TOP 8 filmů podle skutečné události

31.01.2018

Filmy podle skutečné události jsou pro diváky často velmi atraktivní. Často totiž spojují vysokorozpočtový formát filmu s výukovou hodnotou dokumentu. To samozřejmě může některé diváky i odradit, ale kdo by se nechtěl dobře bavit a zároveň se něco přiučit?

My vám proto přinášíme osm našich oblíbených filmů, založených na skutečné události.

1. Dunkerk

 

Režie: Christopher Nolan

Hrají: Fionn Whitehead, Tom Hardy, Cillian Murphy a další…

A začneme hned zostra u loňského válečného snímku úspěšného režiséra Christophera Nolana (47). Dunkerk je válečné drama, které popisuje evakuaci několika set tisíc obklíčených britských, francouzských a belgických vojáků z pláží severofrancouzského Dunkerku na jaře roku 1940.

I když Nolan do svého snímku obsadil tak známá jména, jako je například Tom Hardy (40) nebo Cillian Murphy (41), o popis osudů jednotlivých vojáků mu příliš nejde. Režisér se spíše snaží zachytit peklo, kterým druhá světová válka byla.

Atmosféru snímku ještě navíc podtrhuje vynikající hudba Hanse Zimmera (60), který se za ta léta stal Nolanovým dvorním skladatelem. Dunkerk má navíc několik nominací na letošní Oscary včetně návrhu na ocenění za nejlepší film roku 2017.

2. 127 hodin

Režie: Danny Boyle

Hrají: James Franco, Amber Tamblyn, Kate Mara a další…

127 hodin vypráví příběh 26-letého Aron Raistona, který se v létě roku 2003 vydal do národního parku Cannyonlands, aby zde strávil víkend lezením po skalách. Jeho plány se mu ale bohužel zvrtly ve chvíli, kdy uvízl v divočině s rukou přiskřípnutou pod velkým kamenem, se kterým nešlo hnout.

Trýznivou situaci nedostatku vody, jídla i přicházejících halucinací nakonec Aron vyřešil uříznutím vlastní ruky, aby se mohl vyprostit. Poté se ještě musel vyšplhat z dvacetimetrové propasti a ujít dalších deset kilometrů, než se dostal do civilizace.

Napínavý příběh o přežití s minimálními zásobami vody a jídla si v roce 2011 vysloužil několik různých nominací na Oscary, Zlaté Glóby i Filmové ceny Britské akademie.

3. Chyť mě, když to dokážeš

 

Režie: Steven Spielberg

Hrají: Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, Christopher Walken a další…

Leonardo DiCaprio (43) a Tom Hanks (61) v hlavních rolích, Steven Spielberg (71) v režisérském křesle a hudba pod taktovkou Johna Williamse (85). Pokud tohle není recept na úspěch, pak už nevíme, co by jím být mohlo.

Navíc je snímek o podvodníkovi a padělateli Franku Abagneleovi založený na skutečném příběhu. Frank si svými podvody vydělal miliony dolarů. Kdomě vypisování falešných šeků, dokázal dokonce zfalšovat oficiální dokumenty, a to takovým způsobem, že pro něj nebylo problémem vydávat se za pilota, právníka či lékaře. Díky své schopnosti si žil v luxusních hotelech a procestoval velký kus světa.

Ve chvíli, kdy vše prasklo a Frank byl konečně zatčen, odpustila FBI Frankovi část z jeho trestu a začala jeho služby využívat pro odhalování dalších podvodů.

4. Vlk z Wall Street

Režie: Martin Scorsese

Hrají: Leonardo DiCaprio, Jonah Hill, Margot Robbie a další…

I v dalším z filmů na našem seznamu ztvárnil hlavní roli Leonardo DiCaprio. A i zde hraje podvodníka. Jen jsou jeho podvody tentokrát mnohem rafinovanější než v případě Franka Abagnelea. Jordan Belfort byl obchodník na americké burze a jeho nakládání s akciemi bylo, obrazně řečeno, velmi kreativní.

Belfort dokázal údajně vydělat až 12 milionů dolarů za tři minuty a ty peníze také dokázal stejně rychle utratit. V jeho kancelářích se běžně šňupaly hory kokainu, pořádaly se v nich závody v házení trpaslíků na cíl a přítomnost nahých prostitutek zde také nebyla žádnou výjimkou.

Kromě drahých aut a žen ale Belfort nejvíce utrácel za drogy, což Scorseseho snímek ukazuje téměř dokonale. Belfort byl později usvědčen z „praní špinavých peněz“, ale ve vězení díky dobrému chování a spolupráci s FBI strávil pouhých 22 měsíců. Po propuštění z vězení sepsal Belfort knihu o svém životě, která se stala námětem film z roku 2013.

