Ramones

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 0 fanoušků
Nesnáším 0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů
Hodnocení
0% (0 hlasů) Neumístněno

Popis interpreta Ramones Upravit životopis

Ramones jsou považováni za vůbec první punkovou kapelu. Dali se dohromady na jaře roku 1974 v New Yorku ve čtvrti Queens. Pod vlivem jejich prapunkových současníků – New York Dolls a Stooges v čele s Iggy Popem, začali tvořit vlastní muziku. Typickým znakem jejich písní je maximální jednoduchost a chytlavé melodie na tři akordy. Poprvé vystoupili 30. března 1974 v klubu The Performance Studio, koncert ovšem skončil fiaskem. Ramones více nakloněný byl v té době možná jediný undergroundový klub v New Yorku – CBGB’s (Zkratka Country, Bluegrass, Blues – tedy původního žánrového zařazení klubu).

Název skupiny vymyslel basák Dee Dee Ramone (Douglas Colvin) poté, co se dozvěděl, že Paul McCartney se v hotelových pokojích zapisuje jako Paul Ramon. Douglas byl první z kapely, kdo si dal pseudonym Ramone, a přesvědčil k tomu i ostatní, Johna Cummingse (kytarista), ze kterého se stal Johnny Ramone a Jeffreyho Hymana (zpěvák, tehdy bubeník), který si začal říkat Joey Ramone. Když se ukázalo, že Dee Dee nezvláda zpívat a hrát zároveň a krátce na to že Joey nezvláda udržet tempo s kapelou, stal se Joey zpěvákem. Za bicí si sedl Tamás Eldéryi, který přijal jméno Tommy Ramone. Ačkoliv členové kapely nebyli v žádném přibuzenském vztahu, některé publikace je (nesprávně) uváděly jako bratry Ramonovy.

V roce 1976 vydali první album s prostým názvem Ramones. Je překvapivé, že hned první písnička, kterou kdy složili (písně na albu jsou řazené chronologicky), Blitzkrieg Bop, se stala největším hitem celé jejich kariéry. Na desce se objevily i další hity: Judy is a Punk, 53rd & 3rd nebo předělávka klasického rock’n’rollu Let’s Dance. Další dvě desky Leave Home a Rocket to Russia (obě 1977), jsou natočeny ze stejného materiálu, nesou se proto ve stejné atmosféře a obě jsou vysoce ceněné, jako jedny z nejlepších punk rockových desek které kdy vznikly. Z hitů: Pinhead, Commando, Cretin Hop, Rockaway Beach a mnoho dalších.

Mnohem větší úspěch než v USA mají ovšem za oceánem, ve Velké Británii, kam v červenci 1976 vyjíždějí na turné. Toto turné inspirovalo např. Clash a Sex Pistols, kteří již za několik měsíců startují britskou punkovou revoluci.

Před dalším albem – Road to Ruin (1978), přichází změna bubeníka. Tommy Ramone nadále pokračuje jako producent a za bicí usedá Marc Bell jako Marky Ramone. Ani album Road to Ruin nepřináší komerční úspěch, proto je jako producent alba End of the Century (1980) přizván Phil Spector (spekuluje se, že byl dosazen i přes nesouhlas Ramones). End of the Century se stává sice nejlépe prodávanou, ale možná také nejslabší deskou Ramones. Vliv Phila Spectora je dobře čitelný, písně jsou složitější a rafinovanější, ale půvab prvních desek jako by se někam ztratil. Album Pleasant Dreams(1981) už raději k produkci Philu Spectrovi nedali. V letech 1983 až 1987 střídá Markyho kvůli alkoholové závislosti Richie Ramone (vlastním jménem Richard Reinhardt). V tomto období nahrávají alba Subterranean Jungle (1983, bicí na něm nahrál ještě Marky), Too Tough to Die (1985), Animal Boy (1986) a Halfway to Sanity (1987), která jsou sice hudebně složitější, ale kvality prvních tří alb nedosahují. Obsahují například tyto písničky: Psycho Therapy, Howling at the Moon, Bonzo Goes to Bitburg, nebo I Wanna Live.
V roce 1989 vychází album Brain Drain. Mimo jiné obsahuje píseň Pet Sematary, titulní skladbu ke stejnojmennému filmu natočeném podle románu Stephena Kinga. V srpnu 1989 odchází zakládající člen, basák a textař Dee Dee Ramone (který poté neúspěšně zkouší prorazit se sólovým hip-hopovým projektem Dee Dee King). Jako náhrada za Dee Deeho přichází C.J. Ramone (vlastním jménem Christopher John Ward).

Úspěšným se stává následující album Mondo Bizarro (1992). O rok později vychází deska s názvem Acid Eaters, na které se nalézají pouze cover verze (např. Substitute, původně od The Who) a v roce 1994 vychází poslední album s příznačným názvem Adios Amigos!. Ramones po nahrání tohoto alba vyjeli na dlouhé rozlučkové turné, při němž navštívili i Prahu. Poslední koncert se konal 6. srpna 1996 v Los Angeles.

