5 zákulisních zajímavostí z natáčení Iron Mana

13.08.2019

Přestože je komiksový gigant Marvel v současnosti jednou z nejvýdělečnějších firem, vždy tomu tak nebylo. Po úspěšných začátcích ze čtyřicátých let začala jeho sláva postupně opadat a o maskované superhrdiny lidé pomalu přestávali mít zájem. Několik prvních pokusů o vkročení do světa filmu se nesetkalo s velkým úspěchem a tyto filmy byly spíše propadáky. K obrovské změně došlo v roce 2008, kdy se studio vytasilo s prvním Iron Manem.

Tímto filmem Marvel odstartoval své filmové univerzum (takzvané MCU), které k dnešnímu dni čítá neuvěřitelných 23 filmů a nezdá se, že by studio nějak zpomalovalo. Už teď jsou známé plány na nadcházející čtvrtou fázi „marvelovek“ a o těch nejzajímavějších připravovaných projektech si můžete přečíst zde. Dnes se ale místo za budoucností ohlédneme na minulost a představíme vám pětici těch největších zajímavostí ze samotných začátků MCU.

5. Obrovský risk

První věc, kterou musíte o Iron Manovi vědět, je to, že byl jeho vznik jakýmsi malým zázrakem. Marvel se tou dobou velmi pomalu dostával z finanční krize a pokud by se nově připravovanému filmu v kinech nedařilo, mohlo studio poměrně snadno zbankrotovat.

Přesto však vedení studia vsadilo všechno na jednu kartu a půjčilo si obří půjčku v hodnotě přes půl miliardy dolarů pro natočení Iron Mana a Neuvěřitelného Hulka. Pokud by se jediný z těchto filmů stal propadákem, Marvel by se dostal do opravdových potíží. Přesto však studio zariskovalo a pustilo se do tvorby těchto nákladných superhrdinských filmů.

Marvel však poměrně riskoval i s obsazením hlavní role. Režisér John Favreau (52) sice od začátku věděl, že chce do role Tonyho Starka dosadit Roberta Downeyho Jr. (54), ale musel čelit několika problémům. Downey se totiž tou dobou dostával ze své drogové závislosti a filmová studia s ním nechtěla mít co dočinění. Dnes je však jeho jméno s rolí Iron Mana nesmazatelně spojeno a jeho strastiplná minulost je jen nepříjemnou vzpomínkou.

4. Proč zrovna Iron Man?

Možná si říkáte, proč vlastně Marvel svůj filmový svět odstartoval s tehdy poměrně neznámým superhrdinou. V nabídce komiksového giganta totiž existují takové legendy jako je Spider-Man, Fantastická čtyřka či všechny postavy ze světa X-Men. Může za to již zmíněná finanční krize, která Marvel potkala.

Kvůli ní totiž musel své hrdiny rozprodat jiným studiím, která si o nich mohla natáčet vlastní filmy. Ať už hrdinové putovali k Sony, Foxu či jinam, Marvel si o nich vlastní filmy zkrátka natáčet nemohl. Iron Man jim zkrátka tak nějak zbyl jako jedna z těch známějších postav, které mohly později utvořit mocný tým zvaný Avengers.

3. Ošizený Howard

Ne všechny zákulisní informace z natáčení prvního Iron Mana jsou však tak pozitivní a radostné. Příkladem za všechny může být příběh herce Terrence Howarda (50), který hrál v prvním díle série plukovníka Rhodese. Přestože se tato postava objevuje i v dalších filmech z MCU, dále ji neztvárňuje Terrence Howard, ale Don Cheadle (54).

Původně se však s Howardem počítalo i pro další filmy, jenže jeho ego jej o práci na těchto komiksových filmech připravilo. Přestože za první film dostal větší honorář než sám Downey, nelíbila se mu částka, kterou dostal nabídnutou za jeho pokračování. Místo slíbených osmi milionů měl dostat pouze jeden, a proto se od natáčení rozhodl odejít. Kdyby měl tušení, jak velkou roli bude mít jeho postava v dalších filmech MCU, možná by své rozhodnutí přehodnotil.

2. Záhadný Mandarín

Pokud mezi fanoušky komiksů o Iron Manovi zmíníte jméno Mandarín, můžete se spolehnout, že se na vás spustí lavina nenávistných komentářů o tom, jak byl potenciál této postavy ve třetím díle Iron Mana zmasakrován. Dlouhou dobu to totiž vypadalo, že se diváci dočkají tohoto ikonického záporáka, jen aby zjistili, že jde o jeden velký vtip.

„Mandarín“ byl totiž ve filmu z roku 2013 pouze najatým hercem, který se vydával za nebezpečného teroristu. Plány na zařazení skutečného Mandarína do filmů však existovaly už od natáčení prvního dílu Iron Mana. Už tam se totiž měl objevit jako hlavní padouch, což tvůrci nakonec přehodnotili ve prospěch Obediaha Stanea, kterého si ve filmu zahrál Jeff Bridges (69).

1. Nekompletní scénář

Poslední zajímavost z natáčení prvního Iron Mana se týká scénáře filmu. Tedy spíše jeho absence. Při počátku natáčení totiž neměl ambiciózní snímek svůj scénář ještě ani zdaleka hotový. Proto mohly být některé prvky filmu vyměňovány během natáčení a přizpůsobovány potřebám připravovaného příběhu.

Nedokončený scénář navíc znamenal, že některé scény musely být zaimprovizovány. Zatímco byl například Downey z tohoto přístupu nadšený, jiní herci si byli ve svých rolích nejistí. Jedním z nich byl i Jeff Bridges, který se improvizace původně obával, ale nakonec si natáčení dle vlastní slov velmi užíval.

(tod)

Fandím
7 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Jeff Bridges, Robert Downey Jr., Jon Favreau, Terrence Howard

Filmy:
Iron Man, Avengers, Iron Man 3

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Robert Downey Jr role, marvel, komiksové postavy, hrdinové MCU, Iron Man zajímavosti, Iron man natáčení, Iron Man obsazení
TOPlist