5 filmů, které začaly na konci příběhu

28.03.2019

Nejběžnější způsob vyprávění příběhů je chronologický. Každý příběh má totiž svůj začátek, prostředek a konec a obyčejně je lidé vyprávějí přesně tímhle způsobem. Začnou na začátku a skončí na konci. Umělecká vyprávění příběhů však tento postup následovat nemusí a v knihách, filmech a seriálech se tak občas z toho či jiného důvodu dočkáte přeházení běžného pořádku.

Svůj příběh můžete začít vyprávět z jakéhokoliv bodu, ale přesto je nejběžnějším způsobem začínání pěkně od začátku. Pokud se ale autoři rozhodnou začít vprostředku, či dokonce na samém konci děje, většinou to bývá kvůli nějakému uměleckému ozvláštnění jejich díla.  Občas je zkrátka zajímavější podívat se na příběhy z jiné perspektivy, než je běžné.

My vám proto dnes představíme pětici filmů, které své příběhy nevyprávějí postupně, ale začínají svým koncem.

5. Klub rváčů

Snímek Davida Finchera (56) s názvem Klub rváčů je jedním z nejslavnějších kultovních filmů historie. Přestože se film z roku 1999 nedočkal žádného velkého ocenění, najdete spoustu jeho oddaných fanoušků, kteří vám budou odhodlaně tvrdit, že jde o ten nejlepší film vůbec.

Není zrovna obtížné přijít na to proč tento film tak srdceryvně opatrují. Jde totiž o unikátní snímek, který v sobě skrývá mnohá překvapení, na která přijdete až při jeho opakovaném zhlédnutí. Až když pochopíte, o co vlastně v příběhu šlo, si můžete začít všímat různých věcí, které Fincher do svého filmu skryl. Tato tajemství jsou ukryta ve způsobu vyprávění, se kterým se pojí i samotný začátek filmu.

Ten totiž začíná jednou z nejoriginálnějších titulkových scén, která se postupně promění v obličej Edwarda Nortona (49) s pistolí v ústech. Ten svým vnitřním monologem divákovi sdělí, že je v budově, která za několik okamžiků exploduje, a že „všechno začalo dívkou jménem Marla Singer.“

Hned na to se film přesune ke skutečnému začátku příběhu a začne události vyprávět hezky popořadě. Divák je už však v této chvíli napjatý, jak se příběh o nenápadném muži trpícím nespavostí přesune k revoluci, zbrani v ústech a vybuchujícím mrakodrapům.

4. Total Recall

Existují hned dvě verze snímku s názvem Total Recall. V té mladší z roku 2012 hraje hlavní roli irský švihák Colin Farrell (42), ale pro dnešní článek jsme vybrali původní film ze začátku devadesátých let, kdy se do role Douglase Quaida vtělil Arnold Schwarzenegger (71). Tohle devadesátkové sci-fi totiž také začíná svým koncem, což se však skutečně dozvíte až na samém závěru filmu.

V první scéně filmu totiž Arnie stojí s neznámou ženou na Marsu navlečen do skafandru. O několik okamžiků později se však tato vcelku idylická scéna promění v předem prohraný boj o holý život, když se s ním utrhne kus půdy a hrdina tak padá do neznáma. Arnold si navíc rozbije svou masku, a jeho obličej začne rudnout a opuchávat, až mu jeho oči vylezou z důlků.

Než mu však stihne explodovat hlava, probudí se Arnold ve svém domě vedle své filmové manželky Sharon Stone (61). Přestože je Total Recall na první pohled přihlouplým akčním sci-fi s mimozemšťankami s trojitým poprsím, ve skutečnosti je tento film mnohem chytřejší, než se může na první pohled zdát. Ani do skončení filmu nevíte, které scény byly realitou a které byly součástí počítačové simulace. Arnie proto nakonec skutečně skončí na Marsu, ale je otázka, zda byla první scéna vzpomínkou, snem, simulací nebo vidinou budoucnosti.

