V Praze začal sedmý ročník Festivalu krátkých filmů!

20.01.2012

V pražském kině Světozor byl ve středu zahájen sedmý ročník festivalu "Pražské šortky"! Přehlídka krátkých filmů potrvá až do neděle 22. ledna 2012!

prague
Foto: pragueshorts.com

Letošní ročník nabídne řadu soutěžních i nesoutěžních snímků v několika sekcích - sekce Labo je zaměřená na experimentálnější filmy, sekce Panorama představuje díla oceněná v uplynulém roce na světových sfestivalech, sekce Velký malý svět je věnována malým divákům (9 až 11 let) anebo mohou diváci zhlédnout tvorbu ženských režisérek v sekci videoartu.

Za pozornost jistě stojí i večer nazvaný Brutal Relax Show, během kterého budou promítnuty hororové, bláznivé a vyšinuté filmy a z něhož hlasováním vzejde nejšílenější snímek večera. Z národních kinematografií bude tentokrát podrobně představena kinematografie švédská, resp. krátké filmy ze Švédska.

Novinkou v letošním programu bude sekce Delikatesy, která představí slavné krátké filmy, jež tvoří pomyslný zlatý fond krátkometrážní kinematografie. Mnohé z těchto dnes již klasických filmů mají samozřejmě na svědomí tvůrci, již se pak výrazně zapsali i v celovečerním formátu, ale existují i klenoty od filmařů, které nejsou vůbec známy. 

Diváci tak uvidí legendární film Chrise Markera Rampa z roku 1963, jenž se stal předlohou pro slavnější film 12 opic Terryho Gilliama. Nepominutelným milníkem je i Andaluský pes, kterým Luis Buñuel a Salvador Dalí v roce 1929 k smrti vyděsili publikum a položili základní kámen ke zcela novému chápání filmového obrazu. A zajímavý bude také Řidič vysokozdvižného vozíku - první den, který už v minulém století pomohl vytvořit fenomén zcela nekorektních vtipných krátkých filmů, které se nezastaví před ničím.

Kategorie:
Filmy,

Tagy:
Celebrity, herečky, filmy, youtube, zahraniční herečky, herci, zahraniční herci, youtube video, festivaly, youtube com, zahraniční filmy, zahraniční režiséři, režiséři, Krátké filmy, Filmové festivaly, Festival krátkých filmů, Festival krátkých filmů Praha, Festival krátkých filmů v Praze, mezinárodní soutěž, pragueshorts.com, Světozor, pražské kino, short movies, short films, Festival krátkých filmů 7. ročník, Festival krátkých filmů 2012, Prague Short Film Festival
TOPlist