TOP 5 válečných filmů, ve kterých zemře hlavní hrdina

09.07.2021

Při sledování válečných filmů většinou očekáváte, že uvidíte nějaké ty mrtvoly. Hrdinové těchto filmů se musí probít stovkami nelítostných nepřátel, jen aby dosáhli svého cíle. Ne každá vojenská mise však skončí úspěchem. Občas se totiž přes veškerou snahu a hrdinství stane, že svět přijde i o ty nejpříkladnější bojovníky, kteří bojovali s naprosto čistými úmysly.

Tuhle skutečnost reflektuje i filmový svět, a přestože má moc historické události převracet, jak se mu zlíbí, ani zde hrdiny filmů často nečeká hollywoodský happyend. V dnešním článku se proto zaměříme na pětici slavných válečných filmů, ve kterých se hrdinové nedožijí konce. Přestože žádnému z filmů dnešního článku není méně než patnáct let, raději vás předem varujeme před spoilery.

5. Zachraňte vojína Ryana

Spielbergův (74) oscarový snímek s názvem Zachraňte vojína Ryana je dodnes mnohými považován za vůbec nejlepší válečný film všech dob. Do kin šel v roce 1998 a při udílení cen Americké filmové akademie obdržel hned pět zlatých sošek. Není divu, je to film plný emocí, hrdinství a skvělých akčních scén, které se odehrávají na pozadí největšího válečného konfliktu.

Hlavní role kapitána Millera se v něm ujal vynikající Tom Hanks (64). Během vylodění v Normandii zemřeli tři ze čtyř bratří Ryanových a Miller tak dostává rozkaz, aby zachránil posledního z nich a přivedl ho domu k jeho truchlící matce. James Ryan však brání strategickou pozici, jejíž ztráta by spojenecké armády stála spoustu životů.

Miller se proto rozhodne poslednímu Ryanovi pomoci a se svou jednotkou se tak zapojí do bojů. Když už se bitva chýlí ke konci, zasáhne hrdinného kapitána německý voják, kterého dříve propustil ze zajetí. Přestože Miller svou misi splnil a mladého Ryana zachránil, přišel při tom o svůj život.

4. Četa

S dalším cenami ověnčeným válečným filmem se podíváme ještě dál do minulosti. Ačkoliv se odehrává během pozdější války ve Vietnamu, do kin šel už v roce 1986. Hlavní roli v něm získal Charlie Sheen (55), který se tak přidal k pětadvacáté pěší divizi, kterou zrovna zmítá nejen ozbrojený, ale i vnitřní konflikt.

O její velení totiž usilují brutální seržant Barnes i empatický seržant Elias. Právě Elias je tím nejpříkladnějším vojákem celého oddílu a má jasně stanovené morální hranice. Barnes se oproti tomu vyžívá v zabíjení Vietnamců, a to i těch neozbrojených. Jejich spor vygraduje v momentě, když Barnes vypálí celou vesnici a někteří z jeho přívrženců znásilní mladou vietnamskou dívku.

V obavě, že se Eilas rozhodne Barnesovo chování vzít před vojenský soud, se nelítostný seržant rozhodne vzít situaci do vlastních rukou. Během jedné z nepřehledných přestřelek s vietnamskými komandy využije zmatku a svého soka bez slitování střelí a nechá jej v neprostupné džungli, zatímco se se zbytkem jednotky dá na útěk. Ačkoliv se Elias přeci jen dostane z nejhustšího lesa, nepřátelské jednotky jej rozstřílejí na cucky, než mu je kdokoliv schopen poskytnout pomoc.

3. Statečné srdce

Tentokrát se vrátíme k mnohem staršímu konfliktu, a to konkrétně ke skotským válkám za nezávislost na přelomu třináctého a čtrnáctého století. William Wallace v podání Mela Gibsona (65) stojí v čele vojsk bojujících za svobodu a dlouho se mu daří anglické bojovníky porážet. Wallace a jeho vítězství postupně získávají na slávě, což se však nelíbí anglickému králi.

