TOP 5 změn v novém sestřihu Ligy spravedlnosti

23.03.2021

V roce 2017 se v kinech objevil velmi očekávaný komiksový film, který měl být odpovědí studia DC na úspěchy Avengers od konkurenčního Marvelu. Žádná velká sláva se však nekonala, a Liga spravedlnosti si tak srdce komiksových nadšenců rozhodně nezískala. Je však třeba mít na paměti, že natáčení tohoto snímku provázela řada (často i tragických) okolností, které se na výsledném filmu viditelně podepsaly.

Jednou z těch nejznámějších byla výměna režiséra Zacka Snydera (55) za Josse Whedona (56), když už byl film téměř hotový. Snydera totiž potkala tragická událost a po smrti své dcery se rozhodl od projektu odstoupit. Nahradil jej Whedon, který v minulosti pracoval právě na konkurenčních Avengers: Age of Ultron.

Práce obou režisérů je však diametrálně odlišná, a když Whedon dostal za úkol pracovat s už téměř hotovým filmem, musel do něj nějak „vlámat“ svou vizi. Proto udělal několik dotáček a naprosto změnil tón filmu. Nespokojení fanoušci nakonec skrze různé petice a jiné kampaně donutili studio Warner Bros., aby po čtyřech letech vrátilo otěže Snyderovi, dalo mu nemalý rozpočet a nechalo mu s novou verzí volnou ruku. Výsledkem byl takzvaný „Snydercut“ a v dnešním článku vám představíme pět nejvýraznějších změn oproti původnímu filmu.

5. Nový formát

První věc, které si v nové verzi tohoto superhrdinského velkofilmu nejspíš všimnete, je naprostá změna vizuálu. Možná, že budete chvíli zmateně hledat nastavení obrazovky, abyste si Snyderovu Ligu Spravedlnosti nastavili na normální širokoúhlé zobrazení, na které jste zvyklí. Takové nastavení ale nenajdete, jelikož režisér obraz schválně ořízl na poměr 4:3 místo 16:9.

Ty černé obdélníky po stranách vaší obrazovky jsou tak ve filmu schválně, jelikož jsou součástí režisérovy vize. To ale není jediná očividná změna, kterou objevíte už v prvních momentech sledování nového sestřihu. Velmi zjevná je i změna barev, které více korespondují s novým vyprávěním. Snyderova Liga spravedlnosti je totiž o poznání temnější, což se odráží i v barevné škále filmu.

Sečteno a podtrženo, nesnažte se při sledování Snyderovy verze filmu změnit nastavení své obrazovky. Závada totiž s největší pravděpodobností není na vašem přijímači.

4. Příběhy hrdinů

I další změny se v novém sestřihu dočkáte poměrně rychle. Snyder se totiž rozhodl věnovat mnohem víc času představení jednotlivých hrdinů. U těch zažitých, jako jsou Superman, Batman nebo Wonder Woman, to dělat nemusel, ale Flash i Cyborg si zasloužili lepší úvod. Tentokrát už nejsou jen tak bezděčně vhozeni do děje, ale oba mají vlastní příběh, za který ovlivňuje jejich rozhodování.

Flash alias Barry Allen v podání Ezry Millera (28) je chudým studentem kriminologie, který má v současnosti hned několik různých brigád, aby mohl zafinancovat své studium. To navíc musí skloubit se svým hrdinstvím, což je přes jeho superrychlost téměř nadlidský úkol. Je to zkrátka člověk, který je rychlejší než rychlost světla, ale přesto nemá dost času na normální fungování.

Příběh Cyborga je v nové verzi filmu ještě zajímavějšía o poznání tragičtější. Jako vynikající student a atlet tráví většinu času se svou matkou, jelikož na něj jeho otec věčně nemá čas. Jednoho dne se matka se synem dostanou do děsivé autonehody a oba zemřou. Cyborgův otec je ale špičkovým vědcem a rozhodne se svému synovi vrátit život. Jeho čin chlapce promění k nepoznání v nejvýkonnější superpočítač na světě, který si však zachoval svou lidskost.

