TOP 5 temných muzikálů

26.09.2022

Většina z nás má muzikály dost možná spojené hlavně s veselými písničkami a zábavným dějem plným výstředních postaviček. I proto se řada filmových nadšenců na tenhle žánr dívá dost skrz prsty. Muzikály ale nejsou jen veselými příběhy s chytlavými popěvky. Některá hudebně-filmová díla jsou i poměrně ponurá.

Přesně na tenhle druh hudebních filmů se podíváme v dnešním článku na Showbiz.cz. Dnes si totiž představíme pětici těch nejlepších temných muzikálů, které si můžete pustit. Některé z nich jsou temné jen atmosférou, ale u jiných temná forma sotva stačí depresivnímu obsahu.

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street

Prvním filmem dnešního seznamu se podíváme na režiséra, který ponurou atmosférou svých filmů proslul. Ve filmografii Tima Burtona (64) nenajdete film, který by vám alespoň částečně nenaháněl hrůzu. Burton to zkrátka umí a jeho filmy vždy rozpoznáte téměř okamžitě, ať jde o pohádku nebo superhrdinský film.

V případě muzikálu Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street Burtonovy děsivé vizuály srší z každičké scény a děj celého příběhu je snad ještě temnější. Příběh tohohle muzikálového skvostu se točí okolo dvojice podivínů, kteří provozují holičství a pekárnu. Jejich podniky ale nespojuje jen společná budova, ale i předmět jejich práce.

Holičství Sweeneyho Todda v podání Johnnyho Deppa (59) totiž produkuje mnohem víc mrtvol než stylových sestřihů a pekařství paní Lovettové v podání Heleny Bonham Carter (56) využívá maso Toddových obětí jako náplň jejích vyhlášených koláčků. Společně se tak zbavují nepřátel „ďábelského holiče“ a budují velice úspěšné podnikání.

Ukradené Vánoce

U tvorby Tima Burtona zůstaneme i v následujícím bodě, jen se tentokrát přesuneme od hraného muzikálu k animovanému. Asi bez obtíží uhádnete, kdy se odehrává děj Ukradených Vánoc. Hlavním hrdinou je kostlivec Jack Skellington, který je oblíbeným vládcem strašidelného městečka jménem Halloween.

Jeho strašidelné povinnosti jej ale zanedlouho začnou nudit a Jack tak hledá novou náplň svého života. Tu najde, když jednou zavítá do vánočního městečka, kde mu učarují místní tradice a zvyky. Tohle nadšení se rozhodne vyřešit „po strašácku“, a proto unese Santa Clause zpátky do svého městečka, kde uspořádá vlastní Vánoce. Halloweenské Vánoce jsou samozřejmě o poznání morbidnější než ty obyčejné.

Rocky Horror Picture Show

Pokud hledáte opravu netradiční muzikál, který se od těch obyčejných liší takřka ve všem, neuděláte chybu s Rocky Horror Picture Show. Tenhle kultovní film s Timem Currym (76) v hlavní roli excentrického transvestity a majitele strašidelného zámku se především ve Spojených státech těší obrovské popularitě.

Rocky Horror Picture Show je „béčko“ každým coulem, ale vůbec se za to nestydí. Naopak. Příběh se točí kolem mladého páru, který nešťastnou shodou náhod skončí uvězněný na prapodivném zámku, který patří šílenému vědci. Zámek je plný zpívajících monster, nad kterými zámecký pán drží pevnou ruku.

Kromě neopakovatelné atmosféry na vás v Rocky Horror Picture Show čeká celá řada vynikajících písní, které ještě několik dní po zhlédnutí muzikálu nebudete moci vyhnat z hlavy.

West Side Story

Od šíleného muzikálového projektu se v dalším bodě dnešního seznamu přesuneme k jednomu z nejznámějších filmů tohohle žánru. Vrátíme se s ním až do roku 1961. Právě tehdy měl totiž premiéru snímek na motivy Romea a Julie přenesený do ulic šedesátkového New Yorku.

Tentokrát proti sobě ale nestojí rodiny Kapuletů a Monteků, ale gangy Tryskáčů a Žraloků. I tady však bují mladá láska, které se téměř podaří zastavit blížící se krveprolití. Téměř. Určitě jste poznali, že mluvíme o legendárním West Side Story, které je dodnes mnohými považováno za vůbec nejlepší muzikál všech dob.

O kvalitách muzikálu svědčí i desítka Oscarů, které moderní pojetí Shakespearovy tragédie získalo. Zatímco většina remaků filmů z té doby nestojí za moc, loňskou verzi West Side Story vám můžeme s poměrně klidným srdcem doporučit. Ještě aby ne, když ho režíroval sám Steven Spielberg (75).

Bídníci

Na samotný konec dnešního článku jsme si nechali jeden z nejslavnějších příběhů Victora Huga. Tentokrát však nemáme na mysli příběh o hrbáčovi z pařížské katedrály, ale o ambiciózním a dobrosrdečném trestanci, který se v mládí stal psancem kvůli krádeži chleba.

Jean Valjean je hrdinou muzikálu Bídníci, který se dočkal hned několika adaptací. Hrdinu slavného románu si v minulosti zahráli mimo jiné Gerard Depardieu (73), Liam Neeson (70) nebo Hugh Jackman (53). Mezi ponuré muzikály jsme (především verzi z roku 2012) zařadili nejen kvůli tragickým osudům některých postav, ale i kvůli události, na jejímž pozadí se děj příběhu odehrává.

Zatímco se Valjean snaží ochránit bývalou prostitutku Fantine s její dcerou a unikat před vytrvalým inspektorem Javertem, se v pozadí příběhu rozprostírá jedna z nejkrvavějších událostí francouzské historie – Francouzská revoluce. Ač se Valjean snaží bojům uniknout sebevíc, starost o jeho adoptivní dceru jej vtáhne zpátky do válečné vřavy.

(tod)

Fandím
24 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Johnny Depp, Helena Bonham Carter, Hugh Jackman, Steven Spielberg

Filmy:
West Side Story, Rocky Horror Picture Show, Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street, Bídníci

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
muzikály, americké muzikály, Tim Burton film, Bídníci film, Drama, Johnny Depp filmy, kultovní filmy, West Side Story, temný příběh, ponurý příběh, depresivní příběh, muzikálové písně
TOPlist