TOP 5 zajímavostí o filmu Team America: Světovej policajt

20.05.2020

Team America: Světovej policajt je nekorektní komedií, za kterou stojí tvůrci obdobně nekorektního South Parku. Ve svém filmovém počinu z roku 2004 se Matt Stone (48) a Trey Parker (50) rozhodli vyměnit seriálovou animaci za loutky a natočili tak snímek o „elitní“ jednotce amerických vojáků, která bojuje s terorismem po celém světě.

Nyní před nimi stojí nová hrozba v podobě severokorejského diktátora Kim Čong-ila. Aby mohli jeho teroristickou organizaci infiltrovat a rozbít zevnitř, najímají policisté senzačního herce z Broadwaye, který se jako jediný dokáže přesvědčivě vydávat za teroristu. Team America: Světovej policajt nabízí téměř 100 minut nekorektní zábavy, kterou si v Hollywoodu mohou dovolit dělat pouze tvůrci South Parku.

V dnešním článku si proto tento snímek připomeneme a představíme vám pětici zajímavostí, které jste o jeho přípravě s největší pravděpodobností netušili, a které vám mohly uniknout.

5. Šetřivý Paramount

Většina filmů potřebuje ke svému vzniku finanční podporu nějakého filmového studia. Samozřejmě existují i nízkorozpočtové nezávislé filmy, ale mezi ty Team America rozhodně nepatří. Když se Stone a Parker poprvé vydali hledat studio, které by jejich nejnovější projekt zaplatilo, byli sami překvapeni, s jakou rychlostí se jim podařilo dohodnout se s Paramount Pictures.

Paramount se totiž okamžitě chytil tvůrců, kteří už téměř deset let sklízeli na televizních obrazovkách jeden úspěch za druhým, a čekali, že to samé provedou i na stříbrném plátně. Navíc se domnívali, že využitím loutek ušetří spoustu peněz, které by jinak museli vyplatit hercům. To se ale ošklivě přepočítali.

Tvorba loutek byla velmi nákladná, a drahé byly i „natáčecí lokace“, které musely být pro každou scénu speciálně vytvořeny. Z jejich úsporného opatření se tak stala obrovská investice.

4. Francouzské kočičí hlavy

Ostřílený policejní tým cestuje pro plnění svých nebezpečných misí po celém světě. Boj s terorismem je totiž globální záležitostí, ve které hranice národů postrádají smysl. Jedním z prvních míst, ve kterých Team America zasahuje je Paříž, kde se teroristé snaží zničit Eiffelovu věž.

Celá scéna je naprosto absurdní a při jejím sledování nebudete moci zadržet smích. To je ovšem chyba, protože vám kvůli tomu může uniknout několik ještě zábavnějších detailů, které tvůrci do těchto záběrů skryli. Pokud se například zaměříte na povrch francouzských ulic, zjistíte, že nejde o normální čtvercové kočičí hlavy, ale že mají dlažební kostky jiný tvar.

Francouzské ulice jsou ve filmu totiž dlážděny kostkami ve tvaru francouzských croissantů.

3. Uražení herci?

Tvůrci South Parku jsou známí tím, že si ve svém seriálu rádi střílí z hollywoodských herců a jiných celebrit. Ani Team America: Světovej policajt není v tomhle ohledu výjimkou. Kim Čong-il totiž ve své organizaci využívá právě herce, kteří mu pomáhají plánovat a provádět teroristické útoky.

Možná byste si mysleli, že to mohlo některé slavné tváře pořádně namíchnout, konec konců například Barbara Streisand (78) veřejně vystoupila proti svému zpodobnění v jejich seriálu, a rozhodně nebyla jediná. Většina herců, kteří se ale objevili v Teamu America byla ze své „role“ ve filmu naprosto nadšená.

Příkladem za všechny je Alec Baldwin (62), který ve filmu funguje jako hlavní vůdce hereckých teroristů. Tvůrci na něm nenechali nit suchou a udělali si z něj legraci i v rámci písně hrající při závěrečných titulcích. Ta totiž nese název: „Jsi k ničemu, Alecu Baldwine.“ Baldwin má ale zkrátka smysl pro humor a stejně jako George Clooney (59) nebo Matt Damon (49) má ze svého zapojení do filmu radost.

2. Netradiční zeleň

Kromě svého legendárního smyslu pro humor jsou Matt Stone a Trey Parker proslulí i svým volnomyšlenkářstvím. Otevřeně bojují za legalizaci snad všeho, co se legalizovat dá, což dokázali i na vyhlášení Oscarů v roce 2000. Tehdy na slavnostní ceremoniál dorazili v dámských šatech, a dle svých slov i pod silným vlivem LSD.

Jejich boje za legalizaci drog si můžete povšimnout i v Teamu America, a to ve scénách, které se odehrávají ve slunné Panamě. Jde o podobný detail jako v případě dlážděných croissantů, ale jakmile si jej všimnete, už z něj nebudete moci spustit oči. Když se totiž zaměříte na keře, stromy a květiny, které ve filmové verzi Panamy rostou, všimnete si, že mají všechny (kromě několika palem) stejný tvar.

Ano. Všechny tyto rostliny jsou ve skutečnosti keříky marihuany.

1. Team America: Apokalypsa

Tvorba filmů je náročnou záležitostí, která vyžaduje dlouhé přípravné fáze. Proto může během vytváření finálního konceptu dojít k několika zásadním změnám, což se stalo i v případě Teamu America. Ten totiž původně vůbec neměl být akčním filmem o policejní jednotce bojující s terorismem, ale snímkem z jiného akčního žánru.

Tvůrci se původně inspirovali v katastrofických filmech a chtěli své loutky podrobit brutální zkáze hroutícího se velkoměsta. Inspirací se jim stal snímek Den Poté, který šel do kin v tom samém roce jako jejich počin. Stone a Parker si sehnali jeho scénář a chtěli jej udělat úplně stejně, jen s nahrazením skutečných herců loutkami.

Ze svého nápadu však museli nakonec upustit, a to hned z několika důvodů. Tím hlavním však byla otázka práv, protože Team America: Světovej policajt vznikal pod hlavičkou Paramount Pictures a Den poté patřil studiu 20th Century Fox.

(tod)

Fandím
1 fanoušek
Nesnáším
2 antifanoušci
Celebrity:
Matt Stone, Barbra Streisand, Alec Baldwin, Trey Parker

Filmy:
Den poté, Team America: Světovej policajt

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
komedie, akční komedie, zajímavosti o filmech, Team America, Matt Stone filmy, Alec Baldwin, loutkové filmy, loutky ve filmu, loutkové komedie, Team America zajímavosti
TOPlist