3. Lepší padouši

Podobné péče se v nové verzi filmu dočkali i záporáci. Kromě vizuální proměny Steppenwolfa z podivného a často až vtipně vypadajícího padoucha v děsivé monstrum jsme se dočkali i zásadní příběhové změny. Steppenwolf už totiž není hlavním padouchem, jelikož za jeho nitky tahá někdo jiný. Steppenwolf totiž v minulosti zradil svého pána, a jako trest mu musí k nohám složit 50 tisíc různých světů včetně Země.

Jeho pánem je obávaný Darkseid, který v nové Lize spravedlnosti funguje podobně, jako Thanos v původních Avengers. Darkseid je podle komiksů jednou z nejmocnějších bytostí vesmíru a úhlavním nepřítelem superhrdinského týmu. Ačkoliv hrdinové nakonec přeci jen zvítězí, porážkou Steppenwolfa jejich strasti nekončí. Musí se totiž připravit na mnohem krušnější časy.

2. Epilog

Snyderova verze filmu o nejsilnějším superhrdinském týmu totiž končí jinak než předchozí zpracování Josse Whedona. Poslední scéna původního filmu se odehrává na luxusní jachtě Lexe Luthora v podání Jesseho Eisenberga (37), kam připlouvá jeden z nepřátel Batmana – zkušený válečník Deathstroke. I Snyder tuhle scénu do svého filmu zařadil, jen se v ní objevuje jiný dialog. Luthorovi tentokrát nejde o založení týmu superpadouchů, ale o to, aby Deathstrokeovi prozradil skutečné jméno netopýřího strážce Gothamu.

Touhle scénou ale Snyderův sestřih nekončí, jelikož se na ni režisér rozhodl „přilepit“ ještě další dvě. První se odehrává v postapokalyptické budoucnosti, ve které tragicky zemřela Lois Lane, což ze Supermana udělalo nepředvídatelnou zbraň hromadného ničení, která vyhladila většinu populace. Postavila se mu jen hrstka statečných včetně zbylých hrdinů z Ligy (Batman, Flash a Cyborg) a několika nepředvídatelných spojenců, jako je Mera, Joker nebo již zmíněný Deathstroke.

Poslední scéna prozradí, že tahle vize budoucnosti byla jen noční můrou Bena Afflecka (48) v roli Bruce Wayna, kterého probudí návštěva neznámého hosta. Tím je další superhrdina Martian Manhunter, který chce s Batmanovým týmem spojit své síly.

1. Dvojnásobek prostoru

Na konec dnešního článku jsme si nechali snad nejzásadnější změnu, díky které byly možné všechny ostatní. Žádný režisér by totiž nebyl schopný nacpat všechny výše zmíněné věci a hromadu dalších do dvouhodinového filmu. Snyder však dostal od studia Warner Bros. volnou ruku, a tak se na streamovací službě HBO Max objevil více než čtyřhodinový režisérský sestřih.

Snyder navíc dostal k dispozici další rozpočet v hodnotě sedmdesáti milionů dolarů, který využil na hrstku dotáček, ale především oživení obsahu, který původně zůstal ve střižně. Naprostá většina novinek byla totiž už natočená, ale nehodila se do vize, kterou měl pro svou verzi Ligy spravedlnosti Joss Whedon.

Ten měl navíc svázané ruce tím, že jeho verze mířila do kin, zatímco Snyder točil pro streamovací platformu. Na internetu si čtyřhodinové snímky dovolit můžete, ale v kinech byste s tak dlouhým filmem nepochodili.

(tod)

Fandím
5 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Zack Snyder, Jesse Eisenberg, Ben Affleck, Ezra Miller

Filmy:
Muž z oceli

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Ben Affleck filmy, komiksové filmy, Superman, liga spravedlnosti, komiksové postavy, Flash, postavy, Liga spravedlnosti zajímavosti
TOPlist