Zemřel Oldřich Velen, stréc Klásek ze seriálu Slovácko sa nesúdí!

27.06.2013

Populární herec malých a epizodních rolí skonal už 4. května ve věku nedožitých 92 let! Oldřich Velen, který se nejvíce proslavil jako "stréc" Jura Klásek z komediálního seriálu Slovácko sa nesúdí z roku 1974, často ztvárňoval bodré moravské typy, v nichž využíval svou znalost "hanácké mluvy".

Oldřich Velen
Zdroj: Filmové studio Barrandov

Oldřich Velen (1921-2013), který za svůj život natočil bezmála 300 filmových rolí, odešel ze světa v naprosté tichosti. Jeho rodina smrt slavného herce nezveřejnila a nechala to na médiích, které to však zjistily s dvouměsíčním zpožděním

Herec, vlastním jménem Oldřich Volek, byl divákům známý hlavně z úspěšného televizního seriálu Slovácko sa nesúdí natočeného podle stejnojmenné knihy Zdeňka Galušky, kde hrál hlavní roli Jury Kláska společně se slovenským hercem Jozefem Kronerem.

Oldřich Velen se narodil v Tuřanech u Brna a po studiu na gymnáziu a konzervatoři v Brně začal hrát v divadle v Českých Budějovicích. Za okupace byl také vězněn v brněnských Kounicových kolejích.

Po válce pak působil šestnáct let v divadle v Olomouci, několik let byl členem hereckého souboru Filmového studia Barrandov a pět let hrál také v Divadle na zábradlí. Poprvé se objevil už ve filmu Temno.

Herec si střihl malé role třeba v seriálech Arabela, Létající Čestmír, Arabela se vrací nebo Cirkus Humberto a svým charakterem ozvláštnil mnoha známých českých filmů.

Nezapomenutelné jsou především jeho kreace v komediích Tajemný hrad v Karpatech (sprostý hospodský) nebo Jáchyme, hoď ho do stroje (zástupce podniku Katoda Holomóc). Oldřich Velen se naposledy objevil v epizodní roli (jak jinak!) ve filmu Školní výlet.

Fandím
2 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Oldřich Velen

Filmy:
Slovácko sa nesúdí

Kategorie:
Celebrity, České celebrity,

Tagy:
Celebrity, České celebrity, herci, čeští herci, smrt celebrity, smrt herce, úmrtí celebrity, úmrtí herce, Oldřich Velen foto, Oldřich Velen fotky, Oldřich Velen smrt, Oldřich Velen úmrtí, Oldřich Velen skon, Oldřich Velen video, Oldřich Velen Slovácko sa nesúdí, Oldřich Velen film, Oldřich Velen filmy, Oldřich Velen seriál, Oldřich Velen epizodní role
TOPlist