Záblesky chladné neděle aneb Pan prezident měl pravdu!

07.12.2012

Debut spíše televizního režiséra Ivana Pokorného s názvem Záblesky chladné neděle, který natočil podle scénáře své manželky Ivy Procházkové, je sice ambiciózní, leč hodně nevydařený pokus o český krimithriller, který v první půlce spíš nudí a v té druhé už jen baví nechtěným humorem.

zablesky
Foto: Bioscop

Základním problémem snímku je, že na začátku vzbudí obrovské očekávání, které ale během devadesáti minut nedokáže splnit. Scenáristické kličky a schválnosti, které nutí hlavní hrdinku, aby jednala jako blbá blondýna z vtipů o blondýnách, a ostatní postavy, aby se chovaly jako idioti, nejsou prostě uvěřitelné a je z nich cítit nešťastný pokus zmást diváka jako v amerických filmech.

Jenže je z toho cítit jen česká upachtěnost a špatná nápodoba zahraničních vzorů. Vykonstruovaný scénář navíc v závěru smísí všechny možná klišé a vše završí happy-endem jako z nějaké parodie.  

Toporné herecké výkony

Smutné je, že film selhává nejen ve dramaturgicky nedotaženém scénáři, ale i v hereckých výkonech, pro něž je typická topornost a až divadelní přehrávání. A to není příliš povzbudivé. V mnoha českých filmech, které se nevydařily po žánrové stránce, totiž aspoň hráli dobří herci. To však není případ tohoto díla.

Baculatý Kryštof Rímský je jako drsňák opravdu nepřesvědčivý a překvapivě selhává také typově přesný Jan Plouhar jako blázen, který souloží s mrtvolou své ženy (nebojte se, jen ve vyprávění!), kterému asi zapomněli sdělit, že nehraje divadlo v přírodním amfiteátru. Snad jen chladný Robert Jašków hraje uměřeně vzhledem ke své roli, ale to je trochu málo na to, že mělo jít o film plný emočně rozpolcených postav.

Naprosto bizarní je postava ženy ztvárněná Taťánou Medveckou, která hlavní hrdince prozradí obludné tajemství jejího hostitele. Držitelka Českého lva ovšem líčí temnou historii domu tak sugestivně, že připomíná postavu z béčkového thrilleru.

Tedy on ten film má vůbec všechny atributy béčka, včetně mizerné režie, naivního scénáře i odfláknuté realizace. A béčkovost se projevuje i v reakcích diváků, kteří díky slušné kameře nabývají dojmu, že se v Česku konečně zrodil žánr. To je všem hrubý omyl. 

Absence invence

Ano, leckdo si myslí, že když český film nemá peníze na velkolepé thrillery, jsme aspoň schopní stvořit komorní záležitosti, kde využijeme talentu českých herců a reálií. Jenže jak vidno, čeští filmaři nejsou schopní zvládnout ani základ žánru na takto malém prostoru. Ne, kdeže peníze, opravdu tady chybí invence, jak řekl prezident. Bohužel.

Překvapilo mě, kolik obhájců si tento „žánrový slepenec“ našel. Zastánci filmu ovšem obhajují neobhajitelné. Tvrdit, že film zručně lavíruje mezi komedií a thrillerem, svědčí o tom, že tito lidé zřejmě nikdy v životě neviděli čistou komedii nebo čistý thriller. Pokud mělo jít opravdu o crossover, tak to svědčí spíše o neschopnosti režiséra a scenáristky zkombinovat jej tak, aby tomu uvěřil i ten největší ignorant.

Mám za to, že režisér si tvrzení o jakémsi crossoveru vymyslel jako zastírací manévr v okamžiku, kdy zjistil, že se mu jeho dílo nepovedlo. Původním záměrem byl zřejmě opravdu psychothriller, ale dopadlo to jako nechtěná parodie, resp. jako psychické trýznění diváka.

Námět filmu vypadal slibně, ale jeho provedení by lépe odpovídalo televizní krimikomedii o délce třiceti minut. S každou minutou se totiž film čím dál více propadá do vlastního pekla, a divák začíná trpět a jen se modlí, ať už tahle trapnost skončí.

Filmový crossover

Záblesky chladné neděle nejsou ale vyloženě hrůzou a lá série Bastardi, i když je na něm vidět nízký rozpočet. Jakás takás atmosféra vznikla díky hudbě (i když ta je poněkud monotónní) a kameře, a také severočeská krajina a osamělý dům dodávají filmu určitý půvab. Škoda je, že toto očekávání vydrží tak první čtvrthodiny.

Co tedy zbývá z dojmů po zhlédnutí? Divák nemrava ocení jen půvaby (a zadek) hlavní hrdinky Adély Petřekové a možná jí odpustí i to otřesné divadelní přehrávání. A to je vše. Ale to už se tedy měl film jmenovat třeba Záblesky blonďaté prdelky a mohlo jít o křížence erotického thrilleru a nekrofilní komedie, a mohli jsme si ušetřit devadesát minut života.

Milan Kvasnička

Fandím
0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Ivan Pokorný

Filmy:
Záblesky chladné neděle

Kategorie:
Filmy,

Tagy:
Celebrity, herečky, České celebrity, youtube.com, youtube, české filmy, české herečky, herci, youtube video, čeští herci, čeští režiséři, režiséři, český film, recenze filmu, filmová recenze, Ivan Pokorný režie, Ivan Pokorný film, Ivan Pokorný Záblesky chladné neděle
TOPlist