TOP 5 superschopností komiksového Batmana

24.01.2022

Peníze, skvělé dedukční schopnosti a prvotřídní intelekt. Tak přesně těmihle schopnostmi se komiksový Batman může srovnávat s bohy, mimozemšťany a lidmi opatřenými superschopnostmi. Je opravdu těžké být vůdcem týmu, jehož každý člen by vás byl schopný zabít bez mrknutí oka. Batman je však natolik schopným hrdinou, že ho následují takové osobnosti, jako je Wonder Woman, Flash nebo samotný Superman.

Zatímco filmová zpracování od Michaela Keatona (70) po Roberta Pattinsona (35) se mohla chlubit přesně těmito výsadami, komiksové verze tohohle legendárního superhrdinu opatřily i řadou nadlidských schopností. Na ty nejzajímavější se proto zaměříme v dnešním článku, který vám představí Batmana z pohledu, který nejspíš neznáte.

Echolokace

První superschopnost dnešního seznamu by u superhrdiny se jménem Batman očekával snad každý, kdo o něm dosud neslyšel. Takových lidí však v současnosti moc není, a limity netopýřího strážce města Gotham tak zná snad každý. Komiksy se ale mohly nechat inspirovat skutečnými netopýry, a tak Batman jednou získal schopnost echolokace (orientace podle zvukových vjemů, pozn. red.).

Během příběhové linky s názvem Amazo Virus totiž lidstvo zachvátila prapodivná pandemie, která dávala obyčejným lidem superschopnosti. Jakkoliv senzačně to může na první pohled znít, skutečnost byla jiná. Vedlejším účinkem viru bylo nezastavitelné běsnění postižených, které končilo brutální a bolestivou smrtí.

Virem se nakazil i Batman, který skutečně začal získávat schopnosti zvířete, po kterém pojmenoval své hrdinské alter ego. Přišel o zrak, ale namísto něj se mu zlepšil sluch. Dokázal se tak po světě pohybovat stejně jako netopýři. Mimo to dokázal z úst vypouštět silné sonické rány, které nedokázal ustát ani sám Superman.

Dokonalé vědomosti

IQ Bruce Waynea bylo vždy mimořádně vysoké. Ne nadarmo se mu v komiksech často přezdívá nejen Temný rytíř, ale i nejlepší detektiv světa. Jeho sílu dedukce by mu záviděl i Sherlock Holmes a kromě toho se Batman může chlubit technologickými vynálezy, které by řadu zločinů dokázaly vyřešit i bez jeho pomoci.

Žádnou z těchto „serepetiček“ však nepotřeboval během událostí, které komiksy označují jako Darkseid War. V této příběhové linii se totiž zmocnil artefaktu, který z něj udělal boha vědění a opatřil jej absolutními znalostmi všeho. Jeho vědomosti byly naprosto bezbřehé a dokázal s nimi rozklíčovat každý problém včetně skutečné identity Jokera.

Prsteny síly (různé)

Jedním z členů Ligy spravedlnosti, kterého jsme dnes zatím nezmínili, je i Green Lantern. Lanternů bylo v historii Ligy hned několik, jelikož jde spíš o speciální titul nebo povolání, které vykonává celá řádka pozemšťanů a mimozemšťanů. Tohle jméno na sebe může vzít kdokolov, kdo má na to stát se jakýmsi „vesmírným policistou“ s nadpřirozenými schopnostmi. Stačí se zmocnit prstenu síly a moc Lanterna vám bude automaticky patřit.

Už asi tušíte, kam tím míříme. I Batman si totiž několikrát oblékl prsten, který mu dal schopnosti, o kterých se běžným smrtelníkům ani nesnilo. Několikrát na sebe vzal zelený prsten svého kolegy Hala Jordana, ale zmocnil se i bílého prstenu, což z něj prakticky dělalo boha celého DC.

V Batmanově komiksové historii se však strážce Gothamu setkal i s nečestnými frakcemi Lanternů. Kromě žlutého prstenu se během příběhů s názvem Blackest Night zmocnil i černého prstenu, kterým se Batman stal jednou ze svých vůbec nejbrutálnějších verzí ze všech paralelních vesmírů.

Superrychlost

Když si představíte Batmanovo vzezření, asi by vás první napadla síla než rychlost. Přeci jen jde o obrovitého muže se svaly, které jeho občas upnutý, občas obrněný kostým jen těžko skrývá. Nespletli byste se. V některých komiksech se Batman skutečně stal supersilným, většinou tomu však bylo kvůli kouzlům, lektvarům nebo „prachobyčejným“ drogám.

V komiksech s názvem Dark Nights: Metal se však na zemi objevil záhadný padouch, jehož rychlost překonávala i schopnosti Flashe. Tímhle cizincem byl Red Death alias Batman z paralelního vesmíru. Jeho spojení s takzvanou „Speed Force“ bylo tak silné, že kromě nepopsatelné rychlosti a cestování v čase, ovládal i řadu dalších schopností, které z něj dělají ještě větší hrozbu.

Tou nejšílenější bylo vytvoření hejna netopýrů ze Speed Force, kteří jeho cíle dokázaly v okamžiku zestárnout a proměnit v prach. Asi není potřeba zdůrazňovat, že s ním superhrdinové neměli zrovna snadné pořízení.

Kouzelná brnění

Batmanovy superschopnosti nejčastěji spočívaly v jeho prvotřídním technickém vybavení. V posledním bodu dnešního seznamu se sice od techniky přesuneme k mystice, u jeho vybavení však zůstaneme. Stejně ikonické, jako je jeho touha po spravedlnosti, jsou i jeho netopýří kostýmy, který v jeho „obětích“ vyvolávají hrůzu.

Věděli jste ale, že se v komiksech dočkal i brnění, které bylo opatřeno magickými schopnostmi? Za ta léta Bruce vyzkoušel řadu různých obleků a kostýmů, ale mezi ty nejpraktičtější patřily ty, s jejichž vývojem mu pomáhali ostatní. Jedno z nejdokonalejších brnění získal o vůdkyně Ligy zabijáků. Tenhle kostým magicky posiloval jeho fyzické vlastnosti, aby se mohl postavit obávanému Ra’s Al Ghulovi.

S vývojem takzvaného Hellbat brnění mu zase pomáhali jeho kolegové z Ligy spravedlnosti. Ačkoliv si původní návrh vymyslel sám, každý člen Ligy mu jej trochu vylepšil. Většina součástí jeho mocného brnění byla sice technologická, ale díky Wonder Woman se do něj dostaly i prvky magie. S tímhle brněním se Batman stal prakticky neporazitelným, ale nic není takové, jak se na první pohled zdá.

(tod)

Fandím
22 fanoušků
Nesnáším
6 antifanoušků
Celebrity:
Robert Pattinson, Michael Keaton

Filmy:
Batman

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Batman, komiksy, komiksové postavy
TOPlist