TOP 5 thrillerů odehrávajících se v letadle

25.03.2021

Na napínavé atmosféře thrillerů se podílí nejen herecké výkony, ale i prostředí, ve kterých se příběhy jednotlivých filmů odehrávají. Paluba letadel je jedno z mála prostor, které vyvolávají klaustrofobické pocity i u těch, kteří panickým strachem ze stísněných míst netrpí. Právě proto je ideálním dějištěm nervydrásajících událostí.

Hrdina se totiž téměř nemá kam schovat a pokud se padouch rozhodne s jeho životem skoncovat, má k tomu celou řadu příležitostí. Ve výšce několika kilometrů nad zemí navíc nemá šanci přivolat pomoc, a tak se do boje musí pustit sám. V dnešním článku vám proto představíme pětici těch nejlepších thrillerů, které se odehrávají vysoko v oblacích.

5. NON-STOP

Hlavního hrdinu dnešního prvního filmu ztvárnil Liam Neeson (68), který má i přes svůj poněkud pokročilejší věk s akčními filmy dodnes velmi bohaté zkušenosti. Jen málo herců by v téměř sedmdesáti letech dokázalo tak přesvědčivě zahrát všechny přestřelky a honičky jako právě tento britský herec.

Ne každý jeho akčňák však sklízí takové ovace. Jeho snad nejznámější sérií je 96 hodin, a ta přišla o své kouzlo hned v prvním pokračování. To ale rozhodně není případ napínavého thrilleru NON-STOP, který je předmětem dnešního článku. V tom Neeson hraje maršála letectva Billa Markse, který se na palubě zaoceánského letu snaží odhalit teroristu.

Ten požaduje 150 milionů dolarů, jinak každých dvacet minut zabije jednoho z pasažérů. Bill se snaží zjistit, jak se zločinci daří v přeplněném letadle páchat tak otřesné činy, zatímco se celá situace zásadním způsobem komplikuje i na pevné zemi. Teroristův účet je totiž vedený na Billovo vlastní jméno.

4. Con Air

Herecké umění Nicolase Cage (57) by se dalo nejlépe popsat slovem „osobité“. Nelze tvrdit, že by byl špatným hercem, jen prostě velmi těžko najdete snímek, ve kterém by své role nepřehrával. To je však s největší pravděpodobností důvod, proč si jej režiséři ke svým filmům zvou. Už od začátku totiž víte, že vás čeká nepředvídatelná jízda.

Filmem, kde se Cage držel snad nejvíc zpátky, je Con Air z roku 1997, které jsme kvůli jeho prostředí zařadili i do dnešního článku. Cage v něm hraje trestance, který si odpykává trest za neúmyslné zabití. V den, kdy má být konečně propuštěn se však shodou nešťastných náhod zaplete do únosu vězeňského letadla, ve kterém jsou ty nejodpornější lidské zrůdy.

Jakožto bývalý průzkumník armády Spojených států se rozhodne únos letadla zhatit, a překazit tak plány šílených zločinců. Con Air je sice plný devadesátkových klišé, ale všichni herci se v nich natolik vyžívají, že je opravdu těžké se filmem nebavit.

3. Noční let

Noční let je mysteriózním thrillerem z roku 2005, za kterým stál legendární hororový tvůrce, který dal vzniknout například Noční můře v Elm Street, Vřískotu nebo původnímu Hory mají oči. Tímto proslulým filmařem nebyl nikdo jiný než světoznámý Wes Craven, který se Nočním letem rozhodl trochu vybočit ze svého tradičního žánru.

Snímek s Rachel McAdams (42) a Cillianem Murphym (44) v hlavních rolích je totiž skutečně napínavým thrillerem, který se téměř celý odehrává v sedadlech běžného komerčního letu. Právě během chytrých konverzací mezi vyděračem a hotelovou manažerkou snímek září nejvíc. Ke konci snímku Noční let trochu sklouzne k otřepaným akčním scénám, ale díky vynikajícím „konverzačkám“ mu to rádi odpustíme.

Murphy hraje žoldáka na výplatní pásce nebezpečného teroristy, který má spadeno na významného amerického politika. Ten se právě ubytoval v hotelu, který postava McAdams řídí, a manažerka jej má přesunout do jiného pokoje, který bude snazší vyhodit do povětří. V ohrožení života je i její otec, kterého teroristé sledují jako pojistku, kdyby se hoteliérce náhodou nechtělo spolupracovat.

2. Tajemný let

I další snímek nese slovo „let“ přímo ve svém názvu. Tentokrát však nejde o let noční, ale o let tajemný. To však není jediná podobnost mezi filmy Wese Cravena a Roberta Schwentkeho (53). I Tajemný let se téměř celý odehrává na palubě letadla, jeho hlavní hrdinkou je žena, a i tento snímek se v kinech objevil v roce 2005.

Role starostlivé mámy, která se svou dcerou vstoupí na palubu moderního letadla, se v Tajemném letu ujala Jodie Foster (58), která má s napínavými thrillery bohaté zkušenosti. Tentokrát však nehraje mladou vyšetřovatelku Clarice Starling, ale matku šestileté dcery, po které se na palubě Boeingu 474 slehla zem.

Kyle přišla nedávno o svého manžela, a tak je na tom duševně dost špatně. Když na palubě letadla začne z ničeho překotně hledat svou dceru, začínají členové posádky pochybovat o její příčetnosti. Řada důkazů totiž ukazuje na to, že na palubu letadla nastoupila sama. Buď se zbláznila, nebo se stala obětí mnohem spletitější konspirace, než si kdokoliv myslel.

1. Let číslo 93

Na konec dnešního článku jsme si nechali snímek z roku 2006, který vypráví skutečné příběhy. Události, které Let číslo 93 se odehrávají ve Spojených státech v září roku 2001, takže už asi tušíte, o který tragický den jde. Dne 11. září 2001 byla unesena čtyři komerční letadla, která teroristé využili jako ničivé zbraně při útoku na Světové obchodní centrum a Pentagon.

O událostech spojených s posledním únosem vypráví právě Let číslo 93. Na palubě tohoto letadla se ale únos odehrál jinak než v ostatních případech. Hrdinní pasažéři se rozhodli, že nebudou únosu letadla jen nečinně přihlížet a teroristy se několikrát pokusili zastavit vlastními silami. Jen díky odvaze cestujících se teroristům nepodařilo zasáhnout jejich vytyčený cíl, kterým měla být významná budova ve Washingtonu.

Ať už se měl cílem stát Bílý dům nebo budova Kongresu, letadlo ke svému cíli nedoletělo. Díky neustálému nátlaku nebojácných pasažérů se teroristé rozhodli svou misi vzdát a s letadlem havarovali na pole vzdálené na 200 kilometrů od Washingtonu. Režisér Paul Greengrass (65) pojal natáčení velmi taktně a vzdal tak hold hrdinům tragických událostí z roku 2001. Jedním z velmi oceňovaných kroků byl i fakt, že do ústředních rolí obsadil i příbuzné obětí leteckého neštěstí.

(tod)

Fandím
7 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Jodie Foster, Nicolas Cage, Liam Neeson, Rachel McAdams

Filmy:
Con Air, Tajemný let, Noční let, Let číslo 93

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
TOPlist