Skotského revolucionáře tak díky zradě v jeho řadách nechá zatknout a začne jej veřejně lynčovat. Během brutálního mučení se většině přihlížejících Wallace zželí, a začnou proto přesvědčovat jeho věznitele, aby jej nechali žít. Ti na to kývnou s podmínkou, že si Wallace sám řekne o milost. Ten však zůstává bojovníkem do posledního okamžiku a místo toho zakřičí proslulé: „Svoboda,“ a je tak záhy rozčtvrcen.

2. Pearl Harbor

Druhou světovou válku jsme tu už jednou měli a vrátíme se k ní ještě jednou. V prvním bodu dnešního seznamu jsme zmínili rozhodující tažení Spojenců, které Třetí říši konečně sebralo vítr z plachet, a nyní se zaměříme na moment, který k vylodění v Normandii nepřímo vedl. Bez zapojení Spojených států by rozhodně nešlo o tak silnou ofenzivu, ale USA se dlouho zdráhaly do bojů vstoupit.

To se změnilo až v momentě, kdy jejich vojenskou základnu na Havaji napadlo Japonsko v prosinci roku 1941. Přístav Pearl Harbor nebyl na tak drtivý zásah japonských vojsk připraven a americká armáda tak během náletů přišla o řadu lidských životů i vojenské techniky. Film Michaela Baye (56) z roku 2001 si řadu událostí přikrášlil, ale japonský útok i následný protiútok Američanů byly skutečně tak ničivé, jak film ukazuje.

Jeho hlavními hrdiny jsou piloti Danny a Rafe, kteří se účastní obou těchto konfliktů. Když ale na Japonsko shazují bomby, k zemi klesne i jejich letadlo. Zanedlouho je obklíčí japonští vojáci, a ačkoliv se jim je daří poměrně dlouho držet od těla, začne jim docházet munice. Když se zdá, že vojáci Rafeho zastřelí, Danny se vrhne před jejich zbraně a svého přítele i soka v lásce tak zachrání.

1. 300: Bitva u Thermopyl

Na konec dnešního seznamu jsme si nechali nejstarší válečný konflikt, který se odehrál 480 let před naším letopočtem během řecko-perských válek. Jejich vrcholem byla slavná bitva u Thermopyl, které se věnuje i snímek 300: Bitva u Thermopyl. Druhou část názvu tohoto filmu jsme si tedy už vysvětlili, ale co ta první?

Číslovka 300 označuje počet Sparťanů, kteří se v legendární bitvě postavili početné perské přesile v úzkém průsmyku, kterým se měly perské armády dostat těm řeckým do zad. Řekové bojovali udatně, a mnohonásobnou přesilu dokonce zatlačili zpátky k moři. V jejich čele stál udatný Leonidas, který nepřátelům rozhodně nechtěl ustoupit a kterého si ve filmu zahrál Gerard Butler (51).

Během dlouhé a nelítostné bitvy však většině Řeků popraskala jejich kopí, a tak se postupně stávali bezbrannými, a jejich ztráty tak začaly stoupat. Ve filmu však porážka Sparťanů včetně jejich udatného krále spočívala ve zradě. Jeden z Řeků totiž Peršanům za úplatu prozradil tajnou cestu, kterou se Spartským vojákům dostali do zad, a tak všichni udatní Sparťané včetně Leonida nakonec zemřeli.

(tod)

Fandím
7 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Mel Gibson, Tom Hanks, Gerard Butler, Steven Spielberg

Filmy:
Pearl Harbor, Statečné srdce, Zachraňte vojína Ryana, 300: Bitva u Thermopyl

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
válečné filmy, filmové postavy, Sparta, Tom Hanks filmy, Tom Hanks postavy, tipy na válečné filmy, William Wallace, historické válečné filmy, král Leonidas, spartská armáda
TOPlist