TOP 5 superpadouchů z filmů od Marvelu

29.04.2021

Komiksové studio Marvel není zrovna proslulé svými záporáky. První, kdo se v roce 2008 postavil Iron Manovi, byl stárnoucí byznysmen ve větším brnění. V tomhle ohledu má konkurenční DC značnou výhodu. Jejich záporáci jsou velmi dobře promyšlení, mají vlastní sny a tužby a zajímaví jsou i svým zpracováním.

Čas od času však tvůrce v Marvelu něco osvítí a přijdou s opravdu nezapomenutelným padouchem, který se vám vryje pod kůži. Čas od času se dokonce přistihnete, že jeho motivacím a plánům nejen rozumíte, ale možná s nimi dokonce souhlasíte. V dnešním článku vám proto představíme hned pětici takových postav, které komiksovým superhrdinům od Marvelu dělají ze života peklo.

5. Winter Soldier

V současnosti Bucky Barnes se Samem Wilsonem společně zachraňují svět v seriálovém počinu The Falcon And The Winter Soldier. Vždycky tomu tak ale nebylo. Bucky alias Winter Soldier v podání Sebastiana Stana (38) byl totiž v minulosti jedním ze záporáků, kterým musel čelit Captain America.

Ten se svým nepřátelům vždy stavěl čelem. V případě Winter Soldiera byla však jeho bojovnost trochu ochromena. Za maskou jeho protivníka se totiž skrývala tvář jeho nejlepšího (a možná jediného) kamaráda z dětství. Bucky v minulosti padl za oběť zločinecké organizaci Hydra, která mu vymyla mozek a začala ho používat jako efektivní zbraň proti svým nepřátelům.

Právě to je hlavní zápletkou snímku Captain America: Návrat prvního Avengera, ve kterém Steve Rodgers v roli nejameričtějšího superhrdiny rozkrývá obrovskou konspiraci ve Spojených státech. Steve tak musí svému nejlepšímu příteli připomenout, že se v něm skrývá kus dobra, což mu ale zmanipulovaný Winter Soldier nijak neusnadňuje. Nejlepší záporáci jsou ti, ke kterým mají hrdinové citovou vazbu a v případě Winter Soldiera se tahle domněnka skutečně potvrzuje.

4. Loki

S dalším superpadouchem zamíříme do vesmíru a severské mytologie zároveň. Bohové z Asgardu jsou totiž v podání Marvelu mimozemšťany, kteří mají nadlidské schopnosti. Tím nejznámějším je bůh hromu Thor, kterého v komiksových filmech hraje Chris Hemsworth (37). Dnes tu ale nejsme kvůli hrdinům, ale kvůli padouchům.

Nejvýraznějším záporákem z Thorova okolí je bezesporu Loki, který mu znepříjemňuje život, jak to jen jde. Když jsme v předchozím bodě psali o tom, že nejlepší padouši jsou ti, kteří mají citovou vazbu k hrdinům, u Lokiho to platí dvojnásob. Tenhle bůh lsti a falše je totiž ještě ke všemu Thorovým bratrem.

Další body k dobru získává Loki díky tomu, že jej hraje charismatický Tom Hiddleston (40), který si dokáže hrát nejen s city svého superhrdinského bratra, ale i filmových diváků. Thor toho však s Lokim zažil tolik, že se už nedá považovat za plnohodnotného padoucha, jako tomu bylo v původních Avengers. V současnosti je spíš jakýmsi „antihrdinou“. Uvidíme, jak s ním naloží tvůrci jeho vlastního seriálu, který se má na streamovací službě Disney objevit letos v červnu.

3. Vulture

Ne každý záporák musí být nezbytně bohem nebo tajnou zbraní zločinecké organizace. Důkazem za všechny jsou padouši ze světa Spider-Mana. Ten je sám o sobě především ochráncem obyčejných lidí a svůj rodný New York opouští jen v krajně nezbytných případech. Takovým způsobem pojali Petera Parkera i tvůrci prozatím poslední série s tímto hrdinou, ve které se role pavoučího muže ujal Tom Holland (24).

