TOP 5 zajímavostí, které jste netušili o filmovém průmyslu

31.05.2021

Natáčení hollywoodských filmů provází spousta pravidel a zákazů, že je až s podivem, že mají filmoví tvůrci čas na něco jiného než bojovat s žalobami před soudem. Neustálé hrozby soudních pří však nejsou jedinou zajímavostí, která provází filmový průmysl. Tohle odvětví je protkáno tolika tajnostmi, že bychom je do jednoho článku nikdy nedokázali dostat.

Proto jsme dnes pro vás vybrali ty největší zajímavosti, se kterými se filmaři potýkají na každodenní bázi. Přesto se k veřejnosti tyhle informace většinou nedostávají, což je svým způsobem dobře. Když totiž nahlédnete „za oponu“ tvorby filmů, připravíte se trochu o ono pověstné filmové kouzlo. V dnešním článku vám představíme pětici největších zajímavostí z filmového průmyslu, o kterých jste netušili. Předem vás proto musíme varovat před ztrátou nadšení z některých filmů, herců a dalších okolností spojených s vašimi oblíbenými filmy.

„Ukecané“ trailery

Už se vám někdy stalo, že jste zhlédli trailer k nějakému očekávanému filmu, a dozvěděli jste se skoro celý příběh? V tu chvíli si asi říkáte, jak se může tahle strategie filmařům vyplatit. Vždyť spousta lidí musí ztratit zájem o to, jít na film do kina. Stačí si pustit dvouminutový úryvek, a hned máte jasno, jak se celý příběh odehraje od začátku až do konce.

Možná vás to překvapí, ale prozrazování klíčových momentů, „nečekaných zvratů“ a nejefektnějších scén celého filmu je ve skutečnosti záměrnou strategií filmových tvůrců. Své o tom ví například režisér Robert Zemeckis (70), který natočil takové skvosty jako je Trosečník nebo Pod povrchem.

Oba tyhle filmy lze považovat za naprosté klasiky, ale zároveň i za jedny z největších hříšníků, co se prozrazování děje v trailerech týče. Zemeckis ale tohle rozhodnutí několikrát obhajoval s tím, že diváci chtějí přesně vědět, na co půjdou do kin. Filmovou tvorbu tak režisér přirovnává k fastfoodu, jako je McDonalds’s. Lidé podle Zemeckise nemají rádi překvapení, a raději vždycky přesně vědí, co očekávat.

Moderní nápověda

Možná jste si někdy říkali, že musí mít hollywoodští herci senzační paměť. Zatímco my si nepamatujeme, co jsme si před pár minutami napsali na nákupní seznam, herci si musí zapamatovat obsáhlé scénáře několika filmů ročně. A ano, tohle platí u spousty herců, ale jak jste už asi pochopili, i zde výjimka potvrzuje pravidlo.

I mezi těmi největšími hereckými esy se najdou tací, kteří se s memorováním scénářů neobtěžují. Dříve se spoléhali na různé kartičky poschovávané po natáčecím place, ale moderní doba s sebou přináší nové řešení ve formě skrytých sluchátek. Herci tak využívají novodobé „divadelní nápovědy“ i při natáčení těch největších hollywoodských trháků.

Zajímá vás, která herecká esa si nechávají našeptávat? Před několika lety se na povrch dostala informace, že nápovědné sluchátko využívá například Johnny Depp (57). Představitel kapitána Jacka Sparrowa však není jediným ani prvním hercem, který si nechává diktovat scénář přímo do ucha. Podobně to dělá například Robert Downey Jr. (56), kterému vadí, že se scénáře k jeho filmům neustále mění, a skryté sluchátko využívali už v devadesátých letech například i Marlon Brando nebo Tom Cruise (58).

Špinaví herci

O herecké profesi si můžete myslet leccos. Jen málokdo by však herectví označil za „špinavou práci“. Většina z nás si hraní ve filmech představuje jako záviděníhodnou profesi plnou peněz a nevázaných večírků, ale to je jen pozlátko, které Hollywood ukazuje navenek. Jinak bývá natáčení často i velmi náročným procesem, který byste na vlastní kůži nejspíš vyzkoušet nechtěli.

Příkladem za všechny jsou třeba i kostýmy. Ačkoliv průměrný film trvá v průměru hodinu a půl, natáčení se může táhnout několik týdnů či dokonce měsíců. Herci často dostanou jediný kostým, který si na sebe musí oblékat každý den natáčení. Jejich oblečení se nedává prát, aby z něj nezmizely skvrny, které se objevily v předchozích scénách.

Tahle snaha o zachování kontinuity je pro diváka skvělá, ale pro samotné herce už nikoliv. Pod ostrou září reflektorů se totiž zpotí úplně každý, a tak filmové oblečení každým dalším dnem nabobtnává na nepříjemném zápachu. Oblečení se tak často pouze přestříká čistící směsí, aby byla zachována základní hygiena, ale ani to často propoceným kostýmům dostatečně nepomůže.

Hudba až na posledním místě

Některé filmy si bez jejich hudebního podkresu určitě neumíte ani představit. Jak by vypadaly Star Wars bez Johna Williamse (89), Počátek bez Hanse Zimmera (63) nebo Pán Prstenů bez Howarda Shorea (74)? Určitě by zásadním způsobem ztratily na svém kouzle a rozhodně by nebyly tak úspěšné, jako jsou.

V některých filmech je soundtrack klíčovou a neodmyslitelnou součástí celého filmového zážitku. Proto vás možná překvapí, že hudba většinou nevzniká souběžně s natáčením, ale až poté, co padne poslední klapka. Hudba bývá dokonce často až tou vůbec poslední dokončenou součástí produkce a skladatelé zřídkakdy mají na svou tvorbu dostatek času.

To je příklad i Jamese Hornera, který mimo jiné tvořil hudbu i k nezapomenutelným Vetřelcům. Druhý díl série provázela řada přetáček a zádrhelů, a tak musel Horner své kompozice neustále měnit a výslednou hudbu dokončil takřka za pět minut dvanáct. Naprostým opakem je pak nedávno zesnulý Ennio Morricone, jehož hudba navozovala atmosféru k Hodnému, zlému a ošklivému už během natáčení. To je ale světlá výjimka, se kterou většina filmových skladatelů počítat nemůže.

Padouši nesmí používat iPhone

Na konec dnešního článku jsme si nechali zajímavost, která se váže k jednomu z největších technologických gigantů a celému filmovému průmyslu. Jen málokterá firma má takový vliv jako Apple, aby si mohla dupnout, a bylo vždy po jejím. Zkuste si sáhnout do paměti. Vzpomenete si na nějaký film, ve kterém záporáci využívali mobilní telefon od téhle značky?

Odpověď vám můžeme prozradit hned. Na žádný takový si nevzpomenete, a není to náhoda. Apple totiž sice rád využívá skryté reklamy ve filmech, kdy jednotlivé postavy využívají jeho produkty, ale velmi mu záleží na jeho veřejné image. Ve všech smlouvách s filmaři proto stojí, že záporáci nesmějí využívat iPhone.

Tohle alespoň tvrdí režisér Rian Johnson (47), autor předloňského hitu s názvem Na nože. Zkuste se při sledování příští detektivky zaměřit na telefony, které jednotlivé postavy využívají. Pokud budou využívat produkty Apple, můžete si být naprosto jistí, že má dané zločiny na svědomí někdo jiný.

(tod)

Fandím
24 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Johnny Depp, Robert Zemeckis, Ennio Morricone, Robert Downey Jr.

Filmy:
Trosečník, Pod povrchem, Počátek

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
TOPlist