TOP 5 válečných scén

15.07.2019

Válečné filmy si dokáží velmi zdatně pohrávat s emocemi svých diváků. Ti se velmi často obávají o životy filmových hrdinů, kteří jsou v neustálém nebezpečí. Smrt totiž na bitevních polích číhá všude a stačí jediná chybička a je po všem. Nejnapínavější jsou však bez debat válečné scény, kterých jsou tyto filmy plné.

Právě na válečných scénách často stojí úspěch celého filmu. Obrovské bitvy totiž bývají hlavním tahákem, kterým se režiséři snaží zlákat potenciální diváky. Válečná vřava je totiž něčím, co na plátně to zkrátka vypadá úchvatně, přesto by si to ale ve skutečnosti asi nechtěl zažít nikdo.

Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme pětici těch nejlepších válečných scén filmové historie. Pokud vás však napadnou lepší scény z bitevních polí, neváhejte se o ně s námi podělit v komentářích.

5. Na hraně zítřka

Páté místo dnešního žebříčku zaujala scéna, která se ve sci-fi filmu Na hraně zítřka objevila hned několikrát. Premisa tohoto filmu totiž spočívá v tom, že Tom Cruise (57) prožívá ten samý den stále dokola. Je to den, kdy je vysazen do líté bitvy s mimozemskou rasou, která přiletěla na Zemi zničit lidstvo.

Podplukovník Bill Cage se z líného důstojníka stává obyčejným vojákem v poli, ale jeho naprostá nezkušenost se skutečným bojem ho staví do velké nevýhody. Přesto se mu však před vlastní smrtí podaří zabít Alphu, čímž se dostane do výše zmíněné časové smyčky.

Bitva, kterou musí dnes a denně podstupovat je však skutečně drsná. Všude je vidět jen zkáza a bezmoc lidských vojáků, kteří proti mimozemské hrozbě prohrávají i přes své moderní vybavení a obrněné obleky. Krev a exploze jsou všudypřítomné a stejně tak i pocit beznaděje. V momentě, kdy se kamera posune nad bitevní pole je navíc konečně vidět obrovský rozsah tohoto konfliktu.

4. Nepřítel před branami

V následujícím snímku se ze vzdálené budoucnosti přesuneme až k druhé světové válce. Konkrétně půjde o ruskou frontu, kde proti sobě stály armády nacistického Německa a Sovětského svazu. K jednomu z těch nejdetailnějších vyobrazení válečného snažení z této části druhé světové došlo ve snímku Nepřítel před branami, kde se role hlavního hrdiny ujal Jude Law (46).

Šlo o bitvu o Stalingrad, která ukázala nezlomnost ruských vojsk, která i přes svou mnohem menší vybavenost dokázala Němcům pořádně zavařit. Situace ruských vojáků byla tak tristní, že byl zbraní vybaven jen každý druhý voják, což film velmi dobře ukazuje.

Ruští oficíři navíc stříleli každého, kdo jen pomyslel na to, že se bezhlavě nevrhne vstříc nepřátelské palbě. Dodnes se jedná o jednu z největších bitev, která kdy proběhla. Ztráty byly obrovské na obou stranách. Bitva o Stalingrad však kvůli Hitlerově posedlosti dobitím města nesoucího jméno jeho nepřítele znamenala pro Nacisty začátek jejich pádu.

3. Statečné srdce

Pro třetí místo dnešního žebříčku se posuneme ještě dále do historie. Snímek Statečné srdce, ze kterého pochází i následující scéna, totiž vypráví příběh skotského vojevůdce Williama Wallace, který se ve třináctém století postavil do čela boje proti uzurpujícímu anglickému králi Eduardovi I.

Ve snímku je ukázáno hned několik konfliktů, ale tím nejlepším je bezpochyby bitva u Stirling Bridge. Ta jednou z nejdůležitějších bitev první války za skotskou nezávislost, což už samo o sobě dost znamená. Bylo to právě zde, kde Mel Gibson (63) pronesl svou nezapomenutelnou motivační řeč o svobodě a nezávislosti.

Vzhledem k primitivnosti zbraní obou armád jde o nejosobnější bitvu, kterou vám dnes představíme. Obě strany totiž postrádají efektivní střelné zbraně, a tak se většina soubojů odehrává hezky nablízko. To znamená sekyry, meče a další vražedné nástroje a bolestivě vyhlížející zranění, amputované končetiny a hektolitry prolité krve.

2. Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder

Následující scéna by se od té ze Statečného srdce nemohla lišit více, ani kdyby se její tvůrci hodně snažili. Zde totiž neuvidíte žádnou krev, většina soubojů se odehrává na dálku a vyspělé technologie jsou v boji o zasněženou planetu Hoth tím nejdůležitějším. Asi jste už poznali, že následující scéna pochází ze snímku Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder.

Jde o bitvu, do které se zapojují nejen pozemní jednotky, ale i letecké stíhače a velké obrněné nástroje zkázy zvané AT-AT. Jde o obří čtyřnohé tanky, které svými ničivými blastery dokáží zničit téměř cokoliv, co se jim postaví do cesty. Impérium má proti svému nepříteli obrovskou přesilu a Rebelům tak nezbývá nic jiného, než natahovat čas pro bezpečný únik z této sněhem pokryté planety.

Zbraně odboje navíc proti obrovským AT-AT nic nezmohou, ale naštěstí je v jejich vojsku několik vynalézavých pilotů, jako je například Luke Skywalker. Ten dokázal jedno z těchto obrovských monster porazit jen za pomoci svého letounu a harpuny, kterými tank přivedl k zemi. Když navíc vezmete v potaz, že byla takto obrovská a úchvatná bitva natočena už v roce 1980, nezbývá než pře jejími tvůrci smeknout.

1. Zachraňte vojína Ryana

V konkurenci tolika dechberoucích bitev je skutečně těžké vybrat jednu, která by všechny ostatní převyšovala. Po dlouhých úvahách a rozmýšlení jsme však museli zvolit jasného vítěze. První příčku proto obsadilo dvacetiminutové vylodění v Normandii ze Spielbergova (72) oscarového filmu Zachraňte vojína Ryana.

Jde o realistickou scénu rozhodující bitvy druhé světové války, kdy se spojenecké armády rozhodly nacistickému světu uštědřit tvrdou ránu v okupované Francii. Vylodění bylo skutečně důležitým vítězstvím, které znamenalo slábnutí Německa tentokrát na západní frontě. Ani tato bitva se však neobešla bez obrovských obětí na obou stranách.

Právě proto bývá vylodění v Normandii často zobrazováno, a to nejen ve filmech, ale například i ve videohrách. Nejpřesvědčivější verze však skutečně patří Spielbergově filmu z roku 1998. Zde je totiž všechno. Zmar, strach, smrt, zranění, vřava, exploze, výstřely, tragédie, ale i naděje, bratrství, solidarita, hrdinství a konečně vítězství.

(tod)

Fandím
6 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Jude Law, Mel Gibson, Tom Cruise, Steven Spielberg

Filmy:
Nepřítel před branami, Statečné srdce, Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder, Zachraňte vojína Ryana

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
ukázky z filmů, Steven Spielberg filmy, filmové ukázky, žebříčky, žebříčky scén, Steven Spielberg scény, žebříčky filmových scén, válečné scény, filmové válečné scény, válečné scény ve filmu
TOPlist