TOP 7 nejlepších kultovních seriálů

20.02.2018

Kultovní seriály mají silnou fanouškovskou základnu, která nedá na daný pořad dopustit. Jejich fanoušci jsou naprosto oddaní a v jistém slova smyslu seriál doslova uctívají. Ti nejvěrnější z nich se za své oblíbené postavy i často převlékají (tzv. cosplay) a také vyznávají hodnoty, které daný seriál stanovuje.

Kultovní filmy a seriály se kromě své oblíbenosti většinou vyznačují nějakou kvalitou, která je poměrně důrazně odlišuje od mainstreamu. My vám proto přinášíme seznam sedmi nejlepších kultovních seriálů, které stále mají svou věrnou fanouškovskou základnu.

7. Řekni, kdo tě zabil

Seriál Řekni, kdo tě zabil je unikátní v mnoha aspektech. Ned už jako malý chlapec zjistil, že má zvláštní schopnost, oživovat mrtvé pouhým dotykem. Pokud ovšem mrtvého oživí na déle než jednu minutu, musí kvůli tomu zemřít někdo další. Naštěstí může Ned druhým dotykem oživlou mrtvolu znovu sprovodit ze světa. Díky své schopnosti se dá dohromady se soukromým detektivem, kterému pomáhá řešit různé zločiny. Jednoho dne však oživí jeho dávnou lásku a rozhodne se, že ji na živu nechá. Nesmí se jí však už nikdy znovu dotknout.

Seriál je unikátní nejen svou zápletkou, ale i skvělým vyprávěním, neobvyklým smyslem pro humor či úžasným pestrobarevným vizuálem, který svými sytými barvami nejvíce připomíná filmy od Wese Andersona (48). Proto bylo pro mnohé velkým překvapením a zklamáním, když bylo Řekni, kdo tě zabil po pouhých dvou sériích kvůli stávce scénáristů definitivně zrušeno.

6. Buffy přemožitelka upírů

Buffy je jedním z prvních počinů krále kultovních seriálů režiséra a scénáristy Josse Whedona (53). Ten už si v mládí dokázal vybudovat početnou fanouškovskou základnu, která všechny jeho seriály doslova „žrala“. V našem seznamu proto jeho jméno nevidíte naposledy. Whedon má mimo jiné na svědomí i veleúspěšné superhrdinské filmy. Byl totiž režisérem a scénáristou prvních Avengersz roku 2012a jeho pokračování s podtitulem Age of Ultron.

Přestože jeho seriál Buffy přemožitelka upírů nemá na ČSFD nijak vysoké hodnocení (má pouhých 52 %), i tak je u poměrně široké skupiny jejích fanoušků považována za velmi dobrý a zábavný seriál. Jeho název poměrně přesně vypovídá o příběhu, který seriál má. Buffy je náctiletá studentka, která ve volných chvílích bojuje s nadpřirozenými bytostmi, jako jsou upíři, vlkodlaci či démoni. S týmem několika pomocníků musí zvrátit různé pokusy temných bytostí o ovládnutí světa lidí.

5. Futurama

Futurama je dalším z animovaných seriálů geniálního Matta Groeninga. Ten má na svědomí i oblíbený seriál o světoznámé americké rodince Simpsonových. Futurama na první pohled vypadá dost podobně jako Simpsonovi pouze s tím rozdílem, že barva kůže jejích hrdinů není žlutá, jako tomu je v případě rodiny ze Springfieldu. Rozdílů mezi seriály je ale mnohem více. Simpsonovi odehrávají v současnosti, Futurama se (jak už je ostatně patrné z názvu) odehrává v budoucnosti roku 3000, humor se v obou seriálech také dost liší a dalším znatelným rozdílem je už několikrát zmiňovaná fanouškovská základna obou animáků.

Zatímco se seriál o žluté rodince dostal do povědomí široké veřejnosti a je v podstatě mainstreamovou záležitostí, Futurama nikdy tak plošného úspěchu nedosáhla. Její fanoušci jsou však velmi věrní a je to právě jejich podpora, která se zasloužila o mnohá znovuoživení seriálu a dokonce i několik celovečerních filmů, které slouží jako dlouhé díly jednotlivých sérií.

4. Městečko Twin Peaks

Kultovní seriál začátku devadesátých let se svou odlišností od tradičních televizních pořadů absolutně netají. Ať už jde o jeho hypnotický vizuál, absurdní příběhy či mysteriózní vyprávění, Twin Peaks je prostě „jiné“. Není se nakonec čemu divit, když za scénářem seriálu stojí David Lynch (72), který už na svědomí několik různých kultovních počinů má.