Jeho první sólový film, ve kterém na sebe vzal červenomodrý kostým, šel do kin v roce 2017 a nesl název Spider-Man: Homecoming. V něm se mu do cesty postavil otec jeho středoškolské přítelkyně, který se po konfliktu s firmou Tonyho Starka vydal na scestí. Z dobrosrdečného dělníka se z něj stal nebezpečný obchodník se zbraněmi a tajnými technologiemi, který nemá s nikým slitování.

Vulture v podání Michaela Keatona (69) je na první pohled obyčejným otcem od rodiny, kterému se ale velmi dobře daří skrývat jeho druhý život. To se změní ve chvíli, kdy mu cesty zkříží nezkušený superhrdina, který se hrdinství teprve učí. Přestože mu Peter zkazí všechny plány, si Vulture zachovává kus cti i po svém uvěznění. Ačkoliv zná skutečnou identitu pavoučího muže, nikomu ji nechce prozradit. Na rozdíl od hlavního padoucha v druhém díle série.

2. Killmonger

V předposledním bodě dnešního seznamu se podíváme až do vzdálené Afriky, která v sobě ukrývá mnoho překvapivých míst. Jedním z nich je v komiksovém světě Marvelu i technologicky vyspělá Wakanda, která je díky své nezávislosti a dokonalému utajení o desítky let před zbytkem světa.

Právě ono utajení je předmětem sporu prince T‘Chally a Erica Killmongera ve filmu Black Panther. Zatímco T’Challa chce zachovat status quo, Killmonger chce Wakandu proslavit a pomocí jejích neuvěřitelných technologií pomoci utlačovaným menšinám po celém světě. Jeho plán totiž spočívá v novém světovém řádu, který chce zavést skrze brutálně nekompromisní prostředky.

Kdokoliv se mu postaví do cesty pozná jeho zuřivost, což na vlastní kůži zažije i Black Panther. V souboji jednoho na jednoho hrdina prohraje a téměř přijde o svůj život. Nejenže je Killmonger charismatickým vůdcem, ale zároveň budete z jeho projevů mít pocit, že na jeho myšlenkových pochodech přeci jen něco je. Jen budete mít nejspíš problém s jeho metodami.

1. Thanos

Na konec dnešního článku jsme si nechali záporáka, který se poprvé představil už v Avengers z roku 2012, ale ze svého vesmírného trůnu se zvedl až o šest let později. Řeč je samozřejmě o Thanosovi, kterého v „marvelovkách“ ztvárnil Josh Brolin (53). Thanos se do bojů osobně zapojil až během událostí Avengers: Infinity War, kdy se rozhodl vzít situaci do vlastních rukou.

Jeho nohsledi totiž už několikrát selhali, a tak se Thanos pustil do hledání Kamenů nekonečna na vlastní pěst. To, co jeho pohůnkům trvalo několik let tak tenhle přerostlý titán dokázal zvládnout během několika chvil. Jeho plán je jasný a nad jeho cíli se nedá moc pochybovat. Chce totiž zachránit život ve vesmíru. Problém ale nastává opět v jeho metodách.

Nedostatek jídla a přelidnění chce totiž vyřešit skrze vymazání poloviny veškerého života ve vesmíru. Slouží mu k tomu Rukavice nekonečna, která mu umožňuje nakládat si s vesmírem, jak se mu zachce. 50 % veškerého života tak Thanos vyhladí pouhým lusknutím prstu. Nejenže je to velmi odvážný plán, ale navíc se mu ho jako jednomu z mála padouchů skutečně podaří naplnit. Jestli tohle nestačí k tomu být tím nejlepším padouchem ze světa Marvelu, pak už vážně nevíme.

(tod)

Fandím
1 fanoušek
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Tom Hiddleston, Josh Brolin, Michael Keaton, Sebastian Stan

Filmy:
Avengers, Captain America: Winter Soldier

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
marvel, Thanos, žebříčky, Winter Soldier, žebříčky postav, postavy Marvel, Loki, filmoví padouši, Killmonger, Vulture
TOPlist