seriálu jsou tyto sekvence i ve filmech doplněny o krátké ukázky akčních scén, což může o zápletkách leccos prozradit. Největším hříšníkem jsou však úvodní titulky k prvnímu dílu z roku 1996, které mimo jiné prozrazují i to, že postava Johna Voighta (79) přežije úvodní zpackanou misi.

3. Nezvratný osud

Horor / Thriller

USA / Kanada, 2000, 98 min

Režie: James Wong

Scénář: Glen Morgan, James Wong, Jeffrey Reddick

Hrají: Devon Sawa, Ali Larter, Kerr Smith

Série Nezvratný osud se už objevila na našem žebříčku trailerů, které prozradily více, než měly. Spoilerům se však nevyhnul ani samotný film. Když tvoříte sérii, která je založená na zobrazování brutálních smrtí, pravděpodobně byste chtěli tyto události utajit do posledního možného momentu. Pokud tedy nejste tvůrci Nezvratného osudu. Pak z nějakého důvodu chcete prozradit, co jen jde.

Kromě „ukecaných“ trailerů totiž film z roku 2000 nabízí poměrně výřečné úvodní titulky. V nich se totiž objevují předměty jako gilotina, sekera, smyčka a další, kvůli kterým přijdou jednotliví hrdinové v průběhu filmu o život. Titulky naštěstí neprozrazují, kdo z hrdinů kterým způsobem zemře, ale i tak jde o poměrně velké spoilery.

2. 21 Jump street

Akční / Komedie / Krimi

USA, 2012, 109 min

Režie: Phil Lord, Christopher Miller

Scénář: Michael Bacall, Ann Donahue, Stephen J. Cannell

Hrají: Jonah Hill, Channing Tatum, Brie Larson

Akční komedie z roku 2012 21 Jump street je plná zvratů. Jeden z těch největších je ten, že si ve filmu zahrál i Johnny Depp (54), který se tím vrátil do role, kterou ztvárnil v seriálu, na němž je film s Channingem Tatumem (37) a Jonahem Hillem (34) založený.

Depp má ale po celou dobu filmu na sobě tunu make-upu, takže je prakticky k nepoznání. Že jde skutečně o Johnnyho Deppa se dozvíme až na konci filmu. Pozorný divák si však může povšimnout jednoho až podezřele uměle vypadajícího motorkáře, který téměř na samém začátku filmu prohlásí: „Jestli jste vy dva policajti, tak já jsem z protidrogovýho!

Přibližně o hodinku později se dozvíme, že se pod gumovou maskou vousatého gangstera skutečně skrývá tvář Johnnyho Deppa, který se v utajení snažil infiltrovat do drogového kartelu, který řádil na místní střední.

1. Klub rváčů

Drama

USA / Německo, 1999, 139 min

Režie: David Fincher

Scénář: Jim Uhls

Hrají: Edward Norton, Brad Pitt, Helena Bonham Carter

Film Davida Finchera (55) Klub rváčů se nesmazatelně zapsal do dějin kultovních filmů. Jen málokdo o tomto snímku se schizofrenním protagonistou neslyšel. Určitě si proto pamatujete na moment, kdy hlavní hrdina v podání Edwarda Nortona (48) zjistí, že jeho přítel Tyler, kterého si zahrál Brad Pitt (54), je jen výplodem jeho fantazie a agresivní částí jeho osobnosti.

Pokud jste ale během sledování filmu ani nemrkli, závěrečné odhalení pro vás možná nebylo takovým překvapením. Film totiž hned několikrát naznačuje, že na tom Nortonova postava není zcela v pořádku. Když například poprvé volá Tylerovi z telefonní budky, všímavý divák může postřehnout, že je na ní nápis „pouze příchozí hovory“. Ať by se tedy Norton snažil sebevíc, s nikým by se mu z tohoto telefonu spojit nepodařilo.

Během stříhání filmu z roku 1999 se jeho tvůrci také rozhodli, že mezi jednotlivé snímky, ze kterých se film skládá, občas zařadí i několik fotografií Pittovy postavy. Ve filmu se vždy objeví jen na zlomek sekundy, takže je obtížné si jich všimnout, ale když se na to skutečně zaměříte, určitě jich hned několik najdete.

(tod)

Fandím
13 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Channing Tatum, Mark Ruffalo, David Fincher, Brad Pitt, Leonardo DiCaprio, Edward Norton, Tom Cruise

Filmy:
Mission: Impossible, Klub rváčů, Nezvratný osud, Prokletý ostrov, 21 Jump street

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Brad Pitt filmy, horory, akční filmy, špionážní filmy, žebříčky, filmové žebříčky, žebříčky filmů, Klub rváčů zajímavosti, filmové zápletky, filmy s nečekanou zápletkou, filmy s originálním zvratem, seznamy filmů, thrillery, slavné horory, Klub rváčů postavy
TOPlist