TOP 5 typů zombie, na které můžete narazit ve filmech

10.07.2019

Nemrtví, oživlé mrvoly či zombie. Takovými a mnoha dalšími jmény se mohou chlubit lidé, pro které smrt neznamenala konec jejich existence. Z toho či onoho důvodu totiž oživli a stali se tak novým živočišným druhem, který má za cíl jediné. Pochutnávat si na mase či mozcích svých bývalých přátel.

Průkopníkem filmů se zombie tématikou se stal dnes už světoznámý režisér hororových filmů George A. Romero, když v roce 1968 natočil svůj filmový debut s názvem Noc oživlých mrtvol. Od té doby však zombie prošly poměrně zásadní proměnou a dnes ve filmech a seriálech najdete celou řadu verzí těchto ikonických příšer.

Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme pět nejznámějších typů zombie, na které můžete narazit ve filmech.

5. Klasické „Romerovské“ zombie

Kde jinde dnešní článek začít, než právě u muže, který ono  „zombie šílenství“ odstartoval. Nemrtví George Romera jsou základem pro všechny následující zobrazování těchto monster, která upravují a aktualizují jeho myšlenky.

Romerovské zombie jsou extrémně pomalými příšerami, které se krátce po své smrti opět probouzí k životu a smyslem jejich existence je hodování na lidském mase. Důvod této náhlé epidemie nebyl v Romerových filmech nikdy naprosto objasněn, ale předpokládá se, že mohlo jít o záhadný virus, radiaci z vesmíru, nebo dokonce o božský trest.

Zombie z filmů jako je výše zmíněná Noc oživlých mrtvol či původní Úsvit mrtvých své oběti pronásledují potácivým a pomalým krokem, takže je poměrně snadné jim uniknout. Jejich síla však spočívá v obrovském počtu a v jejich nezastavitelnosti. Jediným způsobem, jak se jeho nemrtví dají přeměnit v mrtvé, je zničení jejich mozku či oddělení hlavy od těla.

4. Pudové zombie

Následující druh zombie z našeho dnešního článku se těm Romerovým podobá úplně nejvíce. Přes mnohé podobnosti jsme se jej rozhodli do tohoto seznamu zařadit, a to především proto, že se tyto zombie objevily ve snímku Mrtvý neumírají, který měl před pár dny premiéru na 54. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

Jde o nemrtvé, které se opět pohybují velmi pomalu a prahnou po lidském mase, ale zároveň se v určitém ohledu od těch původních odlišují. Jsou v nich totiž vidět ještě zbytky jejich předešlé osobnosti, jelikož se shlukují u míst, která měli za svůj lidský život rádi.

Jim Jarmusch (66) ukazuje ve svém novém filmu mrtvou alkoholičku, která po své smrti neustále opakuje slovo Chardonnay, dětské zombie, které vyhledávají sladkosti či náruživé nemrtvé kutily, kteří se za každou cenu snaží dostat do obchodu s nářadím. Jde o zombie, které se neřídí pouze svým hladem, ale i pudy, které v nich zůstaly z předchozího života.

3. Voodoo zombie

Přestože průkopníkem zombie filmů byl George Romero, první zombie, které se na filmových plátnech objevily, nepatřily jemu. Navíc se od těch současných v mnohém velmi odlišovaly a v podstatě šlo o zcela jiný živočišný druh. Snímek z roku 1932, který nese název Bílá Zombie, totiž představil nemrtvé, kterým vdechnulo život prastaré magické umění zvané voodoo.

Tyto zombie nepohání jejich neukojitelný hlad po lidském mase, ale jsou bezduchými sluhy, za jejichž stvořením stojí magický lektvar. Tento lektvar zabije kohokoliv, kdo jej vypije, a tyto mrtvoly se pak mění v bledé a na slovo poslouchající nemrtvé. Ti jsou přímo napojeni na svého pána, kterému splní každý jeho příkaz. Přestože tedy nejde o požírače lidí, stejně jsou to nebezpečná monstra, která dokáží bez obtíží „přežít“ i výstřely z brokovnice.

2. Bílí chodci

Následující druh nemrtvých nepochází z filmu, ale z úspěšného seriálu. Tentokrát však nemáme na mysli zombie drama Živí mrtví, které vychází z klasických zombie filmů. Jde nám o jeden z nejslavnějších seriálů stanice HBO, který se letos dočkal premiéry své poslední epizody.

Většině z vás už asi došlo, že máme na mysli Hru o trůny a nebezpečné bílé chodce. Definice zombie totiž spočívá především v tom, že jde o oživlé mrtvé a bílí chodci toto kritérium splňují na jedničku. Jde o jednu z největších hrozeb Západozemí, která se vydává z mrazivého severu dolů na jih zničit veškerou civilizaci.

Bílí chodci ožívají díky Nočnímu králi, který je schopen svými magickými schopnostmi oživit naprosto cokoliv. Kromě lidí a malé zvěře v jeho armádě najdete i nemrtvé obry a dokonce i jednoho draka. Jejich největší síla spočívá v tom, že je Noční král může oživovat zas a znovu, ale v tom vězí i jejich největší slabina. Zabití Nočního krále totiž znamená definitivní smrt i všech bílých chodců.

1. Hejna

Posledním druhem zombie je ten, který už od prvního pohledu vypadá jako ten nejnebezpečnější. Znát jej můžete především z akčního hororuBradem Pittem (55) v hlavní roli s názvem Světová válka Z. Tyto zombie jsou chytřejší než ty obyčejné, ale to není jejich hlavní výhoda.

Ta spočívá ve dvou věcech. V jejich obrovských počtech a jejich rychlosti. Na rozdíl od těch běžných se totiž tyhle zombie pohybují velmi rychle, a pokud potřebují překonat nějakou překážku, tak spolupracují. Pokud potřebují přelézt vysokou stěnu, nakupí se na sebe a přes cokoliv se převalí jako přílivová vlna.

Tyhle zombie fungují jako superrychlý organizovaný dav, který zlikviduje vše, co mu stojí v cestě.

(tod)

Fandím
13 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
George A. Romero, Brad Pitt, Jim Jarmusch

Filmy:
Hra o trůny, Noc oživlých mrtvol, Bílá Zombie, Světová válka Z

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
horory, Jim Jarmusch film, zombie horory, hororové postavy, Světová válka Z, Zombie filmy, Zombie typy, typy zombíků, Bílí chodci, Brad Pitt horor
TOPlist