V Benátkách začal 69. ročník mezinárodního filmového festivalu!

30.08.2012

Nejstarší filmový festival se opět obejde bez účasti českého snímku v hlavní soutěži! Zahajovacím snímkem celé přehlídky je The Reluctant Fundamentalist (Váhavý fundamentalista) americko-indické režisérky Miry Nairo. Festival potrvá až do 8. září.

lev
Zlatý lev - symbol festivalu
Foto: spaceodissey, wikipedia.org

Český film si však skulinku přece jenom našel - v rámci sekci retrospektivních ohlédnutí s názvem 80! totiž na diváky čeká dvojice československých snímků. Prvním z nich je krátkometrážní dokument Zablácené město (1963) Václava Táborského o často absurdní politice výstavby v Československu 60. let a druhým pak drama Pytel blech (1962) Věry Chytilové.

Zahajovací snímek, který běží mimo soutěž, je adaptací stejnojmenného románu pákistánského spisovatele Muhsína Hamída, vypráví o mladém Pákistánci, jenž sní o úspěšné kariéře v USA. Po teroristických útocích z 11. září je však hlavní hrdina neustále šikanován a vytlačován na okraj společnosti, a tak se vrací zpátky do Pákistánu. Tam jej skutečně kontaktuje buňka radikálních islamistů, kteří jej chtějí získat pro boj proti západním zájmům.

O největší festivalovou trofej - Zlatého lva - bude usilovat 18 filmů, z nichž jsou za favortiy považovány tři snímky. Režisér Terrence Malick přiveze milostné drama To the Wonder, Paul Thomas Anderson představí nábožensky zaměřený film The Master a hodně sexu na plátně slibuje poslední počin režiséra Briana De Palmy Passion.

Devítičlenné hlavní porotě v Benátkách předsedá americký režisér Michael Mann, který se proslavil filmy Poslední Mohykán, Miami Vice nebo Veřejní nepřátelé. Zlatého lva za celoživotní dílo převezme italský režisér Francesco Rosi, který se podepsal pod filmy jako Ruce nad městem (1963) nebo Zapomenout na Palermo (1990).

Zvláštní cenu sponzora festivalu převezme americký režisér a scénárista Michael Cimino, jehož western Nebeská brána (1980) se na festivalu objeví v sekci zrestaurované klasiky.

Fandím
0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Michael Mann

Kategorie:
Filmy,

Tagy:
Celebrity, herečky, americké herečky, youtube, zahraniční herečky, české herečky, herci, zahraniční herci, youtube video, američtí herci, youtube com, americké filmy, zahraniční filmy, čeští herci, američtí režiséři, zahraniční režiséři, filmaři, benátky, zlatý lev, filmový festival benátky, Filmové festivaly, čeští filmaři, soutěžní sekce, filmová přehlídka, zahraniční filmaři, festival v Benátkách, nesoutěžní sekce, Benátky 2012, benátský festival 2012, Váhavý fundamentalista, The Reluctant Fundamentalist
TOPlist