5. Zodiac

Režie: David Fincher

Hrají: Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo, Robert Downey Jr. a další…

Ve Fincherově (55) filmu se novinář, kterého hraje Jake Gyllenhaal (37), dostane k dopisům masového vraha, který v Kalifornii zabíjí náhodné oběti. Zodiac, jak je zločinci přezdíváno, se svými opovrženíhodnými činy chlubí a zasílá místním novinám šifrované zprávy o budoucích i minulých vraždách. Zodiac je proto často přezdíván jako americký Jack Rozparovač.

Obdobně jako vrah z Viktoriánské Anglie nebyl zločinec z amerického západu nikdy dopaden. To dohánělo několik novinářů a policistů téměř k šílenství a případ se pro ně stal určitou posedlostí. Ve svých dopisech se Zodiac přiznal dohromady k 37 vraždám, ale policie mu byla schopna připsat pouze sedm z nich.

Mezi vrahovy oběti patřil i Bryan Hartnell, který však šest bodných ran do zad přežil. Nikdy však nebyl schopný maskovaného vraha identifikovat. Policie případ uzavřela v roce 2004, ale v roce 2007 znovu otevřela s tím, že získala nové DNA důkazy. Pachatel však stále není známý. Vzhledem k tomu, že se případy odehráli na konci 60. let minulého století je více než pravděpodobné, že je masový vrah stále naživu.

6. Všichni prezidentovi muži

Režie: Alan J. Pakula

Hrají: Dustin Hoffman, Robert Redford, Jack Warden a další…

Historické drama z roku 1976 popisuje události okolo aféry Watergate. Ta vyvrcholila o dva roky dříve rezignací tehdejšího amerického prezidenta Richarda Nixona. Reportéři Robert Woodward (Robert Redford) a Carl Bernstein (Dustin Hoffman) odhalili spiknutí na nejvyšších místech, která se týkala tajných fondů a diskreditace politických nepřátel tehdejší vlády.

Watergate je jedním z nejdůležitějších novinářských příběhů současnosti a popisuje to, kam až může novinářská důslednost a odvaha zajít. Woodward a Bernstein se setkávají se spoustou překážek včetně neochoty svědků, tlaku politických představitelů a strachu z možných následků svého vyšetřování. Přesto však jednu z nejslavnějších afér americké historie nakonec úspěšně odkryjí.

7. Spotlight

Režie: Tom McCarthy

Hrají: Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams a další…

Spotlight je dalším dramatem z novinářského prostředí. Tentokrát však popisuje události amerického východu. Novináři z deníku Boston Globe v něm rozkrývají události okolo skandálu zneužívání nezletilých dětí představiteli místní arcidiecéze.

Případ ovlivnil nejen životy několik místních duchovních, ale v základech otřásl celou katolickou církví, která se k závažným činům musela postavit. Spotlight ve stylu Všech prezidentových mužů nepřináší žádné akční scény a většina filmu je pouze o rozhovorech, přesto je však snímek z roku 2015 jedním z nejnapínavějších filmů posledního desetiletí.

Tato odhalení z roku 2002 přinesla investigativním novinářům Pulitzerovu cenu a filmařům v roce 2015 Oscara za nejlepší film roku.

8. Kód Enigmy

Režie: Morten Tyldum

Hrají: Benedict Cumberbatch, Kiera Knightley, Matthew Goode a další…

Tam kde jsme začínali, také končíme. Druhá světová válka je studnicí námětů nejen pro videohry, ale také pro filmy. Zachraňte vojína Ryana, Nepřítel před branami nebo výše zmíněný Dunkerk vyprávějí příběhy o vojácích, přímo zapojených v prvních liniích bojů.

Kód Enigmy však k příběhům největšího válečného konfliktu světa přistupuje jinak. Popisuje totiž snažení britských vědců o prolomení šifry, díky které má nacistické Německo nad Spojenci převahu. Vynález týmu matematického génia Alana Turinga, který německou šifru prolomí, tak v důsledku ukončí druhou světovou válku o několik let dříve a zachrání tak stovky tisíc životů.

Bohužel má ale příběh o Turingovi, kterého ve filmu ztvárnil Benedict Cumberbatch (41), smutnou dohru. Turinga v roce 1952 zatýká britská policie kvůli obvinění ze sexuálních přestupků. Tímto přestupkem byla Turingova homosexualita, která byla v padesátých letech ve Velké Británii trestná. Jeho účast na prolomení nacistické šifry spadala do složky přísně tajné, a tak téměř nikdo netušil, že je obviněný válečným hrdinou.

(tod)

 

Fandím
13 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Christopher Nolan, Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, Danny Boyle, Tom Hardy, Steven Spielberg

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
americké filmy, Vlk z Wall Street, Chyť mě když to dokážeš, válečné filmy, krimi, nejlepší filmy, krimi filmy, Dunkerk, Kód Enigmy, filmy podle skutečné události, Spotlight, Všichni prezidentovi muži, Zodiac, 127 hodin, filmy podle skutečné předlohy, filmy o vrazích
TOPlist