TOP 6 eastereggů v Jumanji: Vítejte v Džungli

03.02.2018

Nové pokračování původního oblíbeného dobrodružného filmu s Robinem Williamsem v hlavní roli trhá v kinech od své prosincové premiéry jeden rekord za druhým. Nový díl s podtitulem Vítejte v džungli! se od své předlohy z roku 1995 v mnoha ohledech liší. Přesto se však tvůrcům loňského snímku podařilo do volného pokračování vložit několik odkazů a eastereggů na předchozí film. A přesně ty vám chceme představit.

Musíme vás ale předem varovat, že bude následující text plný SPOILERŮ. Pokud jste tedy Jumanji: Vítejte v džungli! zatím neviděli, honem to běžte napravit. Jednak si pak budete moci beze strachu přečíst tento článek a druhak je nový díl celkově velmi povedeným filmem. Připraveni? Jdeme na to.

  1. 1. „Deskovka“ v písku

První easteregg, který nám filmaři naservírují, na sebe nenechá dlouho čekat. Ve skutečnosti na sebe nenechá čekat vůbec, protože ho tvůrci představí hned v první scéně filmu. V prvním záběru totiž můžeme vidět původní deskovou hru, pokrytou pískem a odhozenou na pláž v americkém New Hampshire, kde se také děj prvního dílu odehrával.

Přesto je tento odkaz na film z roku 1995 určitou nesrovnalostí. Poslední scéna Jumanji sice končí záběrem na deskovou hru zasypanou pískem, ale jde o úplně jinou pláž. V úplně jiném státě. Na úplně jiném kontinentě. Deskovou hru totiž v posledním záběru filmu nacházejí dvě dívky, které se mezi sebou baví francouzsky.

Buď má tedy New Hampshire utajenou francouzsky mluvící komunitu, nebo mají jeho obyvatelé takovou smůlu, že se jim hra po několika letech vrátila. Pravděpodobně za to ale bude moci kletba. Vždycky je to kletba.

  1. 2. „Tady byl Alan Parrish“

V další z mnoha scén, které na první Jumanji odkazují (věřte, je jich hodně), můžeme vidět nápis „Alan Parrish was here“. Tento nápis se nachází v přístřešku „Hydroplána“ Mc Donougha, kterého hraje Nick Jonas (25). Alan Parrish bylo jméno postavy, kterou si v původním filmu zahrál právě Robin Williams.

Dozvídáme se i to, že je to právě Alan Parrish, kdo hru „postavil“. Tahle poznámka je ale myšlena spíše metaforicky, protože si nedokážeme představit, že by se Williamsova podílela na dalším vývoji hry, která mu ze života udělala na více než dvacet let peklo. Navíc je z filmu zřejmé, že Jumanji žádné vývojáře nepotřebuje.

Hra si totiž žije si totiž vlastním životem, což nás přivádí k odkazu číslo tři.

  1. 3. Jumanji se vyvíjí

V první části filmu, kdy jsou děti ještě v reálném světě, se dozvídáme, že deskové hry už nejsou pro děti žijící v současnosti takovým lákadlem, jako tomu bylo v případě první filmu. Jumanji se proto vyvine ve videohru, kterou se teenageři rozhodnou vyzkoušet.

V šedesátých letech, kdy se začnou odehrávat události původního Jumanji, byly deskové hry oblíbenou kratochvílí, ale v letech devadesátých se hra musí přeměnit v televizní videohru, aby o ni měl vůbec někdo zájem.

Dnes by tedy Jumanji asi musela být mobilní hrou, nebo by se musela odehrávat ve virtuální realitě.

  1. 4. Starý známý

Dalším eastereggem k prvnímu filmu je hlavní padouch nového Jumanji. Postava Bobbyho Cannavalea se totiž jmenuje Van Pelt. Stejné jméno nesl i lovec, který Alana ve snímku z roku 1995 pronásledoval.

Nyní se zdá, že Van Pelt změnil povolání a z původního lovce se stal padouchem, který více odpovídá videohernímu žánru, který Vítejte v džungli! představuje. Nová verze Van Pelta je tedy nebezpečným žoldákem, který se ve svém honu za zeleným drahokamem nezastaví před ničím.

  1. 5. „Rockova“ wrestlingová minulost

Ve chvíli, kdy se naši mladí hrdinové přenesou do videoherního světa a do těl svých avatarů, je divákům naservírováno hned několik vtípků na těla postav, za které budou hru hrát. Například Dwayne Johnson (45) v roli doktora Smoldera Bravestona si střílí z toho, jak je herec sám ve skutečnosti vypracovaný nebo ze své plešaté hlavy.

A aby byly vtipy i pořádně „meta“, v jedné z bojových scén předvede Johnson svůj klasický „Rock Bottom“, což byl jeden z jeho chvatů, které používal v době, když byl ještě profesionálním wrestlingovým zápasníkem.

Je ale pravda, že se jen obtížně hledá film, kde by „The Rock“ svůj oblíbený kousek nepředvedl. Mohli jsme ho například vidět i v posledním Rychle a zběsile, v Johnsonově epizodní roli ve Star Trek: Voyager nebo třeba ve filmu Vítejte v džungli (což není nové Jumanji, ale akční film z roku 2003).

  1. 6. Indiana Jones je všude

Odkazů na oblíbenou filmovou sérii s Harrisonem Fordem (75) v hlavní roli je v Jumanji: Vítejte v džungli! nespočet. Od oblečení Johnsonovy postavy až po chodbu plnou nástrah, kterou musí naši hrdinové projít. Každá past, která na hrdiny nového Jumanji čeká je přímým odkazem na jeden z filmů o nejslavnějším archeologovi.

 

Co jste ale možná nevěděli je fakt, že je režisér Jumanji: Vítejte v džungli! Jake Kasdan synem scénáristy prvního příběhu o Indiana Jonesovi, Dobyvatelé ztracené archy.

Jakých odkazů jste si všimli vy? Přehlédli jsme něco důležitého nebo se nám podařilo všechny eastereggy vyčerpat?

Fandím
2 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Jack Black, Kevin Hart, Karen Gillan, Dwayne Johnson

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
akce, novinky v Kinech, úspěšné filmy, hry, Dwayne Johnson filmy, dobrodružné filmy, žebříčky, zajímavosti o filmech, filmové žebříčky, eastereggy, Jumanji: Vítejte v Džungli, Jumanji pokračování, Dwayne Johnson kariéra, filmy z džungle, Alan Parrish, Jumanji postavy, úpěšné filmové novinky
TOPlist