TOP 5 záporáků z tarantinovek

03.02.2023

Quentin Tarantino (59) je pro řadu filmových nadšenců režisérem, který dokáže každý scénář proměnit v čiré „zlato“. Jeho filmy sice nejsou pro každého, ale otrlí diváci si v nich skutečně libují. Když odhlédnete od veškeré krve a násilí, je Tarantino i fantastickým vypravěčem, který dokáže bez problému předat i sebesložitější myšlenku.

V dnešním článku vám představíme pětici postav, které jeho filmy pozvedají na ještě vyšší úroveň. Každý film je totiž jen tak dobrý, jako jeho ústřední padouch. Proto se v dnešním článku zaměříme na ty nejlepší záporáky, které se v takzvaných tarantinovkách objevují.

Marsellus Wallace

Vzhledem k povaze prvního snímku dnešního článku nelze v případě Marselluse Wallace jednoznačně tvrdit, že jde o padoucha. Mafiánský boss v podání Vinga Rhamese (63) v některých příbězích Pulp Fiction sice funguje jako záporák, jinde bychom jej za padoucha mohli označit jen s velkými obtížemi.

Když se ale ocitá v pozici šéfa losangeleského podsvětí, a ne v pozici sexuálního otroka zvrhlého Zeda, jde o postavu, která vzbuzuje respekt u všech, kdo s ním přijdou do kontaktu. Koluje o něm řada děsivých příběhů, které i těm nejdrsnějším mafiánům nahánějí noční můry. Respekt, který pan Wallace vzbuzuje, je ještě víc úctyhodný v českém dabingu, kde mu svůj hlas propůjčil Václav Vydra (67).

Vic Vega

V dnešním článku každý z filmů zmíníme pouze jednou. Možná vás proto zarazí, že hned v druhém bodě uvádíme mafiána Vegu. Pozorní čtenáři si však určitě všimli, že jsme nezmínili Vincenta, kterého si zahrál John Travolta (68) v Pulp Fiction, ale Vica, který se objevil v Tarantinově prvotině – v Gaunerech.

Vica v podání Michaela Madsena (65) bude většina filmových fanoušků znát pod jeho kriminálním aliasem, který zní Pan Světlý. Jde o největšího sadistu ze skupinky bankovních lupičů, který se vyžívá v brutálním mučení svých obětí. Ačkoliv ze začátku působí velmi klidně, jak se postupně situace vyhrocuje, ukazuje se i pan Světlý v pravém světle.

Celá situace se vyhrotí nejvíc, když se Vic rozhodne získat informace od zajatého policisty. S úsměvem na tváři a do rytmů veselé písně popadne nůž a uřízne svému zajatci ucho.

Bill

Asi nebude těžké uhodnout, ve kterém z Tarantinových filmů se objevuje následující záporák. Kill Bill je totiž dost příznačným názvem, který prozrazuje vše, co o jeho ději potřebujete vědět. Zhrzená žena se mstí šéfovi zabijáckého komanda, které na jeho příkaz zmasakrovalo všechny hosty jejího svatebního dne.

Uma Thurman (52) se ve dvojdílném snímku postupně prosekává svými bývalými kolegy, až nakonec stane tváří v tvář vůdci Zabijáckého komanda zmijíBillovi. David Carradine ztvárnil sečtělého charizmatického vrahouna, který si dokázal získat respekt těch nejnebezpečnějších nájemných vrahů na světě.

Je skvělým manipulátorem, který vždy dosáhne svého, přestože rozhodně nepůsobí hrozivě svým zevnějškem. Zatímco v prvním díle je Bill monstrem bez tváře, které působí spíš jako neomylný strašák, zatímco ve druhém díle ukazuje i svou překvapivě lidskou tvář. Jeho láska k Beatrix však nesmaže děsivé zločiny, kterých se během svého života dopustil.

Calvin Candie

Nyní se přesuneme do roku 2012, kdy se v kinech objevil první ze dvou Tarantinových westernů. Nespoutaný Django vypráví příběh černošského otroka, který získá svobodu a vydá se na dráhu nebezpečného lovce odměn. Jamie Foxx (55) a Christoph Waltz (66) tak tvoří neomylnou dvojici, která je jediným účinným nástrojem proti stále se rozrůstajícím zločineckým gangům.

Django a dr. Schultz jsou ale nespornými hrdiny, kteří jdou po krku jen těm nejodpornějším zločincům. Djanga ale pohání ještě jedna věc. Snaží se najít svou ženu a jeho hledání ho zavede až na ranč otrokáře Calvina Candieho, kterého mistrně ztvárnil Leonardo DiCaprio (48).

A že skutečně šlo o mistrný výkon! DiCapria většina z nás zná jako naprostého klaďase a idola dívčích srdcí, ale v Nespoutaném Djangovi se proměnil v tak odpornou lidskou bytost, že jste ho zkrátka museli nenávidět. Zároveň vás čekala obrovská radost, když ho konečně potkal osud, který si zasloužil.

Hans Landa

U Christopha Waltze zůstaneme i v posledním bodě dnešního seznamu a přesuneme se k filmu, který jej z neznámého rakouského herce prakticky přes noc proměnil v jednu z největších hollywoodských hvězd. Řeč je samozřejmě o Hanebných panchartech z roku 2009, ve kterých si zahrál ledově klidného nacistického oficíra Hanse Landu.

Díky jeho senzačnímu výkonu se Landa objevuje na naprosté většině článků o nejlepších filmových padouších historie vedle Dartha Vadera nebo Saurona. Z každého jeho slova čiší autorita a snad ještě děsivější je jeho mlčení. Jakmile se s vámi pustí do hovoru, máte okamžitě pocit, že zná všechny vaše hříchy i to, že jste třeba osmi letech ukradli v obchodě žvýkačku.

Je to vysoce inteligentní muž, který ihned dokáže odhalit sebemenší lež. Kdyby nebyl nelítostným nacistou, mohlo by být skvělým vyšetřovatelem na úrovni Sherlocka Holmese. Posledním důkazem výjimečnosti Waltzova vynikajícího hereckého výkonu je i Oscar za nejlepšího herce ve vedlejší roli, kterého za Hanebné pancharty obdržel.

(tod)

Fandím
13 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Michael Madsen, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio, David Carradine

Filmy:
Pulp Fiction: Historky z podsvětí, Gauneři, Kill Bill 2, Nespoutaný Django

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
leonardo dicaprio, filmoví záporáci, Tarantinovy filmy, záporáci ve filmu, Kill Bill postavy, Quentin Tarantino, tarantinovky
TOPlist