Zdeněk Svěrák dostane Českého lva za mimořádný přínos filmu!

04.03.2011

Zdeněk Svěrák (75) získá po zásluze cenu za mimořádný přínos českému filmu! Herec, scénárista a zakladatel Divadla Járy Cimrmana si čestného Českého lva převezme v sobotu na hlavním ceremoniálu v pražské Lucerně!


Zdeněk Svěrák
Foto: che, wikipedia.org

Zdeněk Svěrák (75), který koncem března oslaví své pětasedmdesáté narozeniny, tak dostal dárek od České filmové a televizní akademie vskutku nečekaný dárek. Sám je již držitelem dvou lvů za scénáře k filmům Kolja a Vratné lahve a na cenu byl celkem pětkrát nominován, včetně svých hereckých výkonů ve snímcích Akumulátor 1, Kolja a Vratné lahve.

Jeho mimořádný přínos však spočívá především v tom, že tři snímky, na nichž se podílel, byly nominovány na Oscara. Jde o filmy Vesničko má středisková, Obecná škola a Kolja, přičemž posledně jmenovaný získal nejen prestižní cenu americké filmové akademie, ale i Zlatý glóbus.


Zdeněk Svěrák dostává lva za scénář k filmu Vratné lahve!

Zdeněk Svěrák se na tiskové konferenci nechal slyšet, že jeho favority na toto ocenění byly tři dámy českého herectví - Jiřina Bohdalová, Jiřina Jirásková a Iva Janžurová. Také prozradil, že z filmů, které jsou letos nominovány na Českého lva, se mu nejvíce líbil Habermannův mlýn.

Letošní 18. ročník výročních filmových cen bude moderovat čtyřnásobný držitel Českých lvů Jan Budař. Během večera bude rozdáno celkem 14 křišťálových sošek a laureáti je převezmou z rukou jejich dosavadních držitelů. Zdeňku Svěrákovi ovšem Lva předá tradičně ministr kultury.

Čtěte také


Favoritem Českých lvů je normalizační thriller Pouta se třinácti nominacemi. Dobrodružná pohádka Jana Svěráka Kuky se vrací, v níž zní hlas Zdeňka Svěráka, má sedm nominací. Přímý přenos uvede Česká televize v sobotu 5. března ve 20 hodin na ČT1.

Fandím
4 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Zdeněk Svěrák

Filmy:
Kolja, Vesničko má středisková, Obecná škola, Kuky se vrací, Český lev 2010

Kategorie:
Filmy, České celebrity,

Tagy:
Celebrity, České celebrity, české filmy, herci, Lucerna, čeští herci, Petr Vachler, Český lev, čeští scénáristé, scénáristé, spisovatelé, Zdeněk Svěrák foto, Zdeněk Svěrák photo, Zdeněk Svěrák cimrman, Zdeněk Svěrák český lev, Zdeněk Svěrák ocenění, Zdeněk Svěrák award, Zdeněk Svěrák cena, mimořádný přínos kinematografii, Zdeněk Svěrák český film, Zdeněk Svěrák scénáře, Zdeněk Svěrák český lev 2010
TOPlist