TOP 5 zajímavostí z natáčení původního Jumanji

02.10.2020

Letos je to už pětadvacet let, co se v kinech objevilo legendární Jumanji s Robinem Williamsem. Williams byl senzačním komikem, který z každého filmu dělal absolutní klenot. V roce 2014 si však po dlouhém boji s depresemi vyvolanými neurologickou poruchou sáhl na vlastní život, a svět tak přišel o člověka, který dokázal pobavit i ty největší morouse.

Jedním z jeho nejslavnějších filmů je dobrodružné Jumanji, ve kterém ztvárnil Alana Parrishe – chlapce, který před šestadvaceti lety uvízl v záhadném světě deskové hry. Dnes si proto tento snímek připomeneme a představíme vám pětici zajímavostí, které jste o tomhle filmovém trháku z poloviny devadesátých let možná ani netušili.

5. Vyrazte na Jumanji

Možná si říkáte, že je Jumanji velmi zvláštní název pro film. Proč by tvůrci pojmenovali svůj snímek o kouzelné deskovce tímhle podivným novotvarem? „Jumanji“ ale není slovo, které by si filmaři jen tak vymysleli. I ve skutečnosti totiž nese význam.

Pochází z afrického jazyka Zulu či isiZulu a do češtiny by se dalo Jumanji přeložit jako mnoho účinků. Spisovatel Chris Van Allsburg (71), jehož stejnojmenná kniha sloužila jako předloha filmové adaptace, toto slovo záměrně využil, aby naznačil, že může hraní jeho fiktivní deskové hry na hráče působit různými způsoby.

To pravděpodobně věděl i Robin Williams, který však často vtipkoval, že je Jumanji jen názvem jednoho z ostrovů v Karibiku. Na ostrově Jumanji si však dovolenou neužijete, a to zejména kvůli tomu, že žádný takový ostrov neexistuje.

4. Náhradní Alan

Při výběru herců filmaři často uspořádávají sáhodlouhé konkurzy, aby vybrali toho skutečně nejlepšího představitele pro své filmové hrdiny. Ani u Jumanji to nebylo jinak. Nejenže si mladou Judy chtěla původně zahrát Scarlett Johansson (35), která v roce 1995 teprve v deseti letech právě začínala svou filmovou kariéru, ale i Alana si chtěli zahrát jiní herci.

Williams navíc nebyl ani zdaleka první volbou tvůrců. Ti totiž původně chtěli, aby se role přerostlého chlapce ujali jiní herci. A bylo jich opravdu hodně. Role měla připadnout takovým jménům, jako jsou Bruce Willis (65), Tom Hanks (64), Harrison Ford (78), nebo dokonce Ardnold Schwarzenegger (73). Místo těchto akčních hrdinů však role nakonec připadla právě Williamsovi a upřímně bychom si Jumanji bez něj ani nedokázali představit.

3. Jumanji ve vesmíru

Dnes už asi všichni vědí, že se Jumanji v roce 2017 dočkalo novodobého zpracování s novým příběhem a novými herci. Snímek s podtitulem Vítejte v džungli! však není klasickým pokračováním, ale rebootem, který si dal za cíl odstartovat novou sérii. I když se jeho loňské pokračování s názvem Jumanji: Další level nesetkalo s takovými ovacemi jako film z roku 2017, i tak jde o solidní film.

Věděli jste, že má ale Jumanji ještě jedno nepřímé pokračování? To šlo do kin v roce 2005 a neslo název Zathura: Vesmírné dobrodružství. Protože oba filmy šly do kin s desetiletým odstupem, spoustě diváků uniklo, že mají Jumanji a Zathura řadu společného. Oba se týkají kouzelných deskovek a oba vycházejí z knižní předlohy Chrise Van Allsburga. Hlavní rozdíl je v tom, že zatímco Jumanji vypráví příběh z tajemné džungle, Zathura se odehrává ve vesmíru.

2. Sněží?

Spousta filmových scén je vytvořena za účelem oklamání diváka. To však není ani zdaleka tak nekalé, jak se to může po přečtení této věty zdát. Jde zkrátka o to, že se filmaři musí často spolehnout na různé triky, aby mohli divákům ukázat to, co chtějí. Konec konců, přesně z tohoto principu vycházejí i všechny počítačové efekty.

I v Jumanji jsou proto použity různé zkratky a „zlepšováky“, aby tvůrci dosáhli svého. Věděli jste například, že je sníh v závěrečné scéně filmu falešný? Scéna se natáčela ve Vancouveru, kde během zimy spíše prší, než aby sněžilo. Proto byly do kanadské metropole dovezeny tuny umělého sněhu, aby filmaři navodili tu správnou vánoční atmosféru.

1. Můžete si zahrát i doma

Co byste řekli na to, kdybychom vám prozradili, že si deskovou hru Jumanji můžete zahrát i doma. Stačí vám k tomu jen přibližně 61 tisíc dolarů. Přesně s takovou cenovkou se totiž v roce 2014 vydražila původní rekvizita hry, která byla použitá ve filmu. Na astronomické částce se podílelo téměř 200 nabídek a cena se nakonec zastavila na přesně 60 800 dolarech.

Nejspíš nemůžete předpokládat, že vás desková verze Jumanji doslova vtáhne dohry stejně jako ve filmu, ale nový majitel si ji kvůli dlouhým zimním večerům s největší pravděpodobností nepořídil. Spíše ji má někde vystavenou jako chloubu své sbírky. Pro účely hraní by mu totiž bohatě stačila jedna z běžně dostupných verzí hry, které se skutečně dají hrát.

(tod)  

Fandím
24 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Scarlett Johansson, Arnold Schwarzenegger, Robin Williams, Tom Hanks

Filmy:
Jumanji, Zathura: Vesmírné dobrodružství

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
TOPlist