3. Dokonalý trik

Dokonalý trik je filmem slavného režiséra Christophera Nolana (48), který za svou kariéru snad nenatočil jediný špatný, nebo dokonce ani průměrný snímek. Všechny jeho filmy jsou naprostými skvosty kinematografie, což se týká i mysteriózního thrilleru s názvem Dokonalý trik. Film z roku 2006 vypráví o při dvou nesmiřitelných iluzionistů, kteří udělají opravdu cokoliv, aby toho druhého nějakým způsobem „dostali“.

Film začíná popisem principů každého kouzelnického triku, ve kterém se mísí záběry postaršího kouzelníka, který ukazuje trik s mizejícím ptáčkem malé holčičce, a záběry na show Angiera – jednoho z dvou soupeřících nepřátel. Nolanův film si hodně hraje s posloupností jednotlivých scén, což je postupem, který ho proslavil už v roce 2000 díky jeho filmu s názvem Memento. Záběry ze začátku filmu jsou totiž předzvěstí finálního rozřešení celého případu.

Angiera totiž při jeho představení sleduje i jeho úhlavní nepřítel Borden, který se rozhodl přijít na kloub jeho nejslavnějšímu mizejícímu triku. Díky převleku se mu podaří dostat do zákulisí, kde nalezne Angiera, který se z podia propadne do velké nádrže, ve které se začne topit. Bordenovi se jeho kouzelnického kolegu nepodaří zachránit, a tak je později odsouzen za vraždu. V Dokonalém triku však není nic takové, jak se na první pohled zdá, a díky vrácení se zpátky v čase se divák postupně dozví, jak to s Angierovým utonutím bylo ve skutečnosti.

2. Forrest Gump

Jen těžko byste hledali někoho, kdo nezná fenomén, kterým je oscarový Forrest Gump z roku 1995. Tento snímek o nejslavnějším neznámém muži amerických dějin využívá speciální techniku vyprávění, kdy hlavní hrdina vzpomíná na události svého života a svůj příběh tak popisuje náhodným kolemjdoucím, kteří s ním čekají na autobusové zastávce.

Tyto scény, kdy Forrest sedí na autobusové zastávce, sice nejsou naprostým závěrem filmu, ale událostí odehrávajících se po jeho vyprávění je ve filmu už jen skutečně minimum, a tak se i Forrest na dnešní žebříček s přehledem kvalifikoval. V momentě, kdy se totiž dozvíte, že je Gumpovo sezení na zastávce klíčovou součástí příběhu, už totiž uběhnou téměř dvě hodiny od začátku neuvěřitelného vyprávění.

1. Pulp Fiction: Historky z podsvětí

Pro poslední film dnešního seznamu jsme vybrali další kultovní snímek, kterým je tentokrát Pulp Fiction: Historky z podsvětí režiséra Quentina Tarantina (56). Tenhle film je vyprávěn naprosto nechronologicky, jelikož na sebe jednotlivé příběhy filmu absolutně nenavazují. Tedy, abychom byli přesní, navazují na sebe skvěle, jen ne v tom pořadí, v jakém vám je snímek představuje.

Například samotný začátek filmu, kdy se dva zlodějíčci rozhodnou vykrást restauraci, je součástí posledního vyprávěného příběhu, který se však z hlediska časové posloupnosti má odehrávat někde v polovině příběhu. Pokud vám to nedává smysl, nedivíme se. Popisovat posloupnost Historek z podsvětí totiž není zrovna snadným úkolem.

Pro skutečné pochopení toho, jak jdou jednotlivé části příběhu po sobě, si zkrátka budete muset Pulp Fiction znovu pustit. A upřímně… Kdo potřebuje další důvod pouštět si takovou klasiku?

(tod)

Fandím
14 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Arnold Schwarzenegger, Colin Farrell, Sharon Stone, Edward Norton

Filmy:
Klub rváčů, Pulp Fiction: Historky z podsvětí, Total Recall, Forrest Gump, Dokonalý trik

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
americké filmy, slavné filmy, Quentin Tarantino filmy, kultovní filmy, zajímavé filmy, kinematografie, Tom Hanks filmy, filmové umění, Edward Norton filmy, Pulp Fiction příběhy, Chritopher Nolan filmy, Klub rváčů scény, Tom Hanks tvorba
TOPlist