Vítězem Českých lvů je drama Poupata - Václav Havel oceněn in memoriam!

04.03.2012

Debut Zdeňka Jiráského Poupata získal na včerejším udílení cen v pražské Lucerně čtyři sošky! Snímek uspěl v kategoriích nejlepší film, režie, mužský herecký výkon v hlavní roli a kamera.

zden
Zdeněk Jiráský
Foto: ShowBiz.cz

Poupata byly jakýmsi černým koněm soutěže a bylo jasné, že pokud neuspěje Rodina je základ státu (což se po neuvážených výrocích Roberta Sedláčka stalo), vyhraje tento film. Režisér snímku Zdeněk Jiráský převzal cenu za režii, herec Vladimír Javorský svého prvního Lva za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli a kameraman Vladimír Smutný již pošesté za kameru.

Druhý nejvyšší počet Českých lvů, tedy tři, si odneslo animované drama Alois Nebel. Film, který akademie poslala na Oscary, získal ceny za zvuk, hudbu a samozřejmě výtvarné řešení.

vlad
Vladimír Javorský
Foto: ShowBiz.cz

Favorit nominačního večera, kterým byl film Odcházení, nakonec také neodešel z prázdnou. Snímek nejprve obdržel cenu za nejlepší střih pro Jiří Brožka (již jeho osmý Český lev!) a poté za nejlepší scénář, jímž byl in memoriam oceněn zesnulý exprezident Václav Havel. Cenu za něj převzala jeho manželka Dagmar Havlová-Veškrnová.

Po dvou cenách si odneslo drama Jana Hřebejka Nevinnost (tradičně silný v hereckých kategoriích) a Lva již popáté dostala Anna Geislerová a vůbec poprvé Hynek Čermák. Největším překvapením byl lev pro drama Dům - prvního Lva si přišla převzít přímo v divadelním kostýmu herečka Taťána Medvecká.

anna
Anna Geislerová
Foto: ShowBiz.cz

Josef Somr, který dostal Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii, se dočkal zaslouženě ovací vestoje. A konečně sošku za nejlepší dokument dostal film Pod sluncem tma režiséra Martina Marečka. Naprázdno tak vyšly filmy Vendeta, Perfect Days i Lidice.

Lucie Bílá bohužel svůj moderátorský debut nezvládla - zřejmě se příliš držela scénáře, který jí napsal někdo jiný, takže se přeříkávala, koktala, polykala koncovky a pokud byla s rozumem v koncích, zakřičela své obligátní Vau! Podrobnější recenzi celého večera přineseme zítra. Snad jen sluší říct, že to, jak akademie okatě přehlíží Roberta Sedláčka, je už doslova trestuhodné ...

Výsledky - Český lev 2011

Nejlepší film: Poupata

Nejlepší režie: Zdeněk Jiráský (Poupata)

Nejlepší scénář: Václav Havel (Odcházení)

Nejlepší kamera: Vladimír Smutný (Poupata)

Nejlepší herečka v hlavní roli: Anna Geislerová (Nevinnost)

Nejlepší herec v hlavní roli: Vladimír Javorský (Poupata)

Nejlepší herečka ve vedlejší roli: Taťána Medvecká (Dům)

Nejlepší herec ve vedlejší roli: Hynek Čermák (Nevinnost)

Nejlepší hudba: Petr Kružík, Ondřej Ježek (Alois Nebel)

Nejlepší střih: Jiří Brožek (Odcházení)

Nejlepší zvuk: Viktor Ekrt, Ondřej Ježek (Alois Nebel)

Nejlepší výtvarné řešení: Jaromír 99, Henrich Boraros, Noro Držiak (Alois Nebel)

Nejlepší dokumentární film: Pod sluncem tma (Martin Mareček)

Český lev za mimořádný přínos české kinematografii: Josef Somr

Český lev za divácky nejúspěšnější film: Muži v naději (režie - Jiří Vejdělek)

Fandím
48 fanoušků
Nesnáším
9 antifanoušků
Celebrity:
Lucie Bílá

Filmy:
Lidice, Alois Nebel, Odcházení, Dom, Rodina je základ státu, Nevinnost, Poupata, Autopohádky, Vendeta, Perfect Days - I ženy mají své dny, Český lev 2011

Kategorie:
Filmy,

Tagy:
Celebrity, herečky, České celebrity, moderátorky, české moderátorky, české herečky, herci, moderátoři, čeští herci, čeští moderátoři, lucie bílá fotky, filmové ceny, Český lev, Lucie Bílá foto, Český lev nominace, Lucie Bílá moderování, Lucie Bílá Český lev, hlavní večer Českého lva, Fimfárum - Do třetice všeho dobrého, Lucie Bílá hlavní večer
TOPlist