TOP 5 zajímavostí, které jste netušili o Kubrickově Osvícení

13.01.2020

V polovině listopadu 2019 šel do kin snímek s názvem Doktor Spánek, který je pokračováním kultovního Osvícení z roku 1980. Hrdinou nového filmu je již dospělý Danny, jehož role se nyní zhostil Ewan McGregor (48). Přestože nový snímek Mikea Flanagana (41) sklízí úspěchy na všech frontách, původnímu filmu se může vyrovnat jen těžko.

To totiž natočil jeden z nejslavnějších režisérů historie, který mimo jiné stojí i za 2001: Vesmírná odysea, Lolitou nebo Mechanickým pomerančem. Snad jediným, komu se filmová adaptace Osvícení nepozdávala, byl autor původní předlohy Stephen King (72). Přestože měl slavný hororový spisovatel k filmovému zpracování své knihy řadu výhrad, diváci si Osvícení na stříbrném plátně zamilovali a dodnes jde o jeden z nejslavnějších hororů historie.

V redakci jsme se proto rozhodli, že vám dnes představíme pět zajímavostí, které jste o tomto legendárním filmu pravděpodobně netušili. Tak se pohodlně usaďte a s klidem se pusťte do dnešního článku. Ostatně, jak známo: „Samá práce a žádná zábava dělá z Jacka nudného patrona.“

5. Tajemství Jackovy kravaty

Když už jsme zmínili postavu Jacka Torrance, kterou si ve filmu zahrál Jack Nicholson (82), měli bychom vám alespoň trochu přiblížit, s jakou precizností Stanley Kubrick tuto postavu vytvořil. Kubrick byl totiž proslulý svým perfekcionismem, a tak je každá část jeho filmu pečlivě vystavena od základů, a nic v něm není náhodou.

Každé zhlédnutí jeho filmů s sebou přináší objevování nových a nových detailů, kterých jste si dříve nevšimli, i když jste jej viděli třeba už desetkrát. Příkladem za všechny může být i zelená kravata, kterou má Jack na sobě v úvodu filmu, když se uchází o místo správce hotelu Overlook. Pozorní diváci si mohou všimnout, že má jeho kravata na sobě velmi nenápadný vzor bludiště, které ve filmu později hraje důležitou roli.

4. Gradyho „dvojčata“

Asi všichni se shodneme, že tou nejděsivější věcí, kterou mohou filmaři do svých filmů použít, jsou strašidelné děti. Ty v sobě totiž dokáží senzačně mísit nevinnost a děs, což diváky znejistí a naprosto rozhodí. Každý, kdo někdy viděl například Vymítače ďábla, může tuhle domněnku potvrdit.

Ještě horší je však případ, kdy jsou tyto děti dvě. To si uvědomoval nejen Stephen King, ale i Stanley Kubrick, který do svého snímku obsadil roztomilá dvojčata, které malému Dannymu z jeho pobytu v prapodivném hotelu Overlook dělala peklo. Věděli jste ale, že tyto postavy ve filmu dvojčaty být nemají?

Přestože je všichni za dvojčata označují, a holčičky navíc ztvárnila skutečná dvojčata, bývalý manažer hotelu Overlook Stuart Ullman ve filmu zmiňuje, že jde o dvě holčičky ve věku 8 a 10 let.

3. Zahozený talent

Obě děvčátka jsou ve filmu velmi důležité, ale ještě důležitější je mladý Danny Torrance, který je vlastně hlavní postavou filmu. Dannyho sizahrál Danny Lloyd (47), pro kterého bylo Osvícení jediným filmem (pokud nepočítáme dokumentární snímky o natáčení), ve kterém se objevil.

Tento fakt je velmi zvláštní, jelikož jej i sám puntíčkářský Kubrick nechal ve svém filmu čas od času improvizovat. Lloyd si například sám při konkurzu vymyslel, že bude filmový Danny se svým imaginárním kamarádem Tonym komunikovat skrze zdvižený ukazováček, což se Kubrickovi zalíbilo natolik, že se to rozhodl zakomponovat i do finální verze filmu.

Kubrick si chlapce zřejmě velmi oblíbil, jelikož mu cíleně zatajoval, jaký film vlastně natáčí. Nechtěl totiž, aby se sedmiletý chlapec při natáčení bál toho, že vytváří jeden z nejslavnějších hororových příběhů. Až do své smrti v roce 1999 mu navíc režisér každý rok posílal vánoční pohlednice.

2. Teror pro Shelley Duvall

Existovali však i tací, které však Kubrick při natáčení rozhodně nešetřil. Tou nejvíce týranou herečkou byla Dannyho filmová matka, kterou si v Osvícení zahrála Shelley Duvall (70). Ta si totiž prošla absolutním peklem, jelikož ji režisér psychicky mučil, aby z ní vytáhl co nejpřesvědčivější výkony. Většina slz a těkavých pohybů, které herečka ve filmu předvádí, je proto skutečná.

Kubrick na ni byl opravdu zlý a týral ji i fyzicky, nutil ji například pořád dokola natáčet jednu a tu samou scénu, a herečka se tak na place nejednou v slzách zhroutila. Její psychický stav došel až tak daleko, že jí začaly vypadávat vlasy. Do relativně normálního stavu se dostala až dlouho po skončení natáčení, ale z relativně dobře nastartované kariéry se od Osvícení pouští jen do menších a méně kvalitních filmových projektů.

1. Rezatá voda

O tom, že byl Kubrick nejen precizním, ale i poměrně vynalézavým režisérem svědčí i fakt, že se mu do traileru k Osvícení podařilo dostat scénu, ve které se z výtahu valí přílivová vlna krve. Obdobné scény se totiž podle pravidel amerického filmového ratingu MPAA do neomezeně přístupných ukázek k filmům dostávat nesmějí.

Kubrick však chtěl, aby trailer na jeho nejnovější film vidělo co nejvíce lidí, a tak hodnocení fikaně obelstil. Když se ho totiž úředníci z MPAA na scénu zeptali, tvrdil jim, že z výtahu vytéká jen rezavá voda. Zůstává otázkou, jestli mu to skutečně uvěřili, nebo jestli mu to nakonec povolili z respektu k jeho filmařskému umu. Jisté je jen to, že se tato krvavá scéna v ukázce nakonec objevila.

(tod)

Fandím
2 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Shelley Duvall, Stanley Kubrick, Jack Nicholson, Danny Lloyd

Filmy:
Osvícení

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
horory, americké horory, Jack Nicholson filmy, zajímavosti o filmech, kultovní horory, horor Osvícení, horory zajímavosti, film osvícení zajímavosti, Jack Nicholson osvícení, dvojčata Osvícení film, Stanley Kubrick filmy, Stanley Kubrick dílo, Stanley Kubrick zajímavisti
TOPlist