5 filmů, které skončily před soudem

12.10.2020

Když natáčíte vlastní film, musíte se potýkat s řadou nesnází a překážek. Ne vždy jsou však tyto komplikace řešitelné běžnou cestou, a filmaři tak čas od času sahají po neortodoxních cestách, které jim ušetří spoustu práce. Využité zkratky jsou občas na hraně, či dokonce až za hranou zákona, a tvůrci tak velmi často končí před soudem.

V minulosti jsme vám představili pětici filmových štábů, které při natáčení porušily zákon, a dnes se podíváme na ty, které kvůli natáčením skutečně skončily před soudem. Najdou se i tací, kteří chtějí na úspěších filmového průmyslu prachsprostě parazitovat a jejich žaloby jsou naštěstí promptně smeteny ze stolu. Zajímá vás, kteří filmaři nejsou žádnými svatoušky? Pak se určitě pusťte do dnešního článku.

5. Sázka na favorita

První snímek šel do kin v roce 2012 a hlavní role se v něm ujal Bruce Willis (65). Ten v Sázce na favorita hraje profesionálního gamblera, který přišel na způsob, jak obelstít systém sportovních sázek v Las Vegas. Je dost dobře možné, že jste o snímku nikdy neslyšeli. Stal se totiž obrovským propadákem, který z dvacetimilionového rozpočty vydělal zpátky pouze milion a půl.

To ale nebyla poslední finanční rána, kterou tvůrci filmu utrpěli. Sázka na favorita začala získávat větší množství diváků, když se objevila na streamovacích službách Netflix a Amazon, ale kvůli tomu se její tvůrci dostali do dalších potíží. Tehdy si jej totiž všiml Victor Baker, který se živil tvorbou uměleckých map.

Jedno z jeho děl (mapa tropického Curaçaa) se objevilo ve filmu, aniž by za to Bakerovi kdokoliv cokoliv dal. Baker však tragicky zemřel ještě předtím, než soud pronesl rozsudek. Ve svém automobilu utrpěl zástavu srdce, která vedla ke smrtelné nehodě. Mnozí jeho smrt přisuzují lítému soudnímu boji a stresu s ním spojeným.

4. Trable v ráji

Následující film je ještě o tři roky starší a za jeho tvorbou stojí člověk, kterému může být filmový svět komiksového Marvelu vděčný za svou existenci. Trable v ráji totiž natočil Jon Favreau (53), který nejenže v superhrdinských filmech Marvelu hraje bodyguarda Tonyho Starka, ale je zároveň režisérem prvních dvou Iron Manů.

Kromě herectví a režie se Favreau věnuje i scenáristice. S výjimkou veleúspěšného Mandaloriana jsou však jeho scénáře spíše průměrné, což se týká i následujícího snímku. Pochybný scénář plný trapných pokusů o humor je i důvodem, proč se Trable v ráji dostaly před soud.

Film totiž obsahuje scénu, ve které si sám Favreau (50) v hlavní roli chce „udělat dobře“ nad fotografií modelky Iriny Krupnik. Ta tvůrce žalovala o deset milionů dolarů za nekalé využití její fotografie a poškození modelčiny image. Bohužel pro ni však soud rozhodl ve prospěch filmařů, jelikož se modelka prodejem fotografie vzdala veškerých práv na rozhodování, jak bude s touto fotografií zacházeno.

3. Ledové království

Různé žaloby a soudní spory se dotýkají i kreslených filmů pro děti. Své by o tom mohli vyprávět tvůrci úspěšného Ledového království, kteří museli čelit hned dvěma soudním přím. Oba dva soudy však nakonec tvůrci populární „disneyovky“ vyhráli, a tak nemuseli z 1,3 miliardových zisků v kinech žalobcům vracet ani dolar.

První žaloba se týkala titulní písně, která se v roce 2013 stala obrovským hitem, který jste mohli slyšet všude. Zpěvák Jaime Ciero hnal tvůrce před soud v roce 2017, jelikož se píseň Let It Go, podle jeho přesvědčení až příliš podobala písni Volar, kterou napsal v roce 2008. Musíme mu dát za pravdu, že jisté podobnosti v obou písních jsou, a to především kolem refrénu. Protože si však dal s žalobou tolik na čas, u soudu nakonec neuspěl.

Zábavnější žalobě tvůrci Ledového království čelili, když je spisovatelka Isabella Tanikumi obvinila z toho, že ve svém filmu vykradli její paměti. Čtete správně, tvůrci filmu o princezně se schopností proměnit cokoliv v led měli vycházet z něčího životopisu. Tanikumi po Disney chtěla odškodné v hodnotě 250 milionů dolarů. Její žaloba před soudem samozřejmě neobstála a byla velmi rychle zamítnuta.

2. Špinavý trik

Christian Bale (46), Bradley Cooper (45) nebo Jennifer Lawrence (30). To jsou jen některé z hollywoodských hvězd, které si zahráli ve snímku Špinavý trik z roku 2013. Ten vychází ze skutečného příběhu, který se točí kolem jednoho z nejpozoruhodnějších skandálů v dějinách Spojených států.

Využíváním skutečných příběhů se filmaři častou pouští na velmi tenký led, jelikož žaloba může přijít odkudkoliv. Tentokrát však nepřišla od předloh hlavních „hrdinů“, kterým film nevytvářel zrovna hezký obrázek, ani od ztrapněné FBI. Žaloba Špinavého triku se váže k nenápadnému kousku dialogu, na kterém snímek rozhodně nestojí.

Jennifer Lawrence v roli Rosalyn Rosenfeld se ve filmu zmínila, že četla článek Paula Brodeura, ve kterém stálo, že mikrovlnky ničí živiny v jídle, které ohřívají. Brodeur je skutečným vědcem, který opravdu napsal řadu akademických článků o mikrovlnné radiaci, ale nikdy netvrdil, že by mikrovlnky ničily živiny v jídle.

1. Avatar

Na konec dnešního článku jsme si nechali film, který byl dlouhou dobu tím nejvýdělečnějším snímkem historie. Jeho tvůrcem je James Cameron (66) a naší poslední nápovědou je, že nejde o slavný Titanic. Tak co, uhodli jste, že máme na mysli Avatara?

Finanční úspěchy tohoto velkofilmu samozřejmě přilákaly oči mnohých, a tak se i Avatar stal terčem několika různých obvinění. Asi není žádným tajemstvím, že byl hlavním tahákem Cameronova filmu jeho úchvatný vizuál a fantastické 3D zpracování. Příběh byl jaksi odsunut na druhou kolej, a je to poměrně dost vidět.

Ani to však nezabránilo hned šesti scénáristům, aby film obvinili, že vykradl jejich tvorbu. Tvrzení některých byla i poměrně přesvědčivá, ale mnoho žalobců svá obvinění nakonec stáhlo. Film před soudem nakonec stanul i kvůli svému vizuálnímu zpracování. Malíř Roger Dean obvinil Camerona z toho, že podobu planety Pandora založil na jeho obrazech. Ani on však u soudu neuspěl, jelikož létající ostrovy si zkrátka nemůže patentovat nikdo.

(tod)

Fandím
11 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
James Cameron, Bruce Willis, Jon Favreau, Jennifer Lawrence

Filmy:
Trable v ráji, Ledové království, Avatar, Špinavý trik (2013)

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Hollywood, Jennifer Lawrence filmy, James Cameron filmy, Bruce Willis filmy, filmy před soudem, kuriozní soudní případy
TOPlist