Příběh Městečka Twin Peaks se točí okolo mladého agenta FBI Dalea Coopera, kterého famózně ztvárnil Kyle McLachlan (58). Ten do Twin Peaks přijede vyšetřovat záhadnou vraždu mladé studentky Laury Palmerové. Fanoušci Lynchova seriálu se v loňském roce po více než pětadvaceti letech dočkali jeho pokračování. To bylo kritiky i fanoušky kultovního Twin Peaks hodnoceno jako úctyhodné pokračování oblíbené série.

3. Akta X

Akta X jsou obdobně mysteriózním seriálem, jako je Twin Peaks. Také sledují agenty FBI, a také jsou plná nadpřirozených a záhadných postav a událostí. 90. léta minulého století byla zkrátka opravdu přeplněná seriály o FBI agentech, kteří vyšetřují různé záhady. Málokterý se však dočkal takové podpory svých fanoušků, jako právě seriál o agentech Mulderovi a Scullyové.

Skeptička Scullyová a konspirátor Mulder v podání Gillian Anderson (49) a Davida Duchovnyho (57) jsou skvělým párem, které se svými odlišnými přístupy k „tajemnu“ velmi dobře doplňuje. Paranormální jevy jsou v seriálu skvěle zpracovány a z nejednoho dílu vám bude běhat mráz po zádech. Stejně jako Twin Peaks se i Akta X dočkala moderního pokračování, které letos oslavilo své desáté narozeniny, ale bohužel není ani zdaleka tak dobře hodnocené, jako jeho původní sezóny.

2. Firefly

Z nadpřirozena se teď posuneme dokonce až do vesmíru. Firefly je dalším počinem Josse Whedona a žánrově je něco mezi sci-fi a westernem. Posádka vesmírné lodě Serenity se skládá z charizmatického kapitána Malcolma Reynoldse, kterého hraje Nathan Fillion (46), ostříleného pilota Washe v podání Alana Tudyka (46),  luxusní společnice Inary, kterou hraje Morena Baccarin (38) a několika dalších členů, které si jejich fanoušci zamilovali.

Firefly však bylo kvůli zásahům televize Fox, která seriál vysílala v nepřívětivých vysílacích časech a navíc v podivném pořadí, hned po první sérii zrušeno. To spoustu jeho fanoušků rozhněvalo natolik, že byly poštovní i emailové schránky televize plné rozhořčených vzkazů, požadujících obnovení oblíbeného seriálu. K tomu sice bohužel nedošlo, ale přesto televizi donutili, aby otevřené příběhové linky uzavřeli alespoň závěrečným televizním filmem.

1. Star Trek

První místo v našem seznamu nemůže zaujmout nic jiného než původní Star Trek. Ten byl v šedesátých letech tím nejpokrokovějším počinem na televizní scéně, a to se netýkalo pouze převratných speciálních efektů, ale i svým pohledem na společnost budoucnosti. Star Trek si okamžitě vybudoval velmi silnou fanouškovskou základnu, jejíž členové si říkají Trekkies.

Ti jezdí v převlecích svých oblíbených postav na různé sjezdy, kde debatují nad jednotlivými díly, pořádají rozhovory s herci, uskutečňují promítání svých oblíbených dílů a podnikají mnoho dalších společných aktivit. Není proto divu, že ze seriálu vznikl nespočet spin-offů, a to jak seriálových, tak filmových. Každý Trekkie má svého oblíbeného kapitána, ať už je to Kirk, Pickard nebo Janewayová, svou oblíbenou posádku i vesmírnou loď. Jen stěží byste dnes hledali člověka, který o fenoménu jménem Star Trek v životě neslyšel.

(tod)

Fandím
10 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Mark Sheppard, Robert Butler, Russ Tamblyn, Sarah Michelle Gellar, David Lynch, Gillian Anderson, David Duchovny

Filmy:
Akta X, Firefly, Městečko Twin Peaks, Buffy, přemožitelka upírů, Star Trek, Futurama, Řekni, kdo tě zabil

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
komediální seriály, sci-fi seriály, kultovní seriály, žebříčky, žebříčky seriálů, seriálové žebříčky, nejlepší seriály, krimi seriály, David Lynch seriál, animované seriály, Futurama zajímavosti, seriály 90-tá léta, Buffy přemožitelka upírů hodnocení, hodnocení seriálů, Star Trak původní seriál
TOPlist