Ramones se větších poct dočkali až po rozpadu: v roce 2002 byli zařazeni do Rock’n’Rollové síně slávy a 30.listopadu 2003 byla pojmenovaná po Joeym Ramonovi ulice v New Yorku.

Dnes již ze zakládajících členů žije pouze Tommy Ramone, všichni ostatní již odešli do Rock’n’rollového nebe. Joey Ramone umírá 15. dubna 2001 na rakovinu lymfatických žláz, Dee Dee Ramone zemřel 5.června 2002 na předávkování se heroinem a Johnny Ramone umírá 15. září 2004 na rakovinu prostaty.

Ramones, ačkoliv nejsou tak slavní jako např. Sex Pistols, ovlivnili mnoho hudebníků muzikantů a bez nich by asi dnes zněl punk jinak.

Členové

Původní sestava

  • Joey Ramone – zpěv (prapůvodně bicí); vlastním jménem Jeffrey Hyman, narozen 19. května 1951, zemřel 15. dubna 2001
  • Johnny Ramone – kytara; vlastním jménem John Cummings, narozen 8. října 1948, zemřel 15. září 2004
  • Dee Dee Ramone – baskytara; vlastním jménem Douglas Colvin, narozen 18. září 1952, zemřel 5.června 2002, s Ramones hrál do roku 1989
  • Tommy Ramone – bicí (do roku 1978, od roku 1978 manažer a producent); vlastním jménem Tamás Erdélyi, narozen 29. ledna 1952.

Další členové

  • Marky Ramone – bicí; vlastním jménem Marc Bell, narozen 15. července 1956, žije, s Ramones hrál od roku 1977 do konce, s přestávkou v letech 1983 až 1987 (kvůli léčení z alkoholové závislosti)
  • Richie Ramone – bicí; vlastním jménem Richard Reinhardt, narozen 11.srpna 1957, žije, s Ramones hrál od roku 1983 do roku 1987
  • Elvis Ramone – bicí; vlastním jménem Clem Burke, narozen 24.listopadu 1955, žije, s Ramones odehrál 2 koncerty v roce 1987
  • C. J. Ramone – baskytara; vlastním jménem Christopher John Ward, narozen 8. října 1965, žije, v Ramones od roku 1989 do konce



Hudební vlivy a hudební styl

Ramones byli ovlivnění především rockovou a popovou (tzv. Bubblegum) hudbou 50. a 60. let, tedy skupinami jako The Beach Boys,

The Who, The Kinks, The Troggs, The Yardbirds a také, ač se to někomu může zdát zvláštní, The Beatles (tím se odlišovali od skupin pozdější britské punkové vlny). I jejich jméno pochází od Beatles – Paul McCartney se v hotelech nechával zapsat jako Paul Ramone. S tímto návrhem na název skupiny i na změnu přijmení přišel Dee Dee Ramone.

Ramones nahráli několik coverů svých oblíbených skupin a interpretů, např. Surfin Bird nebo California Sun. Velkým vzorem byli pro Ramones prapunkové skupiny New York Dolls, MC5 a Stooges. O Joeyově největší zábavě v době dospívání, tedy o poslouchání rock’n’rollu v rádiu, hrají v písniče Do You Remember Rock And Roll Radio. Joey Ramone jako svou nejoblíbenější zpěváčku několikrát uvedl Ronnie Spectorovou. Velkým i když nehudebním vlivem byli pro Ramones komiksy, o čemž svědčí například píseň Spiderman a komiksová stylizace klipů (např. I Don't Want To Grow Up).

Hudební styl Ramones byl v polovině 70. let naprosto ojedinělý. Jednoduchá melodie, pouze akordová hra (Johny nebyl fanouškem dlouhých hard rockových sól), mírně zženštilý hlas zpěváka, krátké chytlavé písničky, rebelská image, obrovská energie a rychlost, to bylo něco co zde do té doby nebylo a právě pro tento nový styl jsou považováni za první punkovou skupinu.

Ramones ve filmu

Písně od Ramones byly použity v mnoha filmech a seriálech, jako například:

  • Náš vůdce (Rock n roll high school)
  • Shrek 3 (Do You Remember Rock'n'Roll Radio?)
  • Škola rocku (Do You Remember Rock'n'Roll Radio? a Bonzo Goes To Bitburg)
  • Jedna ruka netleská (Needles and Pins)
  • Bláznivá Školka (I Wanna Be Sedated)
  • Řbitov zvířátek (Sheena Is a Punk Rocker a Pet Sematary)

Ramones hráli ve filmu Rock n roll high school z roku 1979.

Zdroj: Wikipedia.org

Členové skupiny Ramones

Fotky Ramones (159)

Videoklipy Ramones (295)

Písně Ramones (632)

Všechny písně Ramones (632) »

Diskografie Ramones (53)